امروز ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۱۸

«ساداکو و هزار درنای کاغذی» در ایران ۴۰ ساله شد/ خاطراتی از یک کتاب غمگین

«ساداکو و هزار درنای کاغذی» اثر الینور کویر با ترجمه مریم پیشگاه در ایران به چاپ چهاردهم رسید.

به ‌گزارش خبرگزاری صبا به نقل از اداره‌کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون، «ساداکو و هزار درنای کاغذی» کتاب خواندنی الینور کویر، بر اساس روایتی مستند به زندگی صلح‌آمیز دختری به نام ساداکو از آسیب‌دیدگان بمباران هیروشیما می‌پردازد.

این کتاب که نخستین بار در سال ۱۳۵۹ از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دست مخاطبان ایرانی رسیده است، هم‌اینک برای چهاردهمین بار روی پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها قرار گرفته است.

ساداکو ساساکی به دلیل تشعشات اتمی به سرطان خون مبتلا شده و در یک آسایشگاه بستری است. او در این مدت سرگرمی جالبی برای خودش پیدا می‌کند و ۱۰۰۰ درنای کاغذی می‌سازد. او قرار است با این کار و به‌ خاطر باور به یکی از افسانه‌های قدیمی به آرزویش برسد: «چشمان ساداکو پر از اشک شد. این نهایت خوبی و مهربانی چی‌زوکو بود که برایش یک طلسم خوش‌بختی آورده بود، آن هم از طرف کسی که خودش اصلاً به چنین چیزهایی اعتقاد نداشت. ساداکو،‌ درنای طلایی را در دستش گرفت و برای خود آرزوی سلامتی کرد. آن‌وقت با انگشتانش پرنده‌ کاغذی را لمس می‌کرد، ‌احساس کرد که شعله‌ امیدی در دلش تابیده است. این شعله‌ امید را به فال نیک گرفت.»

در توضیح‌های این کتاب به تاثیرات ساداکو بر فرهنگ ژاپن اشاره شده است: در سال ۱۹۵۸، در پارک صلح شهر هیروشیما، از روی مجسمه‌ای پرده‌برداری کردند. آن مجسمه‌ی ساداکو بود که با بازوانی گشوده، در حالی‌که یک درنای طلایی در دست دارد، روی کوهی از سنگ مرمر ایستاده بود. به افتخار ساداکو، انجمنی تاسیس شد که اعضای آن هنوز هم هزار درنای کاغذی می‌سازند…

این کتاب که برگزیده‌ اولین دوره‌ جایزه‌ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نیز شده است با تصویرگری رونالد هیلمر و ترجمه‌ مریم پیشگاه تاکنون در ۲۵۰هزار و ۵۰۰ نسخه‌ فارسی به فروش رفته و در چهاردهمین چاپ در شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه به دست مخاطبان بالای ۱۵ سال رسیده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این رمان را به قیمت ۱۲‌هزار تومان از فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی، شهر کتاب‌ها و فروشگاه‌های کانون پرور‍ش فکری کودکان و نوجوان (آفرینش) در سراسر کشور تهیه کنند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است