۲۰ پادکست «عصرانه هنر» تهیه شد/ بازنمایش ۸۰ پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات معاصر | خبرگزاری صبا
امروز ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۵
فعالیت‌های پژوهشی مرکز هنرهای تجسمی؛

۲۰ پادکست «عصرانه هنر» تهیه شد/ بازنمایش ۸۰ پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات معاصر

هادی مظفری درباره برنامه های اداره کل هنرهای تجسمی در روزهای قرنطینه توضیحاتی ارایه کرد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برنامه های این اداره کل در روزهای قرنطینه گفت: ما در کنار کارهای اجرایی خود در اداره کل هنرهای تجسمی، در تلاشیم تا فضایی را به پژوهش و کارهای تخقیقاتی اختصاص بدهیم. مجموعه مقالات جشنواره فجر و همین پادکست های تاریخ هنر با عنوان «عصرانه هنر» و «پروژه نو به نو» و «هشتاد پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات» نمونه ای از این فعالیت هاست.

وی افزود: پیش از ایام نوروز که بنا شد اداره کل ها، فعالیت هایی را برای روزهای قرنطینه و اوقات خانه نشینی هموطنان طراحی کنند ما نیز در اداره کل هنرهای تجسمی تصمیم گرفتیم چند برنامه را به طور همزمان پیش ببریم. ارائه آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر با عنوان «نو به نو» به مدت ۴۰ روز هر روز یکی از آثار موزه به همراه متن توصیفی اثر منتشر شده یکی از برنامه های ما در ایام خانه نشینی هنرمندان بوده است. در برنامه ای دیگر هم آثار مسابقه کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» منتشر کردیم.

مظفری در ادامه یادآور شد: ساخت پادکست ها نیز با این هدف انجام شد که برای علاقه مندان تخصصی و عمومی هنر به ویژه هنرهای تجسمی موضوعات جذابی را در فضا مطرح کنیم. با آرشیو این برنامه ها و رجوع علاقه مندان به شنیدن دوباره آنها در فضاهای مربوط به هنرهای تجسمی، می توانیم به مجموعه ای برای تاریخ شفاهی هنرهای تجسمی دست پیدا کنیم.

مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: در ۲۰ قسمت پادکست «عصرانه هنر» موضوعاتی شامل بررسی نقاشی های سهراب سپهری، پروانه اعتمادی، علی نصیر و حسین محجوبی، نگاهی به مکتب‌های دوره صفوی، بررسی عکاسی تاریخی و مطبوعاتی، بررسی کاریکاتور مطبوعاتی، بررسی ریشه های باستانی هنر مدرن و همچنین نگاهی به نقوش باستانی در هنر امروز، و تاثیر مدارس هنری مثل مدرسه صنایع مستظرفه و هنرستان هنرهای زیبا در عصرانه هنر موضوع بحث بوده اند.

وی در پایان عنوان کرد: در این روزها پروژه دیگری را نیز در دست اجرا داریم که بازخوانی و بازنمایش نمایشگاه «۸۰ پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات معاصر» است که اولین بار در سال ۱۳۵۷ نمایش داده شده بود.

بر اساس اعلام واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، علاقه مندان می توانند برای دریافت و استفاده از آثار مسابقه کاریکاتور و گنجینه موزه و همچنین ۸۰ پرتره از پیشگامان هنر و ادبیات معاصر ایران، به صفحه موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر به نشانی @tajasomi و برای شنیدن پادکست «عصرانه هنر» نیز می توانند علاوه به صفحه اینستاگرام اداره کل هنرهای تجسمی مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است