امروز ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۸

انتشار کتابی که پنهانی نوشته شد/ روایت بوچانی از سفری به برزخ

کتاب بهروز بوچانی با عنوان «هیچ دوستی به جز کوهستان» امروز 26 بهمن ماه از سوی نشر چشمه روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری صبا،  رمان «هیچ دوستی به جز کوهستان» نوشته بهروز بوچانی امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه از سوی نشر چشمه منتشر شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

در پشت جلد کتاب تازه بوچاریان آمده است:

«بهروز بوچانی متولد ۱۳۶۲، نوسنده، مستندساز و روزنامه نگار ایرانی، خاطره دوزخ را با خود دارد. او که پیش از ترک ایران در حوزه محیط زیست و مسائل کردها مشغول به فعالیت و نوشتن بود، ناچار شد تا ایران را به مقصد استرالیا ترک کند و این آغاز راهی بود که از او نویسنده ای رنج دیده ساخت. بوچانی بعد غرق شدن قایق مهاجران غیر قانونی از مرگ گریخت. اما در اقدام بعدی اش به دست گارد نیروی دریایی استرالیا دستگیر شد و همراه مهاجران دیگر به جزیره «مانوس» فرستاده شد. او در این ناکجا آباد که حق خروج از آن را نداشت و شبیه یک تبعیدگاه مخوف بود، نوشتن کتاب «هیچ دوستی به جز کوهستان» را پنهانی آغاز کرد. او خاطرات و تجربه هایش را در قالب رمان به زبان فارسی می نوشت و از طریق پیام رسان «واتس آپ» برای امید توفیقیان می فرستاد که در نهایت منجر به انتشار کتابش شد. این گونه بود که ناگهان جهان از طریق ادربیات و کلمات فهمید چه بر بوچانی و دیگران رفته. کتاب برنده جایزه بسیار معتبر «ویکتوریا» شد اما دولت استرالیا اجازه نداد او برای دریافت جایزه اش از جزیره خارج شود. فشار رسانه ها و ستایش نشریات معتبری چون نیویورک تایمز، گاردین، واشنگتن پست و … کتاب تکان دهنده اش را بیش از پیش مطرح ساخت و عملا کاری کرد که او بالاخره در اوخر نوامبر ۲۰۱۹ از دوزخ مانوس آزاد شود و به نیوزیلند برود.

کتابی که در دست شماست روایتی است از مردی که چندین بار مرگ را تجربه کرده و حالا با قدرت ادبیات، آزادی اش را به دست آورده ا ست. کتابی که بعید است تصاویرش را فراموش کنید.»

در بخشی از این کتاب هم آمده است:  «…. پذیرفتن مرگ یک چیز است، به پیشواز مرگ رفتن چیزی دیگر. نمی خواستم به پیشواز مرگ بروم آن هم در سرزمینی دور از سرزمین مادری ام، در جایی که فقط آب و آب. احساس می کردم مرگ من درجایی اتفاق می افتد که به دنیا آمده ام، بالیده ام و زندگی کرده ام…»

رمان «هیچ دوستی به جز کوهستان» تجربه تکان دهنده ای است که شاید در مرز باریک میان رمان و ادبیات غیر داستانی حرکت می کند. کتلاب علاوه بر قصه ادیسه وارش، سفری است به برزخ، برآمده از واقعیت زیستی نویسنده. شاید برای همین است که رسانه ها و نویسندگان جهان، بسیار درباره این کتاب اظهار نظر کرده اند. نسخه انگلیسی این کتاب به ترجمه امید توفیقیان و همت موونس منصوبی و تلاش های آنها منتشر شده است.

ریچارد فلانگان نویسنده مشهور استرالیایی و برنده جایزه «من بوکر» به خاطر رمان «جاده باریک در عمق شمال» می نویسد: «این رمان چیزی فراتر از یک «من اعتراض می کنم» صرف است…» و در انتهای یادداشتش اظهار می کند که «من امیدوارم روزی به بهروز بوچانی ورودش را به استرالیا خوش آمد بگوییم چنان که باور دارم او بودنش را در این صفحات این رمان نشان داده است.»

این کتاب در ۲۴۵ صفحه و با قیمت ۴۳ هزار تومان به تازگی وارد بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


  جدول فروش فیلم ها

  عنوان
  فروش (تومان)
  • مطرب
   ۳۸٬۵۴۳٬۸۹۱٬۰۰۰
  • چشم و گوش بسته
   ۱۲٬۸۳۴٬۱۱۵٬۰۰۰
  • بی وزنی
   ۳۱٬۵۵۲٬۰۰۰
  • نرگس مست
   ۳۶٬۶۲۲٬۰۰۰
  • دوئت
   ۶۸٬۷۰۷٬۰۰۰
  • عطر داغ
   ۹٬۱۳۸٬۰۰۰
  • امیر
   ۱۳۰٬۹۶۴٬۰۰۰
  • جهان با من برقص
   ۶٬۷۴۸٬۶۳۶٬۰۰۰
  • خوب، بد، جلف 2
   ۱٬۴۷۶٬۲۶۴٬۰۰۰
  • چهل و هفت
   ۵٬۱۱۱٬۰۰۰
  • سونامی
   ۳۶۵٬۵۴۴٬۰۰۰
  • آشفته گی
   ۵۹۵٬۴۵۶٬۰۰۰