امروز ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۱
مدیرعامل انجمن تصویرگران در گفتگو با صبا:

باز هم خبری از دوسالانه تصویرگری نیست/ حضور درخشان ایران در براتیسلاوا

مدیرعامل انجمن تصویرگران ایران اعلام کرد در حال حاضر خبری از برگزاری هفتمین دوسالانه تصویرگری نیست؛ آنهم در حالی که این رویداد بارها با تعویق مواجه شده است.

خبری از دوسالانه تصویرگری نیست/ حضور درخشان تصویرگری ایران در جشنواره براتیسلاوا

علی بوذری در گفتگو با خبرنگار صبا درباره برگزاری دوسالانه تصویرگری بیان کرد: آخرین دوره این دوسالانه بعد از یازده سال تعویق، در سال ۹۲ برگزار شد و هنوز هم خبری از برگزاری هفتمین دوسالانه در سال ۹۸ نیست.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی که دامنگیر بخش های مختلف کشورمان شده است، یادآور شد: وقتی مشکلات اقتصادی بخش های مختلف را درگیر کرده است، فرهنگ و هنر بیش ازسایر بخش ها تحت تأثیر این مشکلات قرار می گیرد ولی به هر حال تلاش می کنیم که این مشکلات را پشت سر بگذاریم و امیدوار هستیم که دوسالانه تصویرگری در آینده نزدیک برگزار شود.
این هنرمند تصویرگر همچنین یادآور شد: ما برنامه های خود را روی «هفته تصویرگری» متمرکز کرده ایم ودر طول سال نیز به مناسبت های مختلف نمایشگاه هایی را برگزار می کنیم.
بوذری که برای دومین سال پیاپی به عنوان داور جشنواره «براتیسلاوا» انتخاب شده است، درباره این جشنواره توضیح داد: این جشنواره با قدمت بیش از پنجاه سال، در شهر براتیسلاوا در اسلواکی برگزار می شود که در سال ۲۰۱۹ شاهد برگزاری بیست وهفتمین دوره این جشنواره پنجاه وچهار ساله خواهیم بود.
وی افزود: در این جشنواره، از هر کشور ۱۵ تصویرگر می توانند با دو جلد کتاب منتشر شده شرکت کنند که در مجموع کتابها تجمیع می شود و  اوایل پاییز سال جاری، طی  مراسمی، آثار داوری شده و ۱۱ جایزه این جشنواره به برگزیدگان آن اهدا می شود.
داور جشنواره «براتیسلاوا» اظهار کرد:  در این جشنواره بین ۹ تا ۱۳ داور بین المللی حضور دارند و مراسم اهدای جوایز اکتبر ۲۰۱۹ خواهد بود.

بوذری درباره حضور تاثیرگذار تصویرگران ایرانی در این جشنواره بیان کرد: بخش مربوط به ایران از بخش های درخشان جشنواره است.نگاه متفاوت تصویرگر ایرانی، باعث شده که بخش آثار هنرمندان ایرانی متمایز از سایر بخش ها باشد.

این هنرمند تصریح کرد: در این جشنواره چند کشور معمولاً موفق هستند که ایران  یکی از آنهاست.

به گزارش صبا، در بیست وهفتمین دوره جشنواره «براتیسلاوا» ۱۵ تصویرگر ایرانی با آثارشان حضور دارند که عبارتند از:
حسن موسوی با تصویرگری کتاب «مشت زن» از نشر طوطی، حسن عامه‌کن با «پرنده آتشین» از انتشارات Dolphin از کشور چین، میترا عبدالهی «چتری از گلبرگ‌ها» از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و امیر حمزه با اثر «صاحبقران و مهتر نسیم عیار» و عطیه مرکزی با کتاب «سفر‌های سندباد» هردو از انتشارات کتاب خروس.

زهرا محمدنژاد با کتاب «تاج به سر کلاه به سر» از انتشارات کتاب‌های مهتاب، غزاله بیگدلو با اثر «چتری با پروانه‌های سفید» و محبوبه یزدانی با کتاب «عید امسال، نه مثل هرسال» هر دو از نشر طوطی. نوشین صفاخو با کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» و امیرشعبانی‌پور با اثر «طوطی و بقال» هردو از مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ، رضا دالوند با کتاب «تک خال» از نشر طوطی، مانلی منوچهری با اثر «خداحافظ ماه» از انتشارات علمی فرهنگی.

نرگس محمدی با کتاب «نخودی و دیو» از انتشارات Fukuinkan Shoten کشور ژاپن، طراوت جلالی‌فراهانی با دو اثر «آلبوم عکس» و «گاوی و تله موش» به همراه مجید فخار زواره با کتاب «کبوترباشی» هر دو از انتشارات نردبان و سارا میاری با اثر «موش و گربه و باقی دوستان» از انتشارات نیستان.

دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا کشور اسلواکی برگزار می‌شود. جوایز این مسابقه شامل جایزه بزرگ به ارزش ۳ هزار دلار، پنج سیب طلایی به ارزش ۱۵۰۰ دلار و پنج مدال ویژه به ارزش هزار دلار است. برنده جایزه اول می‌تواند در نمایشگاه بعدی به‌صورت مستقل شرکت کند و آثار خود را به نمایش بگذارد. برندگان نهایی این مسابقه در مهر ۱۳۹۸ (ماه اکتبر ۲۰۱۹) اعلام خواهد شد.

فاطمه حامدی خواه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است