امروز ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۸

روایت «ایران» از ایران درودی

برنامه «ایران» شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی به ایران درودی هنرمند و نقاش کشورمان، شهر ایذه در استان خوزستان، یک صنعتگر ایرانی و علم شبیه سازی می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط عمومی شبکه هیسپان تی وی، برنامه «ایران» در هر قسمت با سفر به نقطه ای جذاب از کشورمان دریچه ای تازه در برابر دیدنی های ایران روی مخاطبان باز می کند. در این قسمت از برنامه «ایران» خبرنگار شیما کاظمی به معرفی ایران درودی هنرمند نقاش، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه کشورمان می پردازد.

وی در سال ۱۳۱۵ در نیشابور خراسان در خانوادهای خوشنام به دنیا آمد. خاندان پدری او از بازرگانان صاحب نام خراسان و خانواده مادری او از بازرگانان قفقازی بودند که پس از انقلاب شوروی به ایران مهاجرت کردند و در مشهد اقامت گزیدند. در ۱۳۱۶ خانواده به دلیل کار پدر به هامبورگ می‌رود اما با شروع جنگ جهانی دوم ناگزیر به بازگشت به مشهد می‌شوند. ایران درودی به عنوان یکی از بهترین نقاشان جهان شناخته می شود و توانسته است بیش از ۱۰۰ نمایشگاه انفرادی برگزار کند که از طریق آن احساسات خود را بیان می کند.

یکی دیگر از مقصدهای برنامه در این هفته شهر کوهستانی ایذه متعلق به استان خوزستان خواهد بود؛ شهری دارای آثار باستانی که قدمت آنها به صدها سال بر می گردد. ایذه از شهرهای خوزستان در قسمت جنوب غربی ایران است؛ شهری که بخش بزرگی از تاریخ ایران را در خود نهفته دارد. وجود سنگ‌نبشته‌های دوره عیلام در این شهر نشان‌دهنده باستانی بودن شهر است. ایذه از لحاظ آب و هوا منطقه‌ای گرمسیری محسوب می‌شود به همین دلیل معمولا به عنوان مرکز نشین و پایتخت زمستانی بختیاری‌ها انتخاب می‌شد و یکی از مراکز زمستانی عشایر بود.

شغل اصلی مردمان شهرستان ایذه کشاورزی و دامداری است این شهر بسیار کهنسال است و در کنار آن آثار فراوانی از دوره عیلامی سلوکی و اشکانی کشف شده است. مجسمه مرد پارتی که در موزه ملی ایران است نیز در جنوب این شهر پیدا شده است.

در ادامه نیز به فرآیند ساخت محصولات چوبی توسط یک صنعتگر ایرانی و همچنین علم شبیه سازی توسط دانشمندان ایرانی پرداخته می شود.

برنامه «ایران» به تهیه‌کنندگی محمدعلی  قاسمی روزهای سه شنبه ساعت ۹ به وقت تهران روی آنتن هیسپان تی وی می‎رود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است