امروز ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰
کتاب جدید سیدمهدی شجاعی آمد؛

داستان «موسی‌ترین به طور» به روایت ۶ نفر

کتاب «موسی‌ترین به طور» تازه‌ترین اثر منتشر شده از سید ‌علی شجاعی توسط کتاب نیستان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری صبا، کتاب «موسی‌ترین به طور» تازه‌ترین اثر منتشر شده از سید ‌علی شجاعی است که کتاب نیستان روانه بازار کرده است و روایتی است داستانی از زندگی و زمانه امام هفتم شیعان حضرت امام موسی‌ کاظم (ع).

سید‌علی شجاعی پیش از این در حوزه‌های مختلف نوشتاری همچون از نگارش رمان دینی تا داستان کوتاه اجتماعی و یا از نمایشنامه‌نویسی تا تولید کتاب برای مخاطبان کودک و نوجوان طبع‌آزمایی کرده است اما در این اثر بار دیگر به یکی از سنت‌های ادبی دیرینه رجعت کرده است و داستانی تاریخی با روایت تاریخی و درباره یکی از بزرگان دین و تشیع خلق کرده است. داستان «موسی‌ترین به طور» از زبان شش نفر روایت می‌شود، شش نفر که خود را شش چشم خلیفه عباسی می‌نامند و شش چشم برای چهار خلیفه که سی و پنج سال در پنهان‌کاری مطلق اخبار و اطلاعات قلمرو اسلامی را برای خلفای اسلامی ارسال می‌کردند و آن‌ها را در جریان امر قرار می‌دادند. داستان این کتاب نیز از ماجرای شهادت امام صادق (ع) شروع می‌شود و تا ماجرای انتخاب جانشینی برای ایشان در مدینه است. خلیفه یکی از شش چشم را مامور به قتل وصی امام صادق کرده است اما امام با ذکاوت تمام پیش از شهادت جز موسی پنج نفر دیگر از جمله شخص خلیفه را وصی خود قرار داده است و همین توطئه شهادت امام تازه شیعیان را خنثی می‌کند.

این داستان با چنین شروعی از زبان راویان دیگر به توصیف وضعیت جامعه اسلامی پس از شهادت امام صادق می‌پردازد و میزان تشتط تفاوت نگاه آرا در آیین مسلمانان را به تصویر می‌کشد و در ادامه داستان به روی زندگی و سلوک امام موسی ‌ابن جعفر (ع) تمرکز می‌کند.

شجاعی داستان این کتاب را با تعلیق قابل توجهی شروع می‌کند و در ادامه به گزارشی از فرقه‌ها و مدعیان امامت پس از امام صادق(ع) می‌پردازد و نوع بدعت‌گزاری‌های میان آن‌ها را در قلب روایتی داستانی بازگو می‌کند و پس از طرح این بدعت‌ها و نیز شرح کینه آل عباس بر خاندان نوبت و امامت به شرح ویژگی‌های حقیقی امام شیعیان می‌پردازد.

زبان زیبا و روان و در عین حال تاریخی این اثر در کنار اطلاعات دقیق و جامعی که از جامعه، طرز فکر و شیوه حکمرانی و نیز دغدغه‌های دینی جامعه مسلمانان در آن برهه تاریخی در قالب کتاب بیان می‌شود به این کتاب جذابیت و اعتنایی دو چندان بخشیده است.

کتاب نیستان «موسی‌ترین به طور» را در ۱۸۰ صفحه با قیمت ۳۶۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است