انتشار کتاب «گنج سطان» با مضمون شناخت معماران ایران | خبرگزاری صبا
امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۱

انتشار کتاب «گنج سطان» با مضمون شناخت معماران ایران

نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر به منظور شناخت معماران ایران، کتاب «گنج سلطان» را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط‌ عمومی فرهنگستان هنر، مجموعه مقالات همایش «کنکاشی در آثار و احوال معماران ایران‌زمین» درباره آثار سلطان محمد معمار یزدی، در کتابی با نام «گنج سلطان» به کوشش مهدی مکی‌نژاد توسط موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: «ماهیت و محور اصلی مجموعه گنجعلی‌خان، تجاری و اقتصادی بوده و به این دلیل که کرمان در مسیر جاده تجارت با هند و چین قرار داشته، این مجموعه مورد حمایت کامل گنجعلی‌خان حاکم کرمان، بوده است. آن چه در مجموعه گنجعلی‌خان خودنمایی می‌کند، امضای طراح و معمار آن است. تاکنون در هیچ بنایی این تعداد امضا با این مضمون دیده نشده و از این نظر نحوه و نوع جایگزینی امضاها، منحصر‌به‌فرد است و در نوع خود جای بحث از منظر اعتبار و عیار معمار دارد.»

فرهنگستان هنر به‌ منظور شناخت معماران ایران‌، در قالب برنامه‌ای علمی و پژوهشی، در سال ۱۳۹۷ همایشی یک‌روزه در تهران برگزار کرد. حاصل این همایش، یک نمایشگاه و چندین سخنرانی بود که مجموعه مقالات ارائه‌شده در این همایش، در قالب کتابی با عنوان «گنج سلطان» به چاپ رسیده است.

کتاب «گنج سلطان» را موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر به صورت رنگی، در شمارگان هزار نسخه و در ۲۶۲ صفحه و با بهای ۸۰ هزار تومان، منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۰، کتابفروشی فرهنگستان هنر مراجعه کنند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است