امروز ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۴۳
صبا گزارش می دهد؛

تئاتر فجر ۳۸ به ایستگاه آخر رسید/ اسامی برندگان/ جایزه ویژه برای نوید محمدزاده پس از ۱۷ سال کار تئاتر

سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر ۲۱ بهمن با معرفی برگزیده هایش به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری صبا، سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف عصر امروز دوشنبه ۲۱ بهمن در تالار وحدت به کار خود پایان داد. در این مراسم عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور یافت.

یکی از ویژگی های مراسم این بود که سرود ملی را گروهی از بانوان ناشنوا با زبان اشاره اجرا کردند.

اجرای این مراسم را محمد سلوکی برعهده داشت که با یادآوری اتفاقاتی که در چند ماهه گذشته در کشور اتفاق افتاد با بازماندگان آنها ابراز همدردی کرد از نادر برهانی مرند دبیر جشنواره دعوت کرد روی سن حاضر شود.

دبیر سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر در سخنانی توضیح داد: از تمامی عزیزان برای حضور در اختتامیه و مهمانان عزیز بخصوص اهالی رسانه برای پوشش اخبار جشنواره تئاتر که با جشنواره فیلم فجر همزمان بود زحمت زیادی کشیدند، تشکر می کنم.

وی ادامه داد: خدمت تمامی مهمانان خارجی عزیز و همکاران عزیزم که تلاش کردند این روز فرخنده به ثمر بنشیند سلام می کنم و در نهایت سلام جانانه ای به دوستان خوبم در دبیرخانه، همچنین مدیران و همکاران تماشاخانه ها و سالن های خصوصی دارم.

بعد از سخنان دبیر جشنواره، کلیپی درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پخش شد.

سلوکی سپس با تشکر از کانون ناشنوایان که در مراسم همیاری کرده اند از علی اصغر جعفری برای اهدای جوایز دعوت کرد.

مبلغ ۵۰ مییون ریال جایزه از طرف مرکز حفظ و نشر آثار ارزش های دفاع مقدس به حسین مسافرآستانه برای نمایش «برگشتن» و رضا کرمی زاده از یاسوج برای نمایش «دست هایت کو مم حسن» و جواد صداقت و الهام ابنی برای نمایش «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» اهدا شد.

بخش پوستر، اقلام تبلیغاتی و عکس رسید و اسماعیل خلج ابراهیم حسینی و سیامک زمردی مطلق برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه حاضر شدند.

علی اصغر پشتکار برای عکاسی نمایش گورخواب ها جایزه رتبه سوم را گرفت. رتبه دوم به مریم قهرمانی زاده برای نمایش «شهر ما» اختصاص یافت. رتبه اول برای عکاسی نمایش لوریتا نسخه ۱۲ به کیارش مسیبی اختصاص یافت.

همچنین هیات داوران از مرجانه حسین پور برای عکاسی از نمایش «آی راک» و مهدی مصباحی برای عکاسی از نمایش «عشق جلاد» تقدیر کرد.

در بخش پوستر رتبه سوم لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهدی دوایی برای طراحی پوستر نمایش تالار ۴۴۸ اهدا شد. مهدی رایگانی برای طراحی پوستر نمایش «به وقت پازولینی» رتبه دوم را کسب کرد و مریم برادران برای طراحی پوستر نمایش «کنتر باس» اول شد.

در بخش تیزر رتبه اول به محمدباقر کشاورز کرمانی برای تیزر نمایش «برف»، رتبه دوم به ایمان ارضی برای (پک کامل تبلیغاتی) نمایش «شاه کشی» و رتبه سوم به سهیل دانش اشراقی و پیام قربانی برای تیزر نمایش «قحطی زدگان» تعلق گرفت.

هیات داوران همچنین از مصطفی قاهری برای مجموع تیزرهای ارسالی و سجاد انتظار مهدی برای تیزر نمایش «خانواده محترم اردکانی» تقدیر کرد.

اسماعیل خلج درباره خوشحالی بچه های منتخب در جشنواره تئاتر گفت: این بچه ها حق خوشحالی دارند ولی متاسفانه به دلیل تعداد زیاد منتخبان و تایم محدود اجازه صحبت به منتخبان داده نشد به خصوص کیارش مسیبی داده نشد.

برگزیدگان بخش رادیو تئاتر

ایوب آقاخانی، فریدون محرابی، امین رهبر و حمیدرضا افتخاری برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه حاضر شدند.

در بخش افکت زنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نرگس موسی پور برای نمایش رادیویی «عروس فراه» از تهران اهدا شد.

در بخش تهیه کنندگی دیپلم افتخار و جایزه نقدی به امیر هوشنگ کریم نیا برای تهیه کنندگی نمایش های رادیویی «کسوف» و «آهسته با گل سرخ» از تهران رسید.

در بخش بازیگر مرد دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهرام سروری نژاد برای بازی در نمایش رادیویی «رهایی در بند» از تهران رسید.

در بخش بازیگری زن، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به اُم البنین کوهستانی برای بازی در نمایش رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.

در بخش نمایشنامه نویسی، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سمیه محسنی نیک برای نگارش نمایشنامه رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.

در بخش کارگردانی، لوح تقدیر به حمیدرضا سلحشور برای کارگردانی نمایش رادیویی «گروهبان» از بیرجند اهدا شد.

دیپلم افتخار و جایزه نقدی هم به داریوش شهبازی برای کارگردانی نمایش رادیویی «کسوف» از تهران رسید.

در بخش رادیوتئاتر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش رادیویی «آهسته با گل سرخ» از تهران به کارگردانی شیرین سپهراد تعلق گرفت.

در بخش بزرگداشت چهار هنرمند مطرح تئاتر کلیپی از گفته های هنرمندان درباره آنها پخش شد. سیدعباس صالحی، حمید قبادی، شهرام کرمی و نادر برهانی مرند برای تجلیل از این هنرمندان روی صحنه حضور پیدا کردند.

سپس در بخش تجلیل از حسین عاطفی از وی خواسته شد تا سخنانی مطرح کند. حسین عاطفی متنی را به این شرح قرائت کرد: «نه آبان، نه آذر، نه دی بلکه زاده مهرم، پس از مدت ها دوباره روی صحنه ایستادم، اینبار برای جشن تئاتر؛ تئاتری که از صلح و عشق می گوید و زندگی بهتری را می طلبد. از جهان هستی سپاسگزارم که با ودیعه گذاشتن کمی خلاقیت هنری در من امکان این را فراهم آورده تا بتوانم در تئاتری کار کنم که از دروغ بیزار است، از فریب بیزار است، از تک جنسیتی، تک صدایی و تبعیض بیزار است. در تمامی سال های فعالیتم از همه آموختم از استادان، دانشجویان دانشکده هنرهای دراماتیک، از مردمان میدان شهدا. با بازی در دو نمایش به همراهی دو کارگردان شریف ایران، دو دوره تاریخی را تجربه کردم که در زندگی من بسیار تاثیرگذار بود، با «محاکمه ژاندارک» در کنار رکن الدین خسروی و «گالیله» زنده یاد حمید سمندریان اما هیچکدام مجوز اجرا نگرفت.

حسین عاطفی هستم، نه آبان، نه آذر، نه دی، زاده مهرم. امیدوارم زنده مانده تا ببینم سالنی به نام بانوی تئاتر این سرزمین، عصمت صفوی نامگذاری شود و دیگری بانو لرتا و یکی دیگر بانو جمیله شیخی. این جشن، جشن تئاتر تمامی هنرمندان تئاتر این کشور است اما جای بسیاری از هنرمندان خالی است.

امشب شاید بهترین شب زندگی من تلقی شود، این هدیه ای است که شما به من تقدیم کردید. اجازه می خواهم این هدیه ارزشمند را با تمامی هنرمندان فراموش شده کشورم شریک شوم.»

کریم مبارکه با گریه گفت: خودم را مدیون کسانی می دان که امروز اینجا نیستند. من به راحتی به اینجا نیرسیدم و ۵۰ سال زحمت کشیدم. عذرخواهی می کنم که نمی توانم درست صحبت کنم. خودم را مدیون هنرمندانی چون استاد سمندریان، دکتر کوثر، گلشیری و حسین پرورش هستم که امشب در بین ما نیستند. امشب جزو یکی از بهترین شب های زندگی من است.

مهدی لزیری هم در سخنانی گفت: امشب همه خاندان تئاتر با پدر خانواده کنار هم هستند، ما از آغاز خاکمان را با آردبیز ریختند و با روح ملکوتی اندود کردند و کوزه ای ساختند که این کوزه آب گوارا، صاف و پاک را می طلبد اگر کوزه ترک بردارد، نه آب می ماند نه آبرو. باید همواره باهم باشیم.

آندرانیک خچومیان نیز گفت: در سال های اخیر جوانان زیادی جذب عرصه تئاتر شدند و از مسئولان می خواهم که امکانات بیشتری در اختیار جوانان قرار دهند چراکه نسل آینده ما را می سازند.

وزیر ارشاد نیز در سخنان کوتاهی گفت: با توجه به صحبت های ابتدایی محمد سلوکی من دیگر حرف هایم را تکرار نمی کنم. ببه همه جوانانی که پا در مسیر پیشکسوتان گذاشته و چشم اندازی ارزشمند از هنر ایران را رقم می زنند دست مریزاد می گویم، اتفاقات خوبی در حوزه هنرهای نمایشی در حال رخ دادن است و ایران به حوزه تئاتر ایران نگاه می کند.

وی افزود: از همه عزیزانی که مقدمات برگزاری این رویداد هنری را فراهم کردند بسیار قدردانم و به طور ویژه از دبیر جشنواره و داوران که این فرصت را فراهم کردند تا زیر چتر تئاتر، خانواده این حوزه که از ایران گفته اند و می گویند و آینده ایران را با عزت رقم می زنند، بگویم بسیار سپاسگزارم.

در ادامه مراسم نوبت به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی رسید و سعید اسدی و ناصر آقایی برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:

رتبه اول: محمد صادق گلچین عارفی برای نگارش نمایشنامه «سی زیف»
رتبه دوم: مرضیه شاه دادی برای نگارش نمایشنامه «ابراهیم»
رتبه سوم: مهدی افشار قهرمانی برای نگارش نمایشنامه «راهبان مجسمه گچی

سپس مسعود فروتن، بهروز بقایی، اتابک نادری و خیام وقار کاشانی برای معرفی برگزیدگان مسابقه آثار بخش به علاوه فجر روی صحنه آمدند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهدی کیهان نژاد و فردین افشار فر به نمایندگی از گروه نمایش «مانداب»

فرانک فروتن به نمایندگی از نمایش «مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن»

متین اوجانی به نمایندگی از گروه نمایش «رهایی از شائولین» رسید.

همچنین هیات داوران این بخش، عمارت نوفل لوشاتو و خانه نمایش دا را شایسته تقدیر دانستند.

در ادامه آیین اختتامیه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، کلیپی برای یادبود هنرمندان درگذشته حوزه تئاتر پخش شد.

در ادامه مراسم نوبت به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه نمایش های خیابانی رسید و حسین مسافرآستانه، علیرضا استاد، مجید صالحی و سامان خلیلیان برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:

در بخش موسیقی، لوح افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به احمد صمیمی و امیرمحمد انصافی برای موسیقی نمایش «دست… کاری» رسید.

در بخش طراحی فضا، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به سمیه مهری برای طراحی فضای نمایش «سیرک» تعلق گرفت.

در بخش بازیگری مرد، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به سامان شکیبا برای بازی در نمایش «سیرک» و «میمون کشی» اهدا شد.

سامان شکیبا پس از دریافت جایزه گفت: من سه کار در جشنواره داشتم و از هر سه کارگردان سمیه مهری، سعید خیراللهی و جلال حسن وند تشکر می کنم اما هیچ وقت یادم نمی رود، همسرم بسیار تلاش کرد تا من بتوانم در حوزه تئاتر فعالیت کنم، از او بسیار سپاسگزارم.

در بخش بازیگری زن، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مرجان آقانوری برای بازی در نمایش «میمون کشی» رسید.

در بخش طرح و ایده پردازی، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مارال ایزدبخش و رضا بهرامی برای نمایش «قهرمان کیست؟» اهدا شد.

در بخش کارگردانی، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایز نقدی به سمیه مهری برای کارگردانی نمایش «سیرک» تعلق گرفت.

سمیه مهری پس از دریافت جایزه گفت: من بسیار هیجان داشتم چون ۲۲ سال برای امروز زحمت کشیدم. از آقای شهرام کرمی، نادر برهانی مرند، سامان خلیلیان و همه بچه های گروهم تشکر می کنم.

دیپلم افتخار و جایزه ویژه هیات داوران به نمایش «قهرمان کیست» تعلق گرفت.

جایزه بزرگ و دیپلم افتخار این بخش به نمایش «سیرک» به کارگردانی سمیه مهری اهدا شد.

ستاد برگزاری جشنواره هم از «تنها یک زمین داریم»، یکی از آثار مهمان بخش نمایش های خیابانی تقدیر به عمل آورد.

معرفی برگزیدگان مسابقه آثار صحنه ای جشنواره تئاتر فجر ۳۸

در ادامه مراسم هادی مرزبان، رضا مهدی زاده، الهه منصوریان، حمید نیلی و وحید فخرموسوی رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی برای اهدای جوایز بخش مسابقه نمایش های صحنه ای روی صحنه آمدند.

در بخش طراحی حرکت، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مجتبی رستمی فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز رسید.

در بخش طراحی نور، لوح تقدیر و جایزه نقدی به رضا خضرایی برای طراحی نور نمایش های «بیگانه در خانه» و «کریم لوژی» از تهران رسید.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به ایمان نخلستانی برای طراحی نور نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز تعلق گرفت.

در بخش طراحی صدا و آرایه های صوتی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به آرمین خیردان برای طراحی صدای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به علیرضا اکبریان برای طراحی صدای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران تعلق گرفت.

در بخش طراحی گریم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به ماریا حاجیها برای گریم نمایش «کریم لوژی» از تهران اهدا شد.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به فاطیما حزباوی برای گریم نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز رسید.

در بخش موسیقی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به فرشاد دهنوی برای نمایش «مارلون براندو» از تهران اهدا شد.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به بهفر کایدی برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز رسید.

در بخش طراحی لباس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به سارا حسین پور برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز اهدا شد.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی هم به مقدی شا میریان برای نمایش های «مارلون براندو» و «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها لانه می کند اتللو» تعلق گرفت.

در بخش طراحی صحنه، لوح تقدیر و جایزه نقدی به روحان امامی برای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مجتبی رستمی فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز اهدا شد.

در ادامه احترام برومند، مسعود دلخواه، کیومرث مرادی، نادر برهانی مرند و شهرام کرمی برای اهدای سایر جوایز بخش مسابقه نمایش های صحنه ای روی صحنه آمدند.

در بخش بازیگری زن، لوح تقدیر و جایزه نقدی به آرزو عبدالهی» برای نمایش «باق وحش» از شهر کرد و یلدا عباسی برای نمایش های «مارلون براندو» و «کمیته نان» از تهران اهدا شد.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به رومینا مومنی برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.

در بخش بازیگری مرد، لوح تقدیر و جایزه نقدی به علی شادمان برای نمایش «شاه ماهی» از تهران و مجید رحمتی برای نمایش «کریم لوژی» از تهران تعلق گرفت.

مجید رحمتی پس از دریافت جایزه گفت: من ۱۹ سال پیش برای یک مونولوگ به کارگردانی سوسن پرور در جشنواره فجر کاندید شدم اما خوشحالم که امسال در جشنواره برای نمایش «کریم لوژی» تقدیر شدم، اما می خواهم از پسرم که چندین ماه است من را با این گریم در خانه دیده است، تشکر کرده و این جایزه را به او تقدیم کنم. من برای این نمایش بسیار زحمت کشیدم و از نوید محمدزاده برای حمایت از این اثر ممنونم.

شادمان پس از دریافت جایزه گفت: تک تک عوامل نمایش صحنه ای اگر نبودند و زحمت نمی کشیدند این جایزه نصیب من نمی شد، این جایزه را به تمامی هم نسلان خودم تقدیم می کنم که در این روزها ناامید هستند. ایران وطن ماست و ما این سرزمین را می سازیم.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیگر مرد به امیر جدیدی برای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.

جایزه ویژه هیات داوران در بخش بازیگری مرد شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نوید محمدزاده برای بازی در نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.

بعد از ۱۷ سال کار تئاتر از جشنواره تئاتر فجر جایزه گرفتم

محمدزاده پس از دریافت جایزه گفت: من فکر می کنم نزدیک ۳۰ جایزه سینمایی دارم ولی من بچه تئاتر هستم. بعد از حدود ۱۷ سال کار، اولین جایزه ام را از جشنواره تئاتر فجر دریافت می کنم، فکر می کنم مهم ترین جایزه ای که گرفتم همین جایزه است، حتی برایم از جایزه ونیز مهم تر است. بسیار افتخار می کنم که از آقای دلخواه، کیومرث مرادی و رضا مهدی زاده این جایزه را می گیرم. همچنین دبیری آقای برهانی مرند و حضور شهرام کرمی و سرکار خانم احترام برومند روی این صحنه برای من بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: من هر وقت جایزه سینمایی گرفتم، می گفتم پسر تئاتر ایران هستم، ممنون که حرف من را تایید کردید. من جایزه ام را برای دینو زمام حدده می گیرم نه نوید محمدزاده. محمد مساوات تو خالق این نقش بودی و جایزه برای توست. ما سال ها پیش با هم کار می کردیم و نمایش هایمان مملو از تماشاگر بود، زمانیکه شهرت نداشتم. من بسیار خوشحالم که برای نمایشی به کارگردانی محمد مساوات این جایزه را می گیرم، مساوات نعمتی برای تئاتر ایران است و قطار او آنقدر سریع است که هیچ گاه متوقف نمی شود. همچنین از گروه تئاتر تازه که سال هاست با هم کار می کنیم بسیار ممنونم.

در بخش نمایشنامه نویسی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به عماد الدین رجب لو برای نمایش «متساوی الساقین» از گرگان و احمد سلگی و رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به محمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.

در بخش کارگردانی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران و مجتبی رستمی فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز تعلق گرفت.

رستمی‌فر پس از دریافت جایزه گفت: من از تمامی عوامل نمایش «همه فرزندان مکبث» بسیار تشکر می کنم که من را تحمل کردند، اگر صبر و حوصله شان نبود من نمی توانستم این پروژه را به سرانجام برسانم. همچنین از همسر و فرزندم بابت تمام سختی هایشان سپاسگزارم.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سیدمحمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.

محمد مساوات پس از دریافت جایزه گفت: جای برخی از دوستان ما در این جشنواره بسیار خالی بود. رضا بهاروند اثر تو بسیار خوب بود، بهترین کاری من امسال دیدم نمایش تو بود.

جایزه ویژه هیات داوران در این بخش، شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش «ژنتیک» به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد اهدا شد.
جایزه بزرگ این بخش به نمایش «بیگانه در خانه» به کارگردانی محمد مساوات از تهران اهدا شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است