امروز ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۵۰
همزمان با برگزاری همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر»؛

نسخه خمسه شاه‌طهماسبی منتشر می‌شود/ رونمایی در همایش خمسه‌نگاری

همزمان با برگزاری همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر»   فرهنگستان هنر نسخه خمسه نظامی را منتشر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط‌ عمومی فرهنگستان هنر، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با همکاری شهرداری تهران نسخه نفیس خمسه نظامی، معروف به خمسه شاه‌طهماسبی، را همزمان با برگزاری همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» در قطع اصلی خود منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

این نسخه نفیس که تصویر متن کامل آن برای نخستین بار با همکاری کتابخانه بریتانیا تهیه شده، هم‌اکنون در مراحل چاپ و نشر است و به‌ زودی منتشر خواهد شد.

پس از انتشار کتاب نفیس شاهنامه شاه­‌طهماسبی، به همت انتشارات فرهنگستان هنر (مؤسسه متن)، این فرهنگستان به‌منظور اشاعه هنرهای اصیل ایران‌­ زمین و چاپ و نشر آثار منحصر به‌ فرد و شاخص تاریخ هنر ایران، کتاب خمسه شاه‌‌طهماسبی را که از جمله آثار ملی به شمار می‌آید، در شکل نفیس و در قطع اصلی آن (سلطانی)، منتشر و عرضه می‌کند.

خمسه نظامی گنجوی، به کتابت شاه محمود نیشابوری، استاد نستعلیق و نگارگریِ استادانی شامل  سلطان محمد عراقی، میرک اصفهانی، میرزا علی، میرسید علی و دیگران، در گذر قرن‌ها از دستبردها مصون مانده و به‌ صورت کتابی واحد در کتابخانه بریتانیا باقی مانده است. این اثر که هر پنج مثنوی نظامی گنجوی را در بردارد، مشتمل بر ۴۰۴ ورق (۸۰۸ صفحه) و ۱۷ نگاره، از جمله نگاره معروف معراج حضرت رسول(ص) اثر سلطان محمد است و تاریخ انجامه آن سال ۹۴۶ هجری قمری را نشان می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های مهم این نسخه، تشعیر و حل‌کاری، یعنی تزیین حواشی صفحات متن با نقوش گیاهی و حیوانی مُطلّاست که سابقه‌ای طولانی در هنر ایرانی دارد و در این نسخه به اوج می‌رسد. هر صفحه از ۸۰۸ صفحه این نسخه تشعیری یگانه دارد که اغلب مناظر طبیعی و نقوش حیوانی را به تصویر می‌کشد.

این نسخه ارزشمند در همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» که به همت معاونت پژوهشی فرهنگستان، ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی برگزار می‌شود، با همکاری مؤسسه متنِ فرهنگستان هنر و سازمان زیباسازی شهر تهران، منتشر و رونمایی خواهد شد.

علاقه­‌مندان می­‌توانند به‌منظور پیش­‌خرید این اثر ارزشمند، با تخفیف ویژه، با شماره تلفن ۶۶۴۱۱۰۱۶ـ۰۲۱ تماس بگیرند یا با نشانی الکترونیکی publishing@honar.ac.ir مکاتبه کنند. نسخه­‌های پیش­‌خریدشده همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۹ به دست خریداران محترم خواهد رسید.

انتهای پیام/

 

یک نظر

  • بعداز سالها  بهترین خبر مرتبط با تخصصم بود .از این لحظه بی صبرانه منتظر خرید این کتاب هستم. برای دست اندر. کاران آرزوی سلامتی دارم وبسیار تشکر میکنم