امروز ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۹

«ساختار نمایشی قصه‌های قرآن» منتشر شد

کتاب «ساختار نمایشی قصه‌های قرآن» نوشته‌ حسین فرخی به چاپ رسید.

کتاب «ساختار نمایشی قصه‌های قرآن» نوشته‌ حسین فرخی با تایید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و توسط نشر «سوره مهر» منتشر شد.

حسین فرخی در پیشگفتار این کتاب آورده است: «سال‌ها فعالیت در عرصه‌ تئاتر حرفه‌ای، مطالعه، تحصیل و تدریس در دانشگاه، احساس نیاز برای پیگیری جایگاه و پیشینه‌ ادبیات نمایشی در ایران و استفاده از ظرفیت‌های بنیادین
اندیشه‌های اسلامی و ایرانی باعث شد نگاه دوباره به این عرصه بی‌اندازم. از طرفی فرهنگ و ارزش‌های گذشته و حال را بررسی کردم و نیم‌نگاهی به ارتباط این موضوعات مهم با ادبیات نمایشی داشتم تا شاید از طریق این پیوند به جایگاهی بایسته در ادبیات نمایشی آینده‌ این مرز و بوم دست‌ یابم. تحقق این
امر ممکن نبود جز طی مسیری سخت و پرپیچ و خم و تلاشی چند ساله که به تدوین این کتاب انجامید. امیدوارم این پژوهش زمینه‌ای را فراهم کند تا با پیگیری دیگر عزیزان دلسوز و فرهیخته‌ این سرزمین در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شکل‌گیری آثار نمایشی تازه در ساحتی مقدس و با الهام گرفتن از آموزه‌های بزرگ و انسان‌ساز قرآن کریم باشیم.»

گفتنی است در این کتاب، انطباق یا عدم انطباق قصه‌های قرآن با اصول درام و نمایشنامه‌نویسی بررسی شده و درنهایت راه و روش عملی چگونگی نگارش متون دراماتیک از قصه‌های قرآنی ارائه شده است.

موضوعات مطرح شده در کتاب «ساختار نمایشی قصه‌های قرآن» عبارت اند از: قابلیت‌های دراماتیک قصه‌های قرآن، بررسی و اثبات میزان این قابلیت‌ها در شکل‌گیری نمایشنامه، فضای موجود در قصه‌های قرآن و انطباق آن‌ها با عناصری چون داستان نمایش، شخصیت‌پردازی، دیالوگ، گره‌افکنی، کشمکش، فضاسازی نمایشی و… .

در مقدمه‌ کتاب آمده است: بررسی و اثبات این نکته که آیا ساختار قصه‌های قرآنی قابلیت تبدیل شدن به یک نمایشنامه را دارند حائز اهمیت است. طبیعی است که به لحاظ موضوعی می‌توان از هر موضوع و اتفاقی برای نوشتن یک نمایشنامه استفاده کرد اما بحث اصلی در اینجا یافتن کدها و نشانه‌هایی است که با ساختار و اجزای نمایشنامه‌نویسی ارتباط مستقیم دارند. اگر در قصه‌های قرآن، عناصر ساختارگرایانه‌ یک نمایشنامه وجود داشته باشد و اثبات شود، مرحله‌ تبدیل شدن قصه به درام و نمایشنامه، علمی‌تر و عملی‌تر خواهد بود.

خاطرنشان می‌شود کتاب «ساختار نمایشی قصه‌های قرآن» نوشته‌ حسین فرخی (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر) در ۴۷۲ صفحه با قیمت ۳۵هزار تومان توسط انتشارات سوره مهر منتشر و به بازار نشر عرضه شده است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است