امروز ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۱
کریم اله خانی به صبا خبر داد:

گرافیتی بر دیوارهای شهر کرمان نمایان شد/ قدردانی از کادر درمان

کریم اله خانی از اجرای اثری گرافیتی با موضوع تقدیر از زحمات کادر پزشکی و تشویق مردم به ماندن در خانه خبر داد.

کریم اله خانی در گفتگو با خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری صبا از اجرای اثری گرافیتی روی دیوارهای شهر کرمان برای تشکر از زحمات جامعه پزشکی خبر داد و گفت: مجموعه آثار گرافیتی را که با جمله «در خانه بمانیم و نگذاریم گل وجود پزشکان و پرستاران مان پژمرده شود» روی دیوارهای سطح شهر کرمان به صورت پرینت های دستی، مستقیم روی دیوار کار کرده ام.

وی افزود: این آثار گاهی بسته به وسعت دیوار و قابلیت تکثیر در تعداد ۵۶ پرینت کنار هم انجام شد، چون تکثر در آنها به نظرم می توانست تاثیرپذیری بیشتری داشته باشد و در بعضی نقاط به صورت ترکیب های دو، چهار و نه تایی اجرا شدند.

اله خانی که پیش از این اثری را با عنوان «فرجام» که یادمانی از جانباختگان هواپیمای اوکراینی بود در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اجرا کرده بود، با اشاره به هدفی که از این کارش دنبال می کند، بیان کرد: این آثار ضمن سپاسگزاری و توجه به از خودگذشتگی کادر درمانی کشور، با ذکر جمله ای که در یکی از کادرها نوشته شده از مردم دعوت می کند که در خانه های خود بمانند.

این هنرمند درباره هماهنگی اجرای این اثر با مسئولان شهری کرمان با وجود گرافیتی بودن اثرش اظهار کرد: اگرچه به طور کلی آثار گرافیتی بدون هماهنگی و گاه مخفیانه انجام می شوند اما از آنجا که این اثر  وجه انسان دوستی و احترام آمیز نسبت به کادر درمانی کشورمان را در خود داشت، طبیعی بود که مخالفتی برای اجرای آن از سوی شهرداری صورت نمی گرفت ولی چون در برخی موارد نیاز به اجرای وسیع کار داشتم، ترجیح دادم با سازمان زیباسازی شهرداری کرمان هماهنگ باشم که خوشبختانه به صورت تلفنی این هماهنگی صورت گرفت و در نقاطی که به پیکره بناهای مردم آسیبی وارد نمی شد، این اثر را اجرا کردم.

استاد دانشگاه هنر کرمان درباره چگونگی اجرای این اثر در شرایط شیوع ویروس کرونا توضیح داد: در این شرایط من به عنوان یک وظیفه اقدام به اجرای اثرم کردم و تمام جوانب بهداشتی و ایمنی را در محیط هم به لحاظ تجهیزات و هم در زمان اجرای سریع رعایت کردم.

اله خانی تاکید کرد: باورم این است که ازخودگذشتگی های انسان ها نباید به دلیل ذات ایثاری که کرده اند، بی پاسخ بماند و به همین دلیل وظیفه هنری من حکم می کرد که با اجرای این اثر روی دیوارهای شهر به جامعه پزشکی و پرستاران بگویم که زحمت و ایثار آنها دیده می شود و دور از چشم دیگران نیست.

وی درباره شیوه اجرای این اثر اظهار کرد: برای من که اهل نیشابور هستم و در دانشگاه هنر کرمان تدریس می کنم، طبیعی است که ایام نوروز زمان مناسبی برای سفر به زادگاهم است ولی به علت محدودیت سفر در شرایط کنونی، من هم به قانون نانوشته «ماندن در خانه» احترام گذاشتم و سفر نکردم اما باید از وقت خودم استفاده می کردم و کار مفید و اثرگذاری انجام می دادم بنابراین در مدت قرنطینه، ایده پردازی کردم و با حداقل متریال های موجود، یک مُهر دست ساز با لوله پلیکا، فوم و … ساختم و با رنگ اکریلیک این اثر را به صورت چاپ روی دیوارهایی که مناسب کار بودند، اجرا کردم که امیدوارم مفید باشد.

اله خانی با اشاره به جمله ای که در اثرش به کار برده است، گفت: «در خانه بمانیم و نگذاریم گل وجود پزشکان و پرستاران مان پژمرده شود»، جمله ای بود که در اجرای این اثر استفاده کردم تا به مردمی که در شهر تردد می کنند، گوشزد شده باشد و به خانه برگرددند.

این هنرمند در پایان، رسانه ای شدن اجرای این طرح را سبب فراگیرتر شدن محتوا و پیام این اثر ذکر کرد و گفت: رسانه ای شدن خبر اجرای این طرح، محتوا و پیام این اثر را فراگیرتر می کند و این پیام به گوش همه جامعه درمانی و مردم عزیز کشورمان می رسد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است