امروز ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۱۱
جزییات یک جلسه مهم؛

درخواست حاج قاسم سلیمانی از سینماگران چه بود؟

حاج قاسم سلیمانی در جلسه ای که با فیلمسازان داشت از آنها خواست مجمع فیلمسازان جهان اسلام را راه بیندازند.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا، جلسه مهمی بود، ابراهیم حاتمی ‏کیا درخواست برگزاری جلسه را داده بود و حاج قاسم سلیمانی شرایط برگزاری آن را فراهم کرده بود. حاج قاسم چند وقتی بود که در ایران حضور نداشت، به محض برگشت قرار گذاشته بود تا درمورد دغدغه‌های هنری و سینمایی‏‌اش با آن‌ها صحبت کند.

کارگردانان شاخص سینمای ایران هم سوالاتی را در مورد منطقه و تحولات آن داشتند. ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی، احمدرضا درویش، کمال تبریزی، رضا میرکریمی، عبدالحسن برزیده، منوچهر محمدی و محمدمهدی حیدریان در جلسه حضور داشتند که اول خوش و بش کردند و بعد از آن، هر کدام دغدغه‌هایشان را مطرح کردند.

پس از صحبت جمع، حاج قاسم شروع به صحبت کردن و بیان دغدغه‌هایش کرد. او دغدغه فیلم‌های دفاع مقدس و انقلاب را داشت و همچنین به آن‌ها می‌گفت که دوست دارد در مورد سوریه و حوادث چند سال اخیر فیلم ساخته شود اما شاید مهمترین دغدغه حاج قاسم برای شکل دادن این جلسه تشویق کارگردانان سینمای ایران برای شکل دهی مجمع بین المللی سینماگران جهان اسلام بود.

محمدمهدی حیدریان رییس سابق سازمان سینمایی درباره آن جلسه توضیح داد: من از حدود ۱۰ سال قبل توفیق داشتم در مناسبت‏‌های مختلف فرهنگی و با دوستان متفاوت حوزه فرهنگ خدمت حاج قاسم سلیمانی برسم. با گروه‏‌های مختلف در امور برنامه‏‌سازی تلویزیون، سینما و بعضی وقت‏‌ها با بچه‏‌های ادبیات پیش ایشان می‌‏رفتیم. نکته مشترک در همه این‏ها روح لطیف، فرهنگی و بسیار مشفق و مشوق ایشان بود که با تمام دوستان نویسنده، کارگردان و تهیه‏‌کننده با همین روحیه برخورد می‌‏کرد. در فراز و نشیب‏‌های اجتماعی بی‌‏اغراق می‏ توانم بگویم که همیشه یک پناهگاه برای همه‏ سلیقه‌‏های مختلف از بچه‏‌های متدین و مومنی بود که می‏‌خواستند با سلایق مختلف‏‌شان در خدمت ارزش‌‏ها باشند و حتی اختلاف نظرهایشان هم برای حاج قاسم آنقدر مهم نبود که خط کشی بکند.

وی درباره این جلسات فرهنگی گفت: جلسات فرهنگی‌ای که برگزار می‌کردند گاه تا سه ساعت به طول می‌انجامید، معمولا هم اینگونه بود که از صبحانه شروع می‌شد تا دو سه ساعت بعد ادامه داشت تا یک بحث فرهنگی را با دوستان پیش ببرد.

رییس سابق سازمان سینمایی درباره علاقه اهل فرهنگ به حاج قاسم اظهار کرد: شاهد بودم که برخی از این دوستان متعهد نویسنده‏‌مان حتی قبل از چاپ کتاب‏شان، دست‏‌نوشته‌‏هایشان را پیش حاج قاسم می‌آوردند تا ایشان بخوانند و نظر بدهند. بچه‌های فرهنگ ایشان را به عنوان یک متخصص قبول داشتند و می‌خواستند از نظرات ایشان پیش از چاپ استفاده کنند.

حیدریان درباره جلسه خاصی که چند تن از کارگردانان با حاج قاسم سلیمانی داشتند، مطرح کرد: یکی از جلساتی که با اهل سینما خدمت ایشان رسیدیم و دوستانی مثل مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی کیا، احمدرضا درویش، عبدالحسن برزیده، کمال تبریزی، رضا میرکریمی و منوچهر محمدی از تهیه کننده‌ها بودند. پیش از آن جلسه ایشان مدتی بود که ایران نبودند و بچه‌ها نیز علاقه‌مند بودند که بدانند در بیرون مرزهای ما در مناطق جنگی چه خبر است. ترتیب برگزاری جلسه را خود حاج قاسم داد و ما چند نفری خدمت‌شان رسیدیم.

وی درباره آن جلسه گفت: جلسه طولانی بود، چند ساعتی طول کشید؛ شاید بیش از یک ساعت. حاج قاسم شرایط منطقه، جنگ میدانی و ابعاد استراتژیک مساله را توضیح می‌داد و هم آنچه در وسط میدان بصورت عینی وجود داشت به قول اهل سینما دراماتیزه شده برای بچه‌ها گفت.

رییس سابق سازمان سینمایی افزود: سوالات بچه‌ها هم زیاد بود، هر کدام از کارگردانان نکته‌ای را می پرسید و می‌نوشت. حس خود من این بود که انگار از لابلای صحبت‌های حاج قاسم دنبال قصه‌هایی می‌گردند که شروع کنند به نوشتن و ساختن؛ شاید استارت «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا همان جا خورد.

حیدریان درباره دغدغه حاج قاسم در مورد سینمایی شدن وقایع سوریه و داعش عنوان کرد: در آن جلسه حاج قاسم سعی می‌کرد شرح کامل و با جزییاتی از وقایع بدهد تا کارگردانان ما را تشویق کند که هم اهمیت موضوع را درک کنند و هم راغب شوند تا در مورد سوریه و داعش فیلم بسازند.

وی ادامه داد: البته این تشویق‌ها و تلاش‌ها محدود به این اتفاقات نبود، من شاهد بودم که ایشان برای دوران انقلاب و دفاع مقدس هم همین حرص خوردن را داشت. مثلا برای اینکه از فرماندهان دفاع مقدس فیلم ساخته شود خیلی تلاش می‌کرد. از فیلم‌هایی که برای شهید «حسن باقری» و «حاج احمد متوسلیان» ساخته شده بود خیلی خوشحال بود و همچنین فیلمی که برای آن بیست و سه نفر رزمنده نوجوان ساخته شده بود و یکی از علایقش که چند باری گفته بود این بود که ای‌کاش یک فیلم برای شهید مهدی زین الدین ساخته می‌شد.

رییس سابق سازمان سینمایی درباره تلاش حاج قاسم برای ساختن کار درباره داعش و سوریه تصریح کرد: بعد از آن جلسه ایشان تلاشش را متوقف نکرد. سعی می کرد کارگردانان را به سوریه ببرد تا از نزدیک با شرایط آشنا بشوند و از نزدیک ببینند و کار بسازند. شرایط را برای هر کس را که ابراز علاقه اندکی می‌کرد، فراهم می‌کرد که به سوریه برود و از نزدیک ببیند شاید جرقه‌ای در ذهن آن فرد ایجاد شود.

حیدریان از دغدغه حاج قاسم درباره شکل دهی یک مجمع بین‌المللی برای کارگردانان سینمایی جهان اسلام بیان کرد: مساله اتحاد کارگردانان سینمای جهان اسلام برای حاج قاسم خیلی مهم بود و از مهمترین دلایل شکل دهی آن جلسه طرح این پیشنهاد حاج قاسم بود که مجمع بین المللی کارگردانان جهان اسلام را شکل بدهیم. او از کارگردانان شاخص سینمای ایران دعوت کرده بود که آن‌ها شروع کننده این حرکت بشوند.

این مدیر سینمایی در پایان در مورد روحیات فرهنگی حاج قاسم گفت: من در بین اهل فرهنگ ندیده‌ام که یک شخصیت نظامی تا این حد مورد رجوع و دیدگاه‌های فرهنگی‌شان مقبول و مورد توجه باشد. توقعی که از نظامی‌ها می رود، خاصه کسی مثل حاج قاسم که همیشه در میدان جنگ و عملیات بوده این است که شخصیتی سفت و منظم به معنای نظام نظامی‌اش داشته باشد اما آنقدر روحیه فرهنگی و لطیفی داشتند که اگر در لباس نظامی نمی‌بود و اشتغالات نظامی ایشان را نمی‌دانستید، نمی‌توانستید حدس بزنید که ایشان یک نظامی است. اما ایشان واقعا با طیف گسترده ای از اهل فرهنگ و هنر در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری مرتبط بود و آن‌ها را تشویق می‌کرد برای اینکه کار بکنند.

گزارش از مهرداد معظمی – ویژه نامه مکتب حاج قاسم

طرح عکس ها از سمیه روح الهی و لیلا نیرومند است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • خط باریک قرمز
  89,047,55
 • بازگشت کوتاه
  43,905,20
 • منگی
  27,696,90
 • تا ابد
  703,153,55
 • یلدا
  250,332,19
 • بی حسی موضعی
  532,165,25
 • قتل عمد
  98,569,79
 • پرو
  41,665,25
 • دریا موج کاکا
  30,220,25