امروز ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۲

حمایت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از انتشار ۲۳۶ هزار کتاب صوتی

محسن جوادی برنامه های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران شیوع کرونا را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به برخی اقدامات این معاونت در روزهای شیوع ویروس کرونا، گفت: در این ایام از بیش از ۲۳۶ هزار نسخه کتاب الکترونیکی حمایت شد.

طرح «کتاب در خانه»

محسن جوادی با اشاره به برخی از اقدامات و فعالیت‌های این معاونت در ایام کرونا بیان کرد: با شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور، معاونت امور فرهنگی تلاش کرد فعالیت‌هایی را در راستای شعار «در خانه بمانیم» طراحی و برگزار کند. یکی از اقدام‌ها برگزاری طرح «کتاب_در_خانه» بود.

جوادی ادامه داد: این پویش با همکاری دفتر مطالعات و برنامه‏‌ریزی‏‌های فرهنگی و موسسه خانه کتاب به مناسبت آخرین نوروز قرن ویژه کودکان و نوجوانان برگزار شد. هدف این پویش، استفاده از فراغت به وجود آمده در خانه‌ها، بهره‌بردن از امکانات موجود در فضاهای مجازی برای ترویج اجتماعی کتاب‌خوانی در سراسر ایران و تشویق کودکان و نوجوانان به گفت‌وگو پیرامون کتاب‌های مطالعه شده بود.

جوادی توضیح داد: در این پویش ملی شرکت‌کنندگان می‎توانستند کتاب‌های مطالعه شده را در یک کلیپ ویدئویی کوتاه معرفی کنند، یا نظرشان را درباره آن بگویند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استقبال خوب گروه‌های سنی کودک و نوجوان از این پویش اظهار کرد: این طرح به دلیل مهار نشدن ویروس کرونا و بازنشدن مدارس تاکنون دو بار تمدید شده است و تا ۱۲ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

حمایت از فروش ۲۳۶ هزار نسخه کتاب الکترونیکی

جوادی دومین برنامه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایام کرونا را ارائه تخفیف‌های بالا برای خرید کتاب‌های الکترونیکی از پلتفرم‌های کتابخوانی اعلام کرد و گفت: در این طرح که با مشارکت مرکز فناوری‎های اطلاعات و رسانه‏‌های دیجیتال انجام شد، تخفیف‌های ۷۰ و ۸۰ درصدی به کتاب‌های بزرگسالان و کودک و نوجوان ارائه شد تا از این طریق در ایام خانه‌نشینی، کتاب در دسترس خانواده‌ها باشد.

او ادامه داد: گسترش استفاده نسل جوان از کتاب‌های صوتی و مطالعه آن‌ها در پلتفرم‌های کتابخوانی، در دسترس قرار دادن کتاب برای خانواده‌ها و افراد کتابخوان و تلاش برای در خانه نگه داشتن کتابخوانان از جمله اهداف این طرح بود. بر اساس اعلام بسیاری از مدیران این پلتفرم‌ها در ایام نوروز کتاب‌های بسیاری از طریق این پلتفرم‌ها خریداری شده‌اند و از اجرای این طرح بسیار خرسند بودند. این طرح از تاریخ یکم فروردین ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد و تا پایان۲۰ فروردین ماه ادامه داشت.

جوادی یادآور شد: بیش از ۲۳۶ هزار نسخه کتاب الکترونیکی با ارزشی بالغ بر ۲۶ میلیارد ریال فروخته شد. این میزان فروش از رشد مطلوب کمی و کیفی ناشران الکترونیک کشور در سال‌های اخیر حکایت می‌کند که منجر به استقبال مخاطبان از محصولات ارائه شده است‌.

ارسال ۳۱ هزار بسته کتاب از طریق سامانه «پست کتاب»

معاون امور فرهنگی، سومین اقدام این معاونت در ایام کرونا را حمایت از «سامانه پست کتاب» اعلام کرد و توضیح داد: در این ایام بخشی از یارانه کتاب به حمایت از «سامانه پست کتاب» اختصاص داده شد تا از این طریق هزینه ارسال کتاب از طریق پست تا پایان فروردین ۱۳۹۹ با حدود ۵۰ درصد تخفیف محاسبه شود.

او افزود:‌ بر اساس این طرح، برای ارسال هر بسته پستی کتاب در سامانه «پست کتاب» تا دو کیلوگرم صرفا مبلغ ۳۰ هزار ریال دریافت و مابقی هزینه پست مبلغ از محل یارانه کتاب توسط خانه کتاب به شرکت پست پرداخت شد. این طرح نیز از ۲۵ اسفندماه سال گذشته آغاز و تا پایان فروردین ماه ۳۱ هزار بسته کتاب از طریق این سامانه به مناطق کشور ارسال شد که این رقم معادل فعالیت شش ماه از سال ۱۳۹۸ بود.

جوادی توضیح داد: بیشترین میزان ارسال کتاب در این طرح متعلق به استان‌های تهران، قم و خراسان رضوی و بیشترین دریافت‌کنندگان کتاب در تهران، اصفهان و فارس بودند.

پیگیری تامین خسارت اهالی نشر و فرهنگ

جوادی با تاکید بر پیگیری خسارت‌های وارد شده به اهالی نشر و کتاب به خاطر شیوع کرونا در پایان اظهار کرد: تامین خسارت برای فعالان حوزه نشر و کتاب از طریق برخورداری از تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته است در حال پیگیری است. همچنین در تلاش هستیم تا بیمه بیکاری اهالی نشر و پرداخت بیمه سه ماهه اهل قلم را در دستور کار داشته باشیم تا از این طریق بخشی از خسارت هایی را که به اهالی نشر و کتاب در ایام کرونا وارد شده است را جبران کنیم.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است