امروز ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۸
  • کد خبر: 69356
  • گروه : هنر
  • تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت: 14:54
  • نسخه چاپی

نامزدهای چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند

سید مسعود شجاعی طباطبایی، در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: آیین افتتاحیه هفته هنر انقلاب اسلامی روز بیستم فروردین با معرفی ۲۰ هنرمند از سراسر کشور، کار خود را آغاز می‌کند.

به گزارش صبا، سید مسعود شجاعی طباطبایی معاون هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی حاضر شد و توضیحاتی را در این باره ارائه کرد. وی در ابتدای برنامه با تبریک سال نو، سال ۹۶ را سالی موفق و پربار برای هنرانقلاب اسلامی دانست و با تاکید بر اینکه آثار فاخر و ممتازی در سال گذشته خلق شده است، گفت: سال گذشته سالی بسیار خوب و موفق در عرصه هنر انقلاب اسلامی رقم خورد که امیدواریم این موفقیت در سال ۹۷ هم تکرار شود و بتوانیم شاهد اتفاقات مطلوبی در این عرصه باشیم.

شجاعی طباطبایی درباره اعلام برنامه‌های هفته هنر انقلاب، تصریح کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی از روز بیستم تا بیست‌وهفتم فروردین‌ماه برگزار می‌شود و در این بازه زمانی برنامه مفصل و خوبی در نظر گرفته شده است که مهم‌ترین آن‌ها معرفی چهره هنر انقلاب اسلامی در مراسم اختتامیه است.

 وی اضافه کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم آغاز می‌شود. نام‌گذاری این هفته توسط شورای فرهنگی عمومی صورت گرفته است و در تقویم‌ها روز بیستم فروردین روز هنر انقلاب نامیده می‌شود. از آنجا که حوزه هنری خانه و فعالیت شهید آوینی به حساب می‌آید، حوزه هنری از این مناسبت حسن استفاده کرده و یک هفته را به هنر انقلاب اسلامی اختصاص داده است.

معاون هنری حوزه هنری با بیان اینکه امسال چهارمین سال برگزاری هفته هنر انقلاب اسلامی است خاطرنشان کرد: این اتفاق مبارک در سال گذشته به بهترین نحو برگزار شد و توانست در معرفی چهره‌های جوان، رویش‌های انقلاب و باانگیزه برای خلق آثار فاخر به‌خوبی عمل کند. در سال چهارم نیز برنامه‌های متنوع هنری و ادبی چه در مرکز (تهران) و چه در سراسر کشور برگزار می‌شود و یک وحدت رویه‌ای در این باره وجود خواهد داشت.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: در این هفته بحث اصلی تدوین مبانی و مطالب هنر انقلاب اسلامی است. توجه به رویش‌های انقلاب، تلاش برای معرفی برجسته‌سازی چهره‌های شاخص انقلاب اسلامی به‌ویژه هنرمندان جوان و استفاده
از همه ظرفیت‌های رشته‌های هنری از موارد مورد تاکید و اهداف تعیین شده برای این هفته مبارک است. این هفته با روز شهادت سید شهیدان اهل قلم آغاز می‌شود و از همین رو قطعا توجه ویژه‌ای به مبانی معرفتی و شیوه زندگی و آثار تصویری و مکتوب مرتضی آوینی به عنوان نماد هنرمند و تراز هنر انقلاب صورت می‌گیرد.

 وی خاطرنشان کرد: هفته هنر انقلاب در تهران و در سایر مراکز استانی در روز بیستم ساعت ۱۷:۳۰ آغاز می شود. در تهران مراسم افتتاحیه در تالار سوره حوزه هنری با تقدیر از ۲۰ هنرمند جوان انقلابی از سراسر کشور و اهدای جوایز برگزیدگان داستان انقلاب اسلامی تحت عنوان جایزه مرحوم امیرحسین فردی  آغاز می‌شود. زیارت مزار شهدای هنرمند به‌ویژه مزار سید مرتضی آوینی نیز یکی دیگر از برنامه‌های این هفته است که با همکاری نهادها و ارگان‌های دیگر در بهشت زهرا(س) برگزار می‌شود. یک برنامه تولیدی تلویزیونی با عنوان سوره هنر نیز در این هفته از شبکه افق و شبکه سوم سیما در دستور کار است که به تهیه کنندگی حامد رهنما و اجرای رسالت بوذری روی آنتن می‌رود.

معاون هنری حوزه هنری با بیان اینکه مهم‌ترین بخش از برنامه‌های هفته هنر انقلاب معرفی چهره سال است، گفت: طی سال‌هایی که این مراسم برگزار شده است تعدادی از هنرمندان به عنوان نامزد چهره سال معرفی شده و با بررسی آثار
آن‌ها یک نفر به عنوان هنرمند شاخص معرفی می‌شد، امسال نیز این رویه با تهیه فهرستی از هنرمندان آغاز شد و پس از بررسی و اظهار نظر ۶۰ نفر از هنرمندان ۵ نفر به عنوان نامزد چهره هنرمند انقلابی معرفی شدند که در نهایت در مراسم اختتامیه یک نفر معرفی می شود.

شجاعی طباطبایی در پایان گفت: نامزدهای امسال به ترتیب حروف الفبا آقای «حمید حسام» نویسنده کتاب وقتی مهناب گم شد نویسنده خاطرات شهید خوش‌لفظ با بیش از ۲۰ بار تجدید چاپ و کتاب‌های آب هرگز نمی‌میرد و خداحافظ سالار؛ «محمدرضا دوست محمدی» هنرمند نام‌آشنا در عرصه گرافیک، «حسن روح‌الامین» از هنرمندان عرصه تجسمی، هنرمند نقاش و گرافیست برای خلق اثر شهید محسن حججی، «محمدحسین مهدویان» کارگردان ماجرای نیمروز با رویکرد و ساختی متفاوت، «مهدی نقویان» مستندساز برای ساخت مستند ارثیه پدری به عنوان نامزد انتخاب شده‌اند که از این میان یک نفر به عنوان چهره شاخص هنر انقلاب اسلامی معرفی می‌شود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است