امروز ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۲
در دوره نوزدهم جشن حافظ

تندیس «علی معلم» به گلاب آدینه می رسد/ تغییر در روند انتخاب برگزیدگان

نشست خبری نوزدهمین دوره جشن حافظ روز دوشنبه 3 تیر ماه در دفتر مجله دنیای تصویر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار صبا، نشست خبری نوزدهمین دوره جشن حافظ که نخستین جشنواره سینمایی بخش خصوصی در ایران است در سومین سال نبود علی معلم به عنوان مجری، تهیه‌کننده و پایه‌گذار جشن سینمایی/تلویزیونی دنیای تصویر (تندیس حافظ) روز دوشنبه ۳ تیر در دفتر مجله دنیای تصویر برگزار شد.
امید معلم دبیر جشن حافظ در ابتدای جلسه با تاکید بر اینکه بهتر است برای این رویداد واژه جشن را به کار ببریم نه جشنواره گفت: جشن حافظ در دوره نوزدهم در تاریخ ۲۰ تیر ماه برگزار می شود که مکان برگزاری آن را در چند روز آینده اعلام می کنیم.
وی با اعلام اینکه بخش های مختلفی که هر سال در جشن حافظ بوده امسال نیز وجود دارند، بیان کرد: آثار در بخش های مختلف از نوروز ۹۷ تا نوروز ۹۸ مورد بررسی و داوری قرار می گیرند.
دبیر جشن حافظ افزود: ما در بخش جوایز بهترین بازیگر زن و مرد دیگر بخش مکمل و نقش اصلی را به صورت جدا بررسی نمی کنیم و امسال بین ۱۰ تا ۱۲ نفر نامزد بهترین بازیگری زن و مرد داریم که ۲ زن و ۲ مرد برنده جایزه می شوند. در بخش دستاوردهای فنی نیز تفکیکی صورت نگرفته است برای همین تعداد نامزدها زیاد و بین ۸ تا ۱۰ نامزد در این بخش خواهیم داشت. در بخش بهترین فیلم نیز بین ۸ تا ۱۰ نامزد داریم که یک فیلم به عنوان برنده انتخاب می شود.
معلم با اعلام اینکه از سال گذشته تندیس حافظ ویژه علی معلم به کسی تعلق می گیرد که برای او بزرگداشت برگزار شود و یک عمر فعالیت هنری داشته باشد، خبر داد: امسال جایزه برای گلاب آدینه است که این تندیس به واسطه سالیان سال تلاش در حوزه هنر به وی تقدیم می شود.
جایزه عباس کیارستمی برای همه فیلم های تجربی
وی افزود: جایزه عباس کیارستمی تا سال گذشته به فیلم های تجربی که کارگردان های آنها فیلم اولی بودند اهدا می شد اما امسال فقط فیلم اولی ها را بررسی نمی کنیم بلکه همه فیلم های تجربی را در بازه زمانی مشخص شده بررسی می کنیم.
دبیر جشن حافظ تصریح کرد: امسال نیز همانند سال گذشته به دلیل استقبال مردم برترین چهره تلویزیونی از طریق مردم انتخاب می شود که ساز و کار آن به زودی اعلام می شود.
نامزدهای بخش مستند اعلام شد
در ادامه نشست نامزدهای بخش مستند توسط امید معلم اینگونه اعلام شد:
۱٫ تالان کاری از محمدصادق دهقانی
۲٫ ترور سرچشمه کاری از محمدحسین مهدویان
۳٫ چاووش از درآمد تا فرود کاری از آرش رییسیان و هانا کامکار
۴٫ در جستجوی فریده کاری از آزاده موسوی و کورش عطایی
۵٫ رزم آرا یک دوسیه مسکوت کاری از احسان عمادی
۶٫ فرشاد آقای گل کاری از جعفر صادقی
تندیس فعالیت نوشتاری حذف شد
وی ادامه داد: تندیس فعالیت نوشتاری در جشن امسال حذف شده است و به فکر یک سازوکار دیگر هستیم تا شکل جدیدی برای بهتر شدن پیدا کنیم.
معلم در بخش دیگر نشست در پاسخ به این پرسش که در روند برگزاری جشن با مشکلاتی روبه رو شده اید یا نه، گفت: با وجود این که جشن حافظ یک جشن خصوصی است و مشکلات و حساسیت های خاص خود را دارد، اما امسال همکاری های لازم و خوبی داشته ایم و امیدواریم بتوانیم جشن را به خوبی برگزار کنیم.
بلیت فروشی محدود است

به گفته وی، روزهای آینده نامزدهای هر بخش اعلام می شود و امسال بلیت فروشی برای جشن محدود است چراکه ظرفیت سالن بالا نیست.

معلم در جواب به این سوال که ۱۸ دوره جشن حافظ چه زمانی به شبکه نمایش خانگی می آید نیز مطرح کرد: امیدوارم طی یک تا دوماه آینده ۱۸ دوره جشن حافظ در شبکه نمایش خانگی عرضه شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا مدت زمان برگزاری جشن طولانی است، عنوان کرد: جشن حافظ را می توان با گلدن گلوب مقایسه کرد چراکه این جشن چند بخش را شامل می شود که باعث طولانی شدن مراسم می شود اما در سال گذشته توانستیم سرعت خود را بالا ببریم و عملکرد خوبی داشته باشیم که امسال نیز امیدوارم این اتفاق بیفتد.
سپیده شریعت رضوی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است