باارزش‌ترین جایزه اسکار را چه کسانی اهدا کرده‌اند/ از جان وین تا زوج دنیرو-پاچینو | خبرگزاری صبا
امروز ۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۸

باارزش‌ترین جایزه اسکار را چه کسانی اهدا کرده‌اند/ از جان وین تا زوج دنیرو-پاچینو

جک نیکلسون بازیگر افسانه ای سینما در میان اسامی اهدا کنندگان جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار با 8 بار اهدای این جایزه رکورددار است.

به گزارش خبرگزاری صبا، هرساله در مراسم آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) در ۲۴ شاخه تندیس جایزه اسکار به برگزیدگان اهدا می شود، این جوایز را طبق سنت در اکثر بخش ها فیلمسازان و بازیگران مطرح زمانه اهدا می کنند. البته باید اشاره کرد که ۴ بخش بازیگری از این قاعده مستثنی هستند، در چهار بخش بازیگری، بازیگران زن و مرد نقش اول و مکمل برگزیده سالِ گذشته مسئولیت اهدای جوایز را برعهده دارند.

احتمالا هرکسی که تنها یک بار هم مراسم اسکار را دیده باشد می داند که مهم ترین و در عین حال جذاب ترین مسئولیت در بین اهدا کنندگان جوایز، بدون تردید اهدای جایزه اسکار بهترین فیلم سال یا همان آخرین و بالاترین جایزه سال است. طبق سنت نانوشته اسکار، بارزترین شخصیت حاضر در میان فهرست اهداکنندگان، وظیفه اعطای جایزه بهترین فیلم را برعهده دارد.

جالب است بدانیم سال ۱۹۷۳ اولین سالی بود که جایزه بهترین فیلم به عنوان آخرین جایزه اهدایی مراسم به برگزیده سال اهدا شد. تا پیش از آن این رسم که حتما جایزه نهایی جایزه بهترین فیلم باشد، وجود نداشت.

در میان رکورددارهای اهدای جایزه بهترین فیلم، جک نیکلسون بازیگر افسانه ای فیلم های «پرواز بر فراز آشیانه فاخته»، «محله چینی ها» و «درخشش» قرار دارد. نیکلسون در طول پنج دهه ۸ بار این وظیفه را برعهده داشته است، آخرین بار او به همراه میشل اوباما همسر رییس جمهوری وقت آمریکا جایزه بهترین فیلم را به «آرگو» اعطا کردند. درباره نیکلسون باید به این نکته اشاره کرد که هرگاه نام وی تا به امروز در میان اهداکنندگان جوایز مراسم اسکار به چشم خورده قطعا او مسئولیت اهدای جایزه بهترین فیلم را برعهده داشته است فارغ از اینکه در آن فهرست نام های بزرگتر از نیکلسون هم وجود داشته باشد یا نه.

البته اینکه بارزترین و مهم ترین شخص در میان اهدا کنندگان جوایز اسکار، بالاترین جایزه مراسم را اعطا کند سنتی است که همیشگی هم نیست. در همین سال های اخیر بود که نام هایی چون رابرت دنیرو و سیدنی پواتیه در میان فهرست اهدا کنندگان جوایز سال ۲۰۱۳ دیده می شد. در حالی که سرانجام ویل اسمیت جایزه اصلی سال را به برد پیت و دیگر تهیه کنندگان فیلم «۱۲ سال بردگی» اهدا کرد، این تصمیم آکادمی در آن سال آنچنان بحث برانگیز بود که بسیاری همان شب بزرگترین سورپرایز مراسم را نه اهدای جایزه بهترین فیلم به «۱۲ سال بردگی» بلکه اهدای این جایزه از سوی ویل اسمیت می دانستند.

در طول نود دوره اخیر البته برخی از این اهدای جوایز با حاشیه هایی هم روبرو بوده است. قطعا عجیب ترین آنها را بسیاری از ما به خاطر داریم. این اتفاق به مراسم اسکار دوره هشتاد و نهم و اشتباه عجیب وارن بیتی و فی داناوی دو ستاره بزرگ دهه ۶۰ سینمای آمریکا بر می گردد. جایی که آن ها در هنگام خواندن جایزه بهترین فیلم، به اشتباه پاکت بهترین بازیگر زن را اعلام کردند و عوامل فیلم «لالا لند» را به بالای سن فراخواندند و بدین ترتیب یک افتضاح بزرگ را به بار آوردند. اتفاقی که رییس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ به آن واکنش نشان داد و آکادمی را به سخره گرفت. البته آکادمی برای جبران این اشتباه کسانی را که پاکت  اشتباهی به دست بیتی و داناوی داده بودند از کار اخراج و این دو بازیگر اسطوره ای را سال بعد از آن دوباره به مراسم اسکار فرا خواند تا به نحوی این اشتباه تاریخی را از خاطره ها پاک کند.

در طول۹ دهه برگزاری مراسم اسکار، بسیاری از بزرگان سینما مسئولیت اهدای این جایزه را برعهده داشته اند که جایگاهی اسطوره ای در هنر قرن بیستم دارند. از خاطره انگیزترین آن ها می توان به سال ۱۹۸۵ و اهدای جایزه بهترین فیلم از سوی سر لارنس اولیویه هنرمند افسانه ای سینما و تئاتر اشاره کرد، در آن مراسم حضار با آمدن استاد مسلمِ هنر قرن بیستم روی صحنه از جای خود بلند شدند و برای دقایقی طولانی به تشویق اولیویه پرداختند، جایزه آن سال به سائول زانتز تهیه کننده «آمادئوس» رسید. جالب آنکه زانتز نیز در نطق پیروزی خود به اولیویه و افتخاری که این جایزه را از دست او گرفته اشاره کرد.

یکی دیگر از سال های خاطره انگیز سال ۱۹۸۶ بود که همزمان جان هیوستن، آکیرا کوروساوا و بیلی وایلدر سه فیلمساز اسطوره ای دنیای سینما روی صحنه آمدند تا جایزه بهترین فیلم را اهدا کنند، بسیاری در آن لحظه بیش تر از آنکه به نام داخل پاکت توجه کنند به این فکر می کردند که چه کسی از میان این سه بزرگ نام برنده نهایی را خواهد خواند و البته که بیلی وایلدر باید می خواند.

پل نیومن/ الیزابت تیلور، رابرت دنیرو/ آل پاچینو، کرک داگلاس/ مایکل داگلاس، آدری هپبورن، کلینت ایستوود، جان وین،چارلتون هستون، گرگوری پک، جک لمون و بسیاری دیگر از بزرگان سینما نیز زمانی جایزه اصلی اسکار را به بهترین فیلم سال اهدا کرده اند.

در پایان اگر بخواهیم پیش بینی کنیم که در مراسم اسکار امسال چه کسی این مسئولیت را برعهده دارد باید نگاهی به فهرست اهدا کنندگان اسکار بیندازیم. تا به این لحظه ۳۲ نفر به عنوان اهدا کننده جایزه اسکار از سوی آکادمی معرفی شده اند که در میان آنها اسپایک فیلمساز برنده جایزه اسکار، دایان کیتون بازیگر سرشناس فیلم های وودی آلن و مجموعه فیلم های «پدرخوانده» و استیو مارتین کمدین نامدار سینما شانس بیشتری نسبت به دیگر اهدا کنندگان دارند. با این حال پیش بینی نگارنده این مطلب حضور مشترک آل پاچینو و رابرت دنیرو به عنوان اهدا کننده جایزه بهترین فیلم سال روی سن است البته که قرار گرفتن نام دنیرو در میان نامزدهای جایزه بهترین فیلم ممکن است آکادمی را از انتخاب این زوج اسطوره ای و جذاب بازدارد.

فهرست کامل اهدا کنندگان جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار از سال (۱۹۲۹-۲۰۲۰)

۱۹۲۹-داگلاس فیربنکس

۱۹۳۰-ویلیام سی. دمیل

۱۹۳۰-لویی بی. مه‌یر (سال ۱۹۳۰ مراسم اسکار دوبار برگزار شد یکی اوایل سال و دیگری انتهای سال)

۱۹۳۱-بی. پی. شلبرگ

۱۹۳۲-ویلیام لِبارون

۱۹۳۴-ویل راجرز

۱۹۳۵-اروین اس. کاب

۱۹۳۶-هری کان

۱۹۳۷-جرج جسل

۱۹۳۸-فرانک کاپرا

۱۹۳۹-جیمز روزولت

۱۹۴۰-وای. فرانک فریمن

۱۹۴۱-مروین لروی

۱۹۴۲-دیوید سلزنیک

۱۹۴۳-ویلیام گوتز

۱۹۴۴-سیدنی فرانکلین

۱۹۴۵-هال بی. وَلیس

۱۹۴۶-اریک جانسون

۱۹۴۷- اریک جانسون

۱۹۴۸- فردریک مارچ

۱۹۴۹-اتِل بریمور

۱۹۵۰-جیمز کاگنی

۱۹۵۱-رالف بانچ

۱۹۵۲-دنی کی

۱۹۵۳- مری پیکفورد

۱۹۵۴-سیسیل بی. دمیل

۱۹۵۵- بادی آدلر

۱۹۵۶- آدری هپبورن

۱۹۵۷-جنت گینور

۱۹۵۸-گری کوپر

۱۹۵۹- اینگرید برگمن

۱۹۶۰- گری کوپر

۱۹۶۱- آدری هپبورن

۱۹۶۲- فرد آستر

۱۹۶۳- اولیویا دی هاویلند

۱۹۶۴- فرانک سیناترا

۱۹۶۵-گرگوری پک

۱۹۶۶-جک لمون

۱۹۶۷-آدری هپبورن

۱۹۶۸-جولی اندروز

۱۹۶۹-سیدنی پواتیه

۱۹۷۰-الیزابت تیلور

۱۹۷۱-استیو مک کویین

۱۹۷۲-جک نیکلسون

۱۹۷۳- کلینت ایستوود

۱۹۷۴-الیزابت تیلور

۱۹۷۵-وارن بیتی

۱۹۷۶-آدری هپبورن

۱۹۷۷-جک نیکلسون

۱۹۷۸- جک نیکلسون

۱۹۷۹-جان وین

۱۹۸۰-چارلتون هستون

۱۹۸۱-لیلیان گیش

۱۹۸۲-لورتا یانگ

۱۹۸۳-کارول برنت

۱۹۸۴-فرانک کاپرا

۱۹۸۵-لارنس اولیویه

۱۹۸۶-جان هیوستن، آکیرا کوروساوا و بیلی وایلدر

۱۹۸۷-داستین هافمن

۱۹۸۸-ادی مورفی

۱۹۸۹-شر

۱۹۹۰-وارن بیتی، جک نیکلسون

۱۹۹۱-باربرا استرایسند

۱۹۹۲-پل نیومن و الیزابت تیلور

۱۹۹۳-جک نیکلسون

۱۹۹۴-هریسون فورد

۱۹۹۵-رابرت دنیرو و آل پاچینو

۱۹۹۶-سیدنی پواتیه

۱۹۹۷-آل پاچینو

۱۹۹۸-شان کانری

۱۹۹۹-هریسون فورد

۲۰۰۰-کلینت ایستوود

۲۰۰۱-مایکل داگلاس

۲۰۰۲-تام هنکس

۲۰۰۳-کرک داگلاس و مایکل داگلاس

۲۰۰۴-استیون اسپیلبرگ

۲۰۰۵-داستین هافمن و باربرا استرایسند

۲۰۰۶- جک نیکلسون

۲۰۰۷-دایان کیتون و جک نیکلسون

۲۰۰۸-دنزل واشینگتن

۲۰۰۹- استیون اسپیلبرگ

۲۰۱۰-تام هنکس

۲۰۱۱-استیون اسپیلبرگ

۲۰۱۲-تام کروز

۲۰۱۳-میشل اوباما و جک نیکلسون

۲۰۱۴-ویل اسمیت

۲۰۱۵-شان پن

۲۰۱۶-مورگان فریمن

۲۰۱۷- وارن بیتی و فی داناوی

۲۰۱۸- وارن بیتی و فی داناوی

۲۰۱۹-جولیا رابرتز

۲۰۲۰-؟

 

محمدامین شکاری

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است