امروز ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۴۹

کتاب تاریخچه و سایت جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد/ مستندنگاری ۳۷ سال

کتاب تاریخچه و فاز اول سایت جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی رونمایی شد.

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در دسترس مخاطبان داخلی و خارجی

نادر برهانی‌مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در این مراسم درباره نیاز به بانک‌های جامع اطلاعاتی گفت: امروز برای من روز فرخنده‌ای است چون با تلاش دوستان همکار سعی شده است بخشی از تاریخ تئاتر ایران یعنی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در دسترس مخاطبان داخلی و خارجی قرار بگیرد.

وی افزود: تا پیش‌از این تلاش بسیاری در این راستا توسط دوستان انجام‌ شده است و ما امروز میراث دار فعالیت‌ها و زحمت‌های پیشینیان هستیم. اتفاقات و تغییرات بسیاری در طی سال‌های برگزاری جشنواره رخ‌ داده است و خوشبختانه به‌ واسطه این کتاب تاریخچه و سایت جامع همگی تا حد امکان در دسترس هستند تا برنامه‌ریزی دقیق‌تر، بهره‌برداری بهتر مخاطبان و پژوهشگران و همچنین برگزاری بهتر جشنواره را در آینده شاهد باشیم.

دبیر جشنواره تئاتر فجر ادامه داد: اولین کتاب تاریخچه جشنواره سال ۸۶ توسط آقای اکبرزاده به‌ عنوان راهنمای دوره‌های یک تا ۲۵ این رویداد هنری تهیه و منتشر شد، ایشان در امر پژوهش بسیار حساس و دقیق هستند. کتاب امسال از دوره یک تا سی‌وهفت جشنواره را شامل می شود که دو زبانه است و تا چند روز آینده نسخه چاپی و الکترونیکی آن توسط انتشارات نمایش در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وی همچنین یادآور شد: اگر اتفاقاتی که امسال رخ داد را شاهد نبودیم ما تصمیم داشتیم دوره سی و هشتم را هم به این کتاب بیافزاییم و از آنجا که این روند ادامه خواهد داشت امیدوارم در سال‌های آینده دوره سی و هشتم هم به این کتاب افزوده شود. امسال فاز اول سایت رسمی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را رونمایی خواهیم کرد و فاز دوم انشا الله تا اسفندماه به پایان خواهد رسید، سایت جشنواره در سال‌های پیش رو جز با همکاری هنرمندان تکمیل نخواهد شد.

برهانی مرند با تشکر از علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده و تقی اکبرزاده گفت: امسال این دو امر مهم و مبارک خوشبختانه به سرانجام خواهد رسید.

فقدان مرجع لازم در تمام بخش‌های تئاتر احساس می‌شد

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی هم بیان کرد: راه اندازی سایت جامع جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر امری ضروری برای این رویداد هنری است امسال و در آخرین روز از برگزاری جشنواره این سایت رونمایی خواهد شد. این سایت فضایی تعاملی برای مخاطبان داخلی و خارجی جشنواره فراهم می‌کند. وجود سایتی که تمامی اطلاعات ادوار گذشته این رویداد هنری را پوشش دهد هدفی مهم بود که باید پیش‌ از این تحقق پیدا می‌کرد و دبیران دوره‌های گذشته هم تلاش بسیاری برای عملی شدن این امر کردند اما بنا به هر دلیلی تا به امروز این رونمایی محقق نشد و امیدوارم پس‌ از این سایت جامع بتواند پل ارتباطی این رویداد با همه مخاطبان داخلی و خارجی باشد.

وی افزود: امیدوارم این سایت در تمام طول سال فعال باشد و مطابق با اتفاقات و رویدادهای جشنواره به‌روز شود.

کرمی درباره کتاب تاریخچه جشنواره هم توضیح داد: فقدان مرجع لازم در تمام بخش‌های تئاتر احساس می‌شد و شاید اطلاعات به‌ صورت پراکنده وجود داشتند که لزوم جمع‌آوری آن‌ها احساس می‌شد و امسال با انتشار کتاب تاریخچه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شاهد تحقق این امر خواهیم بود.

در بخش بعدی این مراسم از کتاب تاریخچه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توسط مهمانان حاضر رونمایی شد.

کتاب تاریخچه جشنواره، گردآوری نیست بلکه مستندسازی داده‌ها است

تقی اکبرزاده هم در ادامه این مراسم درباره کتاب تاریخچه جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: کتاب تاریخچه جشنواره، گردآوری نیست بلکه مستندسازی داده‌های سی‌وهفت دوره گذشته جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است. ما بیش از ۲۷۰ منبع را برای تهیه این کتاب بررسی کردیم. کتاب از سه بخش تشکیل‌شده است که شامل معرفی هر دوره، معرفی نمایش‌های هر دوره و معرفی نامزدها و برگزیدگان جشنواره می شود. این کتاب دو زبانه است که ۸۰۰ صفحه به زبان فارسی و ۸۰۰ صفحه آن‌هم به زبان انگلیسی به نگارش درآمده است.

وقت تمرکز  بر پرورش ایده‌ها است

ادامه این مراسم به رونمایی از فاز اول سایت جامع جشنواره اختصاص یافت. علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده مدیر و سردبیر ایران تئاتر با اشاره به اهمیت نقش رسانه گفت: در آخرین روز از جشنواره تئاتر فجر هستیم و جا دارد ابتدا یک خسته نباشید به همکاران رسانه ای بگویم زیرا همه به‌ خوبی می‌دانیم در مسیر توسعه سهم زیادی روی دوش همکاران رسانه است و ازآنجا که ابزار کار اهل رسانه و به‌ خصوص پژوهشگران این حوزه دیتا و اطلاعات است می‌دانیم چیزی که همیشه جای خالی آن حس می شود نبود اطلاعات قابل‌دسترس و یا تجمیع اطلاعات است.

این پژوهشگر درباره سایت جامع توضیح داد: نبود اطلاعات در دنیای امروز بسیار مشکل‌ساز است و ما در کشور تاکنون کمتر نگاه پژوهشی به ادوار گذشته رویدادهای جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر داشتیم. راه‌اندازی سایت جامع این رویداد هنری و همچنین انتشار کتاب تاریخچه باعث می شود تا فعالان حوزه تئاتر به‌ جای آنکه وقت خود را صرف جمع‌آوری و پژوهش کنند، بیشتر بر پرورش ایده‌هایشان متمرکز باشند.

وی با اشاره به میزان داده‌های مستند موجود در این سایت گفت: این حرکتی که امروز به‌ واسطه حمایت‌های مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر جشنواره به ثمر نشسته در حوزه‌های دیگر از جمله سینما، موسیقی، تجسمی و … به‌ خصوص در حوزه جشنواره‌های فجر هنوز انجام‌ نشده است.

سردبیر ایران تئاتر با اشاره به تجربه انتشار سالنامه تئاتر گفت: حضور منابع جدید پژوهشی در تئاتر باعث می شود تا پژوهشگران دسترسی آسان‌تری به اطلاعات داشته باشند و سیر تولید محتوا در رسانه‌ها از نظر کیفیت و کمیت افزایش پیدا کند. من امیدوارم راه‌اندازی این سایت نیز ضریب تیتر در رسانه‌ها را افزایش داده تا به‌تبع آن اهمیت و اولویت هنرهای نمایشی روزبه‌روز بیشتر شود.

عبدالعلی‌زاده افزود: سایت جامع جشنواره تئاتر فجر تا این مرحله بیش از هر چیز وامدار همین کتاب آقای اکبرزاده است و ما تمام اطلاعات کتاب را در سایت منتشر کردیم و از همین منابع معرفی‌های تحلیلی را از هر ۳۷ دوره جشنواره منتشر کردیم و از این به بعد بر جمع آوری و انتشار اسناد بصری مثل عکس ادوار ، بیانیه ها ، مقررات و آیین نامه و… اهتمام می کنیم که  مزیت سایت جامع است.

در ادامه این مراسم مدیر و سردبیر سایت به معرفی بخش‌های مختلف سایت جشنواره تئاتر فجر پرداخت و  گفت: بخش آرشیو سایت جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شامل پوسترهای منتشرشده هر دوره، مروری جامع بر مهم‌ترین رویدادهای هر دوره، زمان و مکان برگزاری، قوانین و مقررات، بخش‌ها و آثار، انتخاب و داوری، نهادهای داوری، شورای سیاست‌گذاری، ستاد برگزاری، همیاران برگزاری، بازار بین‌الملل، نامزدها و برگزیدگان، انتشارات، کارگاه‌ها و نشست‌ها، بزرگداشت‌ها، نمایشگاه‌ها، عکس، کتاب جشنواره  و نشریه روزانه است.

وی در خاتمه اظهار کرد: اطلاعات سایت جامع جشنواره تئاتر فجر در ۱۸ سرفصل طبقه‌بندی‌شده است و ضمن دارا بودن پوستر تمام ادوار جشنواره   PDF کتاب‌های جشنواره و نشریات روزانه دوره‌های مختلف نیز در این سایت بارگذاری شده است.

سایت جامع جشنواره تئاتر فجر با حضور شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، حجت السلام محمدمهدی بهداروند (مشاور عالی مدیرکل هنرهای نمایشی)، نادر برهانی مرند (دبیر جشنواره)، سعید اسدی (مدیر مجموعه تئاتر شهر)، جلال تجنگی، علیرضا درویش نژاد، محمدرضا الوند، اتابک نادری ،وحید لک (مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره)، علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده، تقی اکبرزاده و جمعی از اهالی رسانه و هنر رونمایی شد.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


  جدول فروش فیلم ها

  عنوان
  فروش (تومان)
  • مطرب
   ۳۸٬۵۴۳٬۸۹۱٬۰۰۰
  • چشم و گوش بسته
   ۱۲٬۸۳۴٬۱۱۵٬۰۰۰
  • بی وزنی
   ۳۱٬۵۵۲٬۰۰۰
  • نرگس مست
   ۳۶٬۶۲۲٬۰۰۰
  • دوئت
   ۶۸٬۷۰۷٬۰۰۰
  • عطر داغ
   ۹٬۱۳۸٬۰۰۰
  • امیر
   ۱۳۰٬۹۶۴٬۰۰۰
  • جهان با من برقص
   ۶٬۷۴۸٬۶۳۶٬۰۰۰
  • خوب، بد، جلف 2
   ۱٬۴۷۶٬۲۶۴٬۰۰۰
  • چهل و هفت
   ۵٬۱۱۱٬۰۰۰
  • سونامی
   ۳۶۵٬۵۴۴٬۰۰۰
  • آشفته گی
   ۵۹۵٬۴۵۶٬۰۰۰