امروز ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۷

علی عسکری: سریال «سلمان فارسی» می‌تواند ایران را به دنیا معرفی کند

رییس سازمان صداوسیما در حاشیه بازدید از پشت صنه سریال «سلمان فارسی» این سریال را سریال نشانه تمدن‌سازی و تاثیرگذاری ایران در جهان دانست که می‌تواند ایران را به دنیا معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط عمومی سازمان صداوسیما، عبدالعلی علی عسکری رییس سازمان صداوسیما دیشب ۵ بهمن ماه از لوکیشن سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم بازدید کرد.

رییس سازمان صداوسیما در این بازدید گفت: این سریال می‌تواند نقشی تاریخی در تمدن‌سازی مدنظر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی‌ به آن اشاره فرمودند، داشته باشد.

وی با بیان ویژگی‌های خاص سلمان فارسی که چگونه با عبور از تفکرات مختلف زمینی به حقیقت آسمانی دین اسلام و اندیشه ناب نبوی رسید، بیان کرد: سلمان، شخصیتی ارزشمند است که خوشبختانه داوود میرباقری، متنی قوی درباره ایشان نوشته و اکنون ما در آستانه ساخت بزرگ‌ترین پروژه سینمایی و تلویزیونی تاریخ ایران هستیم.

علی عسکری تاکید کرد: با ساخت این سریال، سلمان برای مردم ایران و جهان بازنمایی خواهد شد.

بزرگ‌ترین مجموعه نمایشی ایران از نمای نزدیک

بامداد یکشنبه، منطقه‌ای مابین دو روستای گوری و کانی از بخش حرای جزیره قشم، شاهد برداشت سکانسی از سریال «سلمان فارسی» است. سکانسی از حضور روزبه یا همان سلمان، در شب عروسی دختر مُنذِر، حاکم قبیله عربی لَخمی‌ها. لخمی‌ها، گروهی از اعراب وابسته به ایران دوره ساسانی بودند که نقش سپر را در برابر حملات اعراب بدوی و ارتش روم بازی می‌کردند.

در این سکانس، روزبه جوان در ابتدای سفر خود که از ایران راهی روم می‌شود، از مناطق مرزی که لخمی‌ها در آن زندگی می‌کنند، عبور می‌کند. جغرافیای خاص منطقه با کوه‌های شنی عجیب در شب، وهم‌آلود و خیره‌کننده است.

در میانه این دشت و کوه‌های عجیب، چندین چادر بدوی برپاست و کنار هر چادری، آتشی روشن. در میانه چادرها، ده‌ها هنرور حرفه‌ای با لباس‌های بنفش و مشکی گرداگرد آتش‌های افروخته‌شده به پایکوبی مشغول‌اند. امشب ۵ بهمن ماه، سید محمدداوود میرباقری و گروهش در حال تصویربرداری یکی از پلان‌های پرهیاهوی سریال سلمان‌اند. سریالی که بیشتر از ۲ قسمت آن در جزیره قشم ضبط می‌شود و گروه تا پایان سال، مهمان قشمی‌ها هستند.

اما امشب، شب خاصی برای سازندگان سلمان است، چون مهمانان ویژه‌ای دارند. مهمانانی که با یکی از آخرین پروازهای شنبه‌شب خودشان را به بندرعباس رساندند. شبانه فاصله میان بندرعباس و قشم را با کشتی طی کردند. دو ساعت از فرودگاه قشم تا محل تصویربرداری رفتند تا با حضورشان در پشت‌صحنه سریال، اهمیت ساخت آن را نشان بدهند.

عبدالعلی علی عسکری رییس سازمان صداوسیما، مرتضی میرباقری معاون سیما، جواد رمضان‌نژاد رییس مرکز سیما فیلم، برنا فیروزی رییس حوزه ریاست سازمان صداوسیما و محمدحسین رنجبران مدیرکل روابط عمومی این سازمان، مهمانان ویژه بامداد یکشنبه سریال «سلمان فارسی» بودند.

مدیران ارشد سازمان صداوسیما در این دیدار که از حدود ۲ تا ۶ بامداد به طول انجامید، از نزدیک در جریان برداشت این سکانس قرار گرفتند. ضمن اینکه در فضایی که در یکی از چادرها ایجاد شده بود، مشکلات و مسایل پروژه با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان مطرح شد. همتی از بدو ورود رییس سازمان صداوسیما و هیات همراه، با گروه از بندرعباس به قشم آمده بود.

داوود میرباقری نویسنده و کارگردان سریال با بیان ویژگی‌های خاص طبیعی قشم که شباهت فراوانی به جغرافیای بیابان‌های مرزی امپراتوری‌های ایران و روم دارد، خواهان همکاری بیشتر نیروهای منطقه شد تا عقب‌ماندگی زمانی پروژه جبران شود.

رییس سازمان صداوسیما نیز با تاکید بر حفظ دکورها برای رونق گردشگری منطقه، دستورات لازم را برای رفع مشکلات صادر کرد و از استاندار هرمزگان خواست تا به‌صورت جهادی و نه اداری با این پروژه همکاری کند.

بهترین‌ها در خدمت سریال سلمان

مرتضی میرباقری معاون سیما هم با تشریح برخی جزییات ساخت سریال سلمان با تاکید بر اینکه برای ساخت این سریال، بهترین عوامل پشت و جلوی دوربین گرد هم جمع شده‌اند، گفت: به‌احتمال‌زیاد سریال سلمان، ظرف ۴ تا ۵ سال آینده پخش می‌شود.

داوود میرباقری هم با تشکر از حضور رییس سازمان صداوسیما و مدیران ارشد رسانه ملی، این حضور را عامل دلگرمی دانست و بیان کرد: سلمان، آبروی اسلام و ایران است. امیدواریم بتوانیم تاریخ‌سازی او را در قالب تصویرسازی، به نحو احسن انجام دهیم.

وی گفت: امیدوارم اتفاق خوبی که روی کاغذ و در قالب فیلمنامه افتاده است، در تصویر هم بیفتد.

تصویربرداری سریال سلمان فارسی طبق برنامه از پیش اعلام‌شده از ۲۷ آذر در بیابان‌های استان کرمان کلید خورد. سپس گروه سازنده با عزیمت به جزیره قشم، تصویربرداری بخش‌های دیگری از سریال را آغاز کردند.

حضور عوامل سلمان در قشم تا پایان سال ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت.

در این پروژه فاخر، بیشتر از ۷۰۰ بازیگر اصلی و فرعی ایرانی و خارجی حضور دارند و بیشتر از ۱۲ هزار هنرور جلوی دوربین می‌روند.

علاوه بر کشورمان، برخی لوکیشن‌های سریال در کشورهایی مانند گرجستان، ترکیه، ارمنستان و مراکش تصویربرداری می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است