امروز ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۷

اعلام برنامه‌های منتخب معاونت صدا در زمستان ۹۸

اسامی برنامه‌های منتخب حوزه فرهنگی فصل زمستان 98 معاونت صدا در رادیو اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، برنامه‌های «کافه هنر»، «پارسی گویان»، «یک دو صدا» رادیو ایران ، «پرونده فرهنگی» رادیو معارف، «رواق تماشا»، «از پارسی تا فارسی» رادیو گفتگو، «گیومه»، «صدا در صحنه» رادیو نمایش، «نیستان»، «حریر سخن»، «رادیو کتاب»، «هفت کوچه»، «ده ترین» رادیو فرهنگ و «آب و تاب» رادیو تهران و «موج جوانی» از شبکه رادیویی جوان به عنوان برنامه‌های منتخب معاونت صدا در زمستان سال جاری معرفی شده‌اند.

در برنامه «کافه هنر» از رویداد و اخبار فرهنگی صحبت می‌شود و از رادیو ایران شنیده می‌شود و مسئولان و صاحب نظران فرهنگی کشور نیز در آن پاسخگو هستند. این برنامه با تکیه بر رعایت زبان فارسی در ترانه‌ها به نقد موسیقی روز نیز می‌پردازد. پویش «آیین سخن» و «من کتاب می خوانم» نیز هر ساله در این برنامه اجرا می‌شود.

مجله رادیویی «کافه هنر» ساعت ۱۵:۵۰ از شنبه تا چهارشنبه به طور زنده به تهیه‌کنندگی زهرا صالحی، زهره سربازی و با اجرای شهاب شهرزاد روی آنتن می‌رود.

«پارسی گویان» فراتر از مرز‌های جغرافیایی با هدف تقویت وحدت بین فارسی زبانان جهان به موضوعات مختلف مرتبط می‌پردازد. رادیو ایران به عنوان نگهبان زبان فارسی سعی در نهادینه کردن پاسداشت زبان فارسی دارد و این برنامه نیز کوشیده است در این راستا به صورت جامع فعالیت های مختلف در حوزه فلات زبان فارسی را روایت کند.

مجله رادیویی «پارسی گویان» ساعت ۲۳:۰۵ روزهای جمعه و سه‌شنبه به تهیه‌کنندگی محمد اسماعیل‌پور  و گویندگی حسن همایی پخش می‌شود.

مسابقه «یک دو صدا» بین علاقه مندان به اجرا و گویندگی برگزار می‌شود و هر هفته سه نفر در مسابقه شرکت می‌کنند و هر روز با دو چالش در حوزه گویندگی مواجه می شوند و در نهایت با رای داوران و شنوندگان، برنـده هفته معرفی می‌شود. در این فصل از مسابقه موضوع خوانندگی، ترانه سرایی و آهنگسازی جایگزین گویندگی و اجرا شده است و پس از آزمون اولیه، ۱۰۰ نفر در بخش های مختلف در ۳۳ گروه با هم به رقابت می‌پردازند و با موضوع ایران به تولید ترانه مشغول هستند.

این مسابقه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰:۲۰ به تهیه کنندگی مهدی ساعی، گویندگی ابوالفضل آقاخانی روی آنتن می‌رود. داوران این مسابقه عبارتند از: علیرضا افتخاری، سعید بیابانکی و محمدرضا چراغعلی.

علاقه مندان می توانند شنونده برنامه های رادیو ایران روی موج  fmردیف ۹۰ مگاهرتز باشند.

هدف از مستند روایی «پرونده فرهنگی»  بررسی مسایل و دغدغه‌های فرهنگی مردم است. این مجموعه مستند به بیان و واکاوی موضوعات فرهنگی و اجتماعی می‌پردازد و در این زمینه، معضلات مهم روز را آسیب شناسی می‌کند. در این برنامه کارشناسان متخصص در حوزه روانشناسی،‌ جامعه شناسی،‌ دینی و مسولان مربوطه حضور دارند.

«پرونده فرهنگی»  شنبه ‌ها ساعت ۸:۴۰ با تهیه‌کنندگی اعظم ایرانی، روح الله مثنوی و  گویندگی مریم احمدپور پخش می‌شود.

علاقه مندان می توانند شنونده برنامه‌های رادیو معارف روی موج  fm ردیف ۹۶ مگاهرتز باشند.

مجله رادیویی«رواق تماشا» شامل گفتگوهای صمیمانه و کارشناسی با مسئولان، منتقدان و فعالان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ارایه آخرین اخبار و رویدادهای این حوزه، معرفی جاذبه‌های گردشگری مغفول مانده در کشور که با هدف توسعه و رشد صنعت گردشگری و حمایت از صنایع دستی و میراث فرهنگی نقاط مختلف کشور، پخش می‌شود.

این مجله رادیویی که به موضوع رونق صنعت گردشگری می پردازد و یکشنبه‌ها ساعت ۲۲ به تهیه‌کنندگی فرهاد دهنوی، کارشناس مجری امیررضا فرهبد پخش می‌شود.

مجله رادیویی «از پارسی تا فارسی» با موضوع پاسداشت زبان فارسی شنبه‌ها ساعت ۲۲ به تهیه‌کنندگی بهزاد محمودزاده و کارشناس مجری رشید کاکاوند روی آنتن می‌رود. تازه‌های فرهنگستان، مسابقه واژه شناسی، مصاحبه مردمی از آیتم‌های این برنامه است.

در مجله رادیویی «گیومه» سعی می‌شود با دعوت از کارشناسان، مسئولین و هنرمندان برای یکی از موضوعات روز هنری کشور، پرونده ویژه‌ای باز شود و  بحث و تبادل نظر صورت گیرد. نگاه برنامه سازان «گیومه» حفظ فرهنگ اصیل اسلامی–ایرانی است و در بررسی این پرونده‌های ویژه از همه دیدگاه‌ها و نظرات استفاده می‌شود تا اقدامات ناکارآمد مسئولین و هنرمندان را به چالش بکشد.

این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ صبح با تهیه‌کنندگی حسین معصومی، گویندگی مهدی طهماسبی، کارشناس مجری علی جعفری و کارشناسی محمدرضا ایمانیان پخش می‌شود.

مجله رادیویی «صدا در صحنه» برنامه‌‏ای تخصصی در حوزه نقد و بررسی آثار روی صحنه است. بخش‌های مختلف این برنامه عبارتند از : پرسه در حوالی تئاتر، آنچه گذشت، کلاس درس و تهیه مینی ‏فیچر از مراحل تمرین و اجرای یک نمایش و گفتگو با یکی از منتقدین تئاتر درباره یک اثر روی صحنه.

«صدا در صحنه» شنبه‌‏ها ساعت ۲۱:۰۰ به تهیه‌کنندگی طیبه محمدعلی، گویندگی بهناز بستان دوست، کارشناس مجری رضا آشفته و کارشناسی آرش آبسالان روی آنتن می‌رود.

علاقه مندان می‌توانند شنونده برنامه های رادیو گفتگو  روی موج  fm ردیف ۵/۱۰۳ مگاهرتز باشند.

مجله رادیویی «نیستان» به بررسی موسیقی فاخر و اصیل ایرانی با رویکرد آموزشی-پژوهشی و اطلاع رسانی می‌پردازد. «نیستان» در طول ۲۰ سال فعالیت مداوم به عنوان یکی از برنامه‌های جریان ساز در حوزه موسیقی شناخته شده است.

این برنامه شنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۲۲:۰۰ به تهیه‌کنندگی: وحید رستگاری، گویندگی فاطمه رکنی و لیدا وحیدی پخش می‌شود.

مسابقه «حریر سخن» یک مشاعره رادیویی در راستای پاسداشت زبان فارسی با رویکرد آموزشی و تفریحی است. مشاعره یکی از فنون شناخته شده در شعر است که از گذشته‌های دور در بین مردم ما رواج داشته است.

این مسابقه چهارشنبه و پنجشنبه ساعت ۱۲:۳۰ با تهیه‌کنندگی سید هادی موسوی نژاد و اجرای امساعیل آذر روی آنتن می‌رود.

مجله رادیویی «رادیو کتاب» به بررسی آثار مکتوب کودک و فعالیت‌های فرهنگی در حوزه کودک می‌پردازد و محفلی را فراهم می‌کند تا شنوندگان آن در سراسر ایران با نویسندگان، پژوهشگران و ناشران تازه‌های نشر کشور در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کتاب‌های کودک و نوجوان، تازه های‌ترجمه،ت اریخ نشر ایران، کتاب‌های هنری و ادبی آشنا شوند.

این برنامه شنبه تا پنج شنبه ساعت ۱۷ به طور زنده به تهیه‌کنندگی سعید فرح آبادی، مونا توسلی، الهه بیات، زهرا نصرالهی، فاطمه حق وردی و گویندگی فاطمه حقیقت ناصری، مهدی اکبری، راضیه گرد کاهد و فاطمه اسحاق تبارپخش می‌شود.

مجله رادیویی «هفت کوچه» در حوزه فرهنگ اقوام و فرهنگ عامه مردم ایران زمین است. در این برنامه به دو شکل موضوع محور و مکان محور (بِه صورت موضوعی و با همکاری و مشارکت مراکز صداو سیما در استانه‌ا) به عناصر و مؤلفه‌های فرهنگ و خرده فرهنگ‌های مختلف و متنوع اقوام ایرانی در آیتم‌های مختلف، نمایشی و کارشناسی پرداخته می‌شود.

این برنامه چهارشنبه و پنج شنبه‌های هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه‌کنندگی  هادی موسوی نژاد، گویندگی سکینه ارجمندی و وجیهه السادات حسینیان پخش می‌شود.

مجله رادیویی «ده ترین» به معرفی برترین‌ها در حوزه علم و فرهنگ می‌پردازد و برترین‌ها را در حوزه‌هایی نظیر میراث فرهنگی، اماکن گردشگری، محیط زیست ایران و صنایع دستی با تمرکز بر فرهنگ ایران اسلامی اعلام می‌کند. این برنامه برای ارتقا دانش عمومی و تخصصی مخاطبان علاقمند به فرهنگ ایرانی ساخته می‌شود.

این برنامه علمی و فرهنگی چهارشنبه‌ها ساعت ۱۴:۴۰ به  تهیه‌کنندگی نازنین حاج سیف‌ا… و اجرای احسان همتی روی آنتن می‌رود.

علاقه مندان می‌توانند شنونده برنامه‌های رادیو فرهنگ روی موج  fm ردیف ۱۰۶ مگاهرتز باشند.

مجله رادیویی «آب و تاب» شامل گفتگو زنده محمد صالح علا با نخبگان حوزه فرهنگ است. این گفتگو عبارت است از زندگینامه، دلایل موفقیت نخبگان و دانسته‌های آن‌ها در حوزه‎های تخصصی‌شان. معرفی اشخاص حوزه های هنری، فرهنگی و آشنایی مخاطب با حرفه‌های مختلف به صورت تخصصی، هدف اصلی این برنامه است. نخبگانی که در این برنامه با آن‌ها گفتگو می‌شود از حوزه های سینما، ادبیات، کاریکاتور، عکس، تئاتر، خط، ترجمه، هنرهای تجسمی، طنز و نقاشی هستند.

«آب و تاب» جمعه‌ها ساعت ۲۱ به تهیه‌کنندگی پروانه طهماسبی و اجرای مجری محمد صالح علاء پخش می‌شود.

علاقه مندان می توانند شنونده برنامه‌های رادیو تهران روی موج  fm ردیف ۹۴ مگاهرتز باشند.

مجله رادیویی «موج جوانی» به صورت مستمر هر هفته به یک شهر یا روستا سفر می‌کند و به صورت زنده در بین مخاطبان اجرا می‌شود.

این برنامه پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۰:۰۰ به تهیه‌کنندگی عباس پیری و گویندگی امیر زنده دلان و حسن اسماعیل پور پخش و روی آنتن می‌رود.

علاقه مندان می‌توانند شنونده برنامه‌های منتخب رادیو جوان روی موج  fm ردیف ۸۸ مگاهرتز باشند.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است