انتشار کتاب «گنج سطان» با مضمون شناخت معماران ایران

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط‌ عمومی فرهنگستان هنر، مجموعه مقالات همایش «کنکاشی در آثار و احوال معماران ایران‌زمین» درباره آثار سلطان محمد معمار یزدی، در کتابی با نام «گنج سلطان» به کوشش مهدی مکی‌نژاد توسط موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: «ماهیت و محور اصلی مجموعه گنجعلی‌خان، تجاری و اقتصادی بوده و به این دلیل که کرمان در مسیر جاده تجارت با هند و چین قرار داشته، این مجموعه مورد حمایت کامل گنجعلی‌خان حاکم کرمان، بوده است. آن چه در مجموعه گنجعلی‌خان خودنمایی می‌کند، امضای طراح و معمار آن است. تاکنون در هیچ بنایی این تعداد امضا با این مضمون دیده نشده و از این نظر نحوه و نوع جایگزینی امضاها، منحصر‌به‌فرد است و در نوع خود جای بحث از منظر اعتبار و عیار معمار دارد.»

فرهنگستان هنر به‌ منظور شناخت معماران ایران‌، در قالب برنامه‌ای علمی و پژوهشی، در سال 1397 همایشی یک‌روزه در تهران برگزار کرد. حاصل این همایش، یک نمایشگاه و چندین سخنرانی بود که مجموعه مقالات ارائه‌شده در این همایش، در قالب کتابی با عنوان «گنج سلطان» به چاپ رسیده است.

کتاب «گنج سلطان» را موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر به صورت رنگی، در شمارگان هزار نسخه و در 262 صفحه و با بهای 80 هزار تومان، منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، کتابفروشی فرهنگستان هنر مراجعه کنند.

انتهای پیام/