امروز ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۸

مراسم چهل‌سالگی «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» برگزار می‌شود

مراسم چهل‌سالگی «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» همزمان با سومین سالگرد درگذشت توران میرهادی روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه در کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صبا، مراسم چهل سالگی «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» همزمان با سومین سالگرد درگذشت توران میرهادی بنیانگذار «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه از ساعت ۱۶- ۱۸ در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

در معرفی شورای کتاب کودک از «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» آمده است: «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» در سال ۱۳۵۸ با پیشنهاد توران میرهادی راه‌اندازی شد. انگیزه این کار به گفته توران میرهادی، کمبود منابع خواندنیِ بومی در زمینه فرهنگ، هنر و تاریخ ایران و ناکارآمدی منابع ترجمه شده درباره فرهنگ بشری برای کودک و نوجوان ایرانی بود.

در این بخش نزدیک به ۳۰۰ نفر در زمینه‌های گوناگون مانند نویسندگی، ویراستاری، مشاوره، واژه‌نگاری، صفحه‌آرایی و بخش‌های پشتیبانی و اداری فعالیت می‌کنند. مقاله‌ها در ۲۵ گروه موضوعی نوشته و ویراستاری می‌شود. بسیاری از نویسندگان، مقاله‌های خود را به‌صورت رایگان در اختیار فرهنگنامه قرار می‌دهند. مقاله‌ها پس از ویرایش نهایی و تصویرگذاری در اختیار شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه قرار می‌گیرد.

برای یافتن طرح کلی برخی مقاله‌ها یا آشنایی دقیق‌تر با آگاهی‌های مورد نیاز کودکان و نوجوانان، کارشناسان و ویراستاران فرهنگنامه از سال ۱۳۵۹گروهی از کودکان و نوجوانان ده تا شانزده ساله را، با نام شورای مشورتی، به مشاوره دعوت کردند. طرح برخی مقاله‌ها با نظرخواهی از این گروه تهیه می‌شود. تالیف و تدوین فرهنگنامه با نظم الفبایی و در حدود ۲۵ جلد پیش‌بینی شده است.

به‌سبب طولانی ‌شدن روند تدوین فرهنگنامه، از سال ۱۳۹۵، طرح روزآمدسازی جلدهای منتشرشده و برنامه‌ریزی برای انتشار الکترونیکی این اثر، در دستور کار شورا و ناشر آن شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه قرار گرفت.

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان به پرسش های گوناگون، پاسخ های مناسب و دقیق علمی می‌دهد و یاور کودکان و نوجوانان در پژوهش است.

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان نخستین کتاب مرجع عمومی به زبان فارسی، همراه با تصویر و نقشه، برای کودکان و نوجوانان ایرانی است. این مجموعه با نگرش علمی و با الهام از تاریخ و فرهنگ ایران و پاسداری زبان فارسی برای کودکان ۱۰ الی ۱۶ سال و با توجه به دانش پایه، زبان و بیان این گروه سنی تدوین شده است.

با اطلاع‌رسانی در زمینه‌های گوناگون و داشتن دانستنی‌های دقیق و روزآمد، کتابی تاثیرگذار برای تمام خانواده‌های ایرانی است.

به عنوان کتاب مرجع عمومی برای پاسخگویی به پرسش‌های فرزندان این سرزمین در شورای کتاب کودک تالیف می‌شود.

به مراجعان خود فرصت جستجوی پاسخ سوال‌هایشان را می‌دهد تا آنان لذت کشف و دانستن را تجربه کنند. همچنین فرهنگ‌نامه اطلاعات وسیعی را درباره ایران در اختیار دانش‌آموزان قرار می دهد.

در مراحل تدوین مقاله‌ها از مشورت و همفکری حدود ۱۰۰ کودک و نوجوان ۱۰ تا ۱۶ ساله به نام مشاوران نوجوان بهره‌مند می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است