امروز ۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۲

یکی از آخرین انیمیاتورهای بازمانده‌ از دوران طلایی دیزنی درگذشت

میلتون کئون انیمیاتور کهنه‌کار کمپانی دیزنی و بازیگر نقش‌های فرعی هالیوود در سن 105 سالگی از دنیا رفت.

میلتون کئونبه گزارش صبا به نقل از هالیوودریپورتر، میلتون کئون آرتیست و انیمیاتور چینی- آمریکاییِ انیمیشن‌های کلاسیکی چون «دامبو» و «فانتازیا» در سن ۱۰۵ سالگی درگذشت.

بنا بر اظهارات پسر او یعنی مایک کئون، میلتون روز ۱۸ جون و به دلایل طبیعی در خانه خود در تورنس کالیفرنیا چشم از جهان فرو بست. او یکی از آخرین هنرمندانی بود که در دوره طلایی انیمیشن‌های دیزنی حضور داشت و تا روز آخر عمر خود دست از کار نکشید.

میلتون کئون به غیر از کار در پروژه‌های انیمیشنی، بازیگر نیز بود و سابقه حضور در فیلم‌هایی چون «سرعت»(۱۹۹۴)، «جین عزیز»(۱۹۹۸)، «قاتلان گربه»(۲۰۰۰) و سریال «NYPD آبی» شبکه ABC را در کارنامه خود داشت.

میلتون در سال ۱۹۱۳ در لس‌آنجلس به دنیا آمد. او هشتمین فرزند خانواده‌ای مهاجر بود که پیش از آن از کانتون چین به آمریکا کوچ کرده بودند. او با وجود مخالفت‌های خانواده، با تشویق عموی خود راه هنر را در پیش گرفت و در انستیتو هنرهای کالیفرنیا بورسیه شد.

کئون در سال ۱۹۳۹ به عنوان سومین چینی-آمریکایی در کمپانی والت دیزنی مشغول به کار شد. او در دوران جنگ جهانی دوم، سرپرست تیمی ۱۷ نفره بود که وظیفه طراحی دستورالعمل‌های تعمیر هواپیماهای جنگی را برعهده داشتند.

موزه چینی‌های آمریکایی در لس‌آنجلس در سال ۲۰۰۵ نمایشگاهی برای مرور آثار این هنرمندان ترتیب داد و میلتون کئون یکی از پنج هنرمندی بود که کارهایش در این رویداد به نمایش گذاشته شد.

اشکان مزیدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است