امروز ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۷
کارگردان فیلم «آستیگمات» در واکنش به اتمام سرگروهی فیلم:

چرخه سینما و اکران مبهم و عجیب است!

روند تولید برایم روشن است و می دانم که چه فیلمنامه ای با چه خصوصیاتی از ارشاد مجوز می گیرد.
به گزارش «صبا»، فیلم سینمایی «آستیگمات» که مدتی است به سرگروهی باغ کتاب در سینماها اکران شده و با فروش بالایی در مدت  کوتاه زمان اکران مواجه شده است، با پایان قرارداد ۳هفته ای، سرگروه خود را از دست داد.
مجیدرضا مصطفوی؛ کارگردان این فیلم سینمایی، در واکنش به این موضوع در گفت و گو با خبرنگار «صبا» اظهارکرد: ما همچنان با به پایان رسیدن قرارداد سرگروهی، با اکران در سینماهای زیرگروه به نمایش خود در سینماها ادامه خواهیم داد. قرارداد اکران فیلم «آستیگمات»سه هفته ای بود و اگر  فیلم را  در این زمان اکران نمی کردم، ممکن بود اکران فیلم به سال آینده موکول شود که در این صورت سال آینده با فیلم های جدید در انتظار اکران مواجه می شدیم و فضا برای ما تنگ تر می شد.

وی در ادامه افزود: پخش کننده قرارداد ثابت سه هفته ای با سرگروه بسته بود که  ۲۱ آذر قرارداد به اتمام رسید،اما مشکلی که وجود دارد این است که زمانی که فیلمی سرگروه را از دست می دهد،نباید سینماهای گسترده را هم از دست دهد، اما فیلم من با توجه به فروش خوب، از اواسط هفته دوم اکران هر روز از سینماهای آن کم شدو چند سانس و چند سالن  را از دست داد و سانس های آخر شب را به آن اختصاص دادند. قانون این است که هر فیلمی که قرارداد ۳یا ۴هفته ای اکران برای سرگروهی را دارد، ۳یا ۴هفته هم بدون سرگروه به اکران ادامه دهد، ولی متاسفانه از سینماهای ما هر روز کمتر و کمتر می شود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به کف فروش بالای فیلم در ژانر اجتماعی، چرا پس از سه هفته اکران، مانند بسیاری از فیلم های دیگر سرگروه آن برای ادامه اکران تمدید نشد؟توضیح داد: این موضوع برای من هم سوال است و چرخه سینما و اکران ناشناخته ترین نقطه برای من است. روند تولید و پیش تولید برایم روشن است و می دانم که چه فیلمنامه ای با چه خصوصیاتی از ارشاد مجوز می گیرد و از همه زوایای آن مطلع هستم، ولی اکران نقطه مبهم و عجیبی برای من است. امیدوارم طبق اعلام شورای صنفی نمایش، منوط بر اینکه ۳-۴هفته دیگر «آستیگمات»می تواند با زیرگروه به اکران  خود در سینماها  ادامه دهد و با پایان نمایش سرگروهی،بتواند ۳یا۴هفته دیگر به اکران خود ادامه دهد و فیلم  محدود به ۵یا ۶هفته اکران نشود.

مصطفوی اضافه کرد: اگر از زمان اکران فیلم‌کاسته شود، کارنامه بدی از افراد تصمیم گیرنده به جا می ماند.ما در حال حاضرهم به گذشته رجوع کرده و آن را مرور می کنیم ، امیدوارم شورای صنفی نمایش حداقل برای یک بار سمت قانون باشد و «آستیگمات» حتی بدون سرگروه، به اکرانش ادامه دهد و  از زمان آن کاسته نشود.

این کارگردان به مخاطب بالای فیلم در صورت اکران در زمان مناسب اشاره کردو توضیح داد:من اگر پروانه نمایش را در ابتدای سال دریافت می کردم و فیلم در شرایط نرمال اکران می شد، تعداد مخاطبان بالای آن مشخص می شد.در بدترین فصل اکران که فیلم های اجتماعی هم نمی فروشد، «آستیگمات» با کمترین تبلیغات با بالاترین فروش مواجه شده است و این موضوع جای بحث زیادی دارد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است