امروز ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۳

نمایشنامه «فرشته تاریخ» به چاپ دوم رسید

نمایشنامه «فرشته تاریخ» نوشته محمد رضایی راد در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسید.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی نمایش، نمایشنامه «فرشته تاریخ» نوشته محمد رضایی راد که تیرماه سال جاری، چاپ نخست آن از سوی انتشارات «بیدگل» به بازار کتاب عرضه شده بود، در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسید.

«فرشته تاریخ» تازه‌ترین اثر محمد رضایی‌ راد، نمایشنامه نویس و کارگردان شناخته شده تئاتر است که پیش از این آثاری مانند «فعل»، «رقصی چنین»، «و آنک انسان»، «هشتمین خان»، «بازگشت به خان نخست» را به رشته تحریر در آورده و اجرا کرده است.

چاپ دوم نمایشنامه «فرشته تاریخ» با زمان اجرای این نمایش که از ابتدای تیرماه در سالن چهارسو مجموعه تئاترشهر آغاز شده، مصادف شده است.

همه بلیت‌های این نمایش تا سه هفته بعد پیش‌ خرید شده و ظرفیت فروش اینترنتی بلیت‌های نمایش تا آخرین روز اجرا تکمیل شده است.

«فرشته تاریخ» نمایشنامه‌ای با رویکرد آزاد است که آخرین شب زندگی والتر بنیامین، فیلسوف آلمانی و از شخصیت‌های‌ متفاوت تاریخ فلسفه در قرن بیستم را دستمایه قرار می دهد تا با سیر در زندگی و اندیشه‌های این شخصیت، به واکاوی مفاهیمی عمیق‌تر در زمینه مواجهه انسان امروزی با تاریخ، مرگ و نمایش بپردازد.

در یادداشت «محمد رضایی‌ راد» درباره نمایشنامه «فرشته تاریخ» به نقل از والتر بنیامین آمده است: صورت‌بندی و بیان روشن گذشته به‌ شکل تاریخی، به معنای تصدیق آن همان‌گونه که واقعاً بوده نیست. معنای آن به چنگ آوردن خاطره‌ای است که هم‌ اینک در لحظه‌ خطر درخشان می‌شود و من نیز نکوشیده‌ ام تا بنیامین را آن‌گونه که واقعاً زیست و مُرد بازسازی کنم. پس از جزییات کوچک گذشته ام  و یا به عمد آنها را دگرگون کرده ام برای منظوری دیگر ، یعنی فرا چنگ‌ آوردن خاطره‌ بنیامین در این لحظه‌ خطر که در آن ایستاده‌ایم.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است