امروز ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۱۷
ناصر آویژه در گفتگو با صبا:

قصه‌ای از شل سیلورستاین در ایران تئاتر می‌شود/ بزرگداشت رضی هیرمندی

تئاتر «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» از 10 تیرماه با برنامه بزرگداشتی برای رضی هیرمندی مترجم آثار شل سیلورستاین روی صحنه می رود.
ناصر آویژه بازیگر و کارگردان تئاتر در گفتگو با خبرنگار صبا درباره تئاتر جدید خود با نام «عموی عجیبِ بزرگِ کوچیکِ من» عنوان کرد: این نمایش برداشتی آزاد از داستان ها و شعرهای شل سیلورستاین نویسنده و شاعر است که خودش را عمو شلی خطاب می کرد و با اینکه شخص درونگرایی بوده اما در نوشته و نقاشی هایش مانند بچه ها عمل کرده و فرم نگارش و خود قصه هایش برای بچه ها عجیب بوده است.
 
وی ادامه داد: این نمایش در دسته نمایش های فلسفی جای می گیرد چراکه نوشته های شل سیلورستاین در حوزه فلسفه است. «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» در ستایش زندگی با نگاهی دور از عادت ها و رفتارهای کلیشه ای ما و پر از نگاه تازه و خوب به جهان و زندگی است که می تواند برای هر دسته از مخاطبان چالش خوبی باشد. این نمایش برای خود من نیز فضای جدید داشت که توانستم امسال آن را تجربه کنم.
 
به گفته آویژه، «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» نام سمبلیکی است که قصد دارد ویژگی های شل سیلورستاین را توضیح دهد.
 
کارگردان تئاتر «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» درباره داستان این نمایش بیان کرد: کتابخانه ای توسط خانمی اداره می شود که معتقد است کتاب ها می توانند اثرات جادویی و معجزه آسایی داشته باشند. با ورود دختربچه ای به نام سارا که در اثر اتفاقاتی که در زندگیش افتاده تنها و گرفته است، اتفاقات عجیبی در کتابخانه رقم می خورد.
 
وی درباره تاثیرگذاری تئاتر بر بچه ها گفت: صحبت کردن درباره اینکه مطرح کردن چه موضوعاتی برای کودکان و نوجوانان مفید است و آنها چه نمایشی را می پسندند بدون پژوهش امکان پذیر نیست. من معتقد هستم موضوعات مختلف را باید به اندازه درک، سواد و شعور مخاطبان مطرح کنیم. من نمایشی با محوریت دینی تاریخی را روی صحنه برده ام که کودکانی از مهد برای تماشا آمده بودند و یک نفر شلوغ نمی کرد. تجربه ثابت کرده است قصه به ما می گوید از چه ابزاری برای جذاب تر شدنش استفاده کنیم و اگر آن را در چارچوب مناسب خود درست تعریف کنیم، اثرگذار می شود.
 

آویژه با بیان اینکه در روز ۱۰ تیر ماه همزمان با افتتاحیه نمایش مراسم بزرگداشت نیز برگزار می شود، عنوان کرد: در روز ۱۰ تیرماه مراسم بزرگداشت رضی هیرمندی را داریم. وی جزو اولین افرادی است که شل سیلورستاین را به دنیای ادبیات ایران معرفی و آثارش را ترجمه کرده است که بخشی از آن توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بخشی دیگر در انتشارات دیگری به چاپ رسیده است.

 
به گفته وی، این بزرگداشت با حضور هنرمندان سرشناس تئاتر، سینما، تلویزیون، شاعران و فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان برگزار و اسامی آنها نیز به زودی اعلام می شود.
 
«عموی عجیب بزرگ کوچیک من» از ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور همه روزه به جز شنبه ها ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه در سالن بوستان مرکز تئاتر و تئاتر عروسکى کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان روی صحنه می رود.
همچنین این نمایش صبح ها با هماهنگی قبلی ویژه مهدها و مدارس روی صحنه می رود.
 
مریم آشورى، ماهک فتاح پور، ناصر آویژه، مهرداد باقرى، شاهین گلکار، محمد اله دادى، سبا سلیمانى، رها آویژه و با صداى: سعید چنگیزیان، الهام کردا و علیرضا ناصحى در این نمایش نقش آفرینی می کنند.
 
عوامل نمایش «عموى عجیب بزرگ کوچیک» من عبارتند از طراح و کارگردان: ناصر آویژه، نویسنده: گیتا داودى، آهنگساز،میکس مسترینگ: آرش سلگى، طراح حرکات: اصغر فریدى ماسوله، طراح صحنه: سینا ییلاق بیگى، دستیار طراح صحنه: لیلا طاهری، ساخت دکور: سامان قوچانی، جهانگیر مافی، امیر علی شیرزاد و آرمان خسروی با تشکر از فرزانه عاقلى، طراح لباس: سهیلا جوادى، دوخت لباس: حسین پناهى، ساخت انمیشن: رامین بهادرى، طراح نور: رضا خضرایى، طراح وساخت عروسک: بهناز مهدی خواه، عروسک گردان: مبینا افراسیابى، طراح گریم: سهیلا جوادى، دستیارکارگردان: الهام زارعى، مدیرصحنه: امید علیرضایی، منشى صحنه: سهیل سالکى، روابط عمومى و تبلیغات مجازى: بهروز فائقیان و طراح پوستر و بروشور: یاسمن سلگی.
 
مرکز تئاتر و تئاتر عروسکى کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب، داخل پارک لاله قرار دارد.
سپیده شریعت رضوی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است