امروز ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۶
ساجد قدوسیان در گفتگو با صبا:

«نقل عاشقی» در خیال ابن ملجم می‌گذرد/ یک متن کمدی برای اجرا دارم

کارگردان «نقل عاشقي»، این نمایش را نه یک کار مناسبتی بلکه تلنگری به مخاطبان دانست که همواره شهوت و غضب را مطیع عقل قرار دهند.

به گزارش خبرنگار صبا، نمایش «نقل عاشقی» به کارگردانی و نویسندگی ساجد قدوسیان از ۲۶ اردیبهشت تا سوم خرداد در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می رود.

قدوسیان که سال گذشته نیز این کار را در تئاتر شهر روی صحنه برده بود در گفتگو با خبرنگار صبا گفت: امسال «نقل عاشقی» با کمی تغییر در بازیگران روی صحنه می رود.

وی درباره درباره قصه این نمایش توضیح داد: «نقل عاشقی» مربوط به شهادت حضرت علی(ع) است البته نوع نگاهمان به نوعی روانشناسانه است و نمی شود نام مناسبتی روی این کار گذاشت چراکه فضا خیلی به سمت عزاداری نمی رود و بیشتر تلنگری به تصمیم گیری های روزمره آدم ها است.

ان نویسنده و کارگردان ادامه داد: ما به لحاظ طول زمان یک ثانیه از تاریخ را روی صحنه می بریم ولی به لحاظ عرض زمان، این یک ثانیه ۵۰ دقیقه می شود. ابن ملجم در مسجد کوفه است و با عبایی که به سر کشیده مترصد فرصت برای ضربت زدن به مولا است ولی در خیال خودش تصور می کند که شمشیرش این قصد را ندارد و نمی خواهد بر فرق مولا فرود آید.

این کارگردان همه اتفاقات نمایش را در خیال ابن ملجم عنوان و بیان کرد: آنجاست که یک دوگانگی بین تصمیم ابن ملجم می بینیم که شاید برای خیلی از ما در مورد تصمیم گیری های در زندگیمان اتفاق بیفتد. تلاشمان این بوده است که داستان تاریخی را با نگاهی جدید و متفاوت ارایه کنیم.

قدوسیان ادامه نمایش «نقل عاشقی» را پس از ماه مبارک رمضان به دلیل فشردگی کارها در سالن شهرزاد بعید دانست و گفت: من تا به حال این نمایش را در هیچ جشنواره شرکت نداده ام ولی حالا شاید این کار را انجام دهم چراکه فکر می کنم وقتی تماشاگری که خیلی هم درگیر مذهب و تماشاگر تئاتر دینی نیست به دیدن نمایش ما می آید از چیزی که می بیند ناراضی بیرون نمی رود. «نقل عاشقی» عملاً دست روی فطرت انسان می گذارد.

وی با اشاره به نظریه افلاطون عنوان کرد: در نظریه افلاطون انسان به یک ارابه ای تشبیه شده که دو اسب غضب و شهوت دارند آن را پیش می برند و ارابه رانش عقل است که افسار غضب و شهوت را به دست گرفته است. هر جایی و به هر دلیلی که این افسار از دست عقل خارج شود انسان یا به سمت شهوت یا غضب می رود و قطعا به سر منزل مقصود نمی رسد. نمایش «نقل عاشقی» سه بازیگر دارد که با هم یک انسان واحد را تشکیل می دهند. یک نفر عقل، یک نفر شهوت و یک نفر غضب او است اما مخاطب با دیدن نمایش متوجه می شود که همه این افراد یک نفرند و همه ما می توانیم این درگیری را در همه تصمیم گیری های زندگی داشته باشیم و با این چالش روبه رو باشیم.

این کارگردان در پایان، نمایش بعدی خود را یک کار کمدی عنوان کرد و گفت: طرح و متنی در زمینه کمدی دارم و امیدوارم بتوانم آن را در تابستان روی صحنه ببرم.

بازیگران «نقل عاشقی» ساجد قدوسیان، کامران مبشری، گلچهره‌زند، سرپرست گروه موسیقی: بهروز شیری، نوازندگان: بهروز شیری، همایون کاکی، شیوا هوشمند هستند.

عکس کنار خبر از ضیا صفویان است.

محمدفواد وکیلی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است