سال‌ها با جان‌سختی سیاه‌بازی را روی صحنه بردم | خبرگزاری صبا
امروز ۱۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۲۴
داوود فتحعلی بیگی در آیین شب‌چراغ نمایش «مبارک در ژاپن» عنوان کرد:

سال‌ها با جان‌سختی سیاه‌بازی را روی صحنه بردم

آیین شب‌چراغ نمایش «مبارک در ژاپن» شامگاه چهارشنبه اول تیرماه در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط‌عمومی گروه، نمایش «مبارک در ژاپن» به کارگردانی علی فتحعلی اجرای رسمی خود را با حضور شماری از هنرمندان و پیشکسوتان نمایش‌های آیینی و سنتی، روز اول تیرماه در تماشاخانه‌ سنگلج آغاز کرد.

در این مراسم استاد داوود فتحعلی‌بیگی، هادی مرزبان، فرهاد ناظرزاده‌ کرمانی، علی یداللهی، مجید افشار، جواد انصافی، شهرام مسعودی، مهدی صفاری‌نژاد، رهام مخدومی و گیتا بهادری حاضر بودند.

در آغاز مراسم، علی فتحعلی کارگردان نمایش «مبارک در ژاپن» ضمن بیان خوش‌آمدگویی و تشکر از حضور مهمانان مراسم گفت: امشب دست به دست هم دادیم تا بتوانیم شاگردی‌مان را خدمت آقای فتحعلی‌بیگی، آقای ناظرزاده و آقای مجید افشار و دیگر دوستان و بزرگان ثابت کنیم. امیدوارم با یاری شما بتوانیم قدری از سنن و تاریخ‌مان را به وسیله‌ اجرای نمایش‌های سیاه‌بازی و تخته‌حوضی حفظ کنیم. این سنتی است که بزرگان برای آن خیلی زحمت کشیدند.

در ادامه ناظرزاده‌ کرمانی بیان کرد: ما در رشته‌ نمایش‌های سنتی، هنرمندان نامیِ گمنامی داشته‌ایم که ژان پل سارتر مفهومی را درباره‌ آن‌ها مطرح کرده با عنوان «شهید هنرمند»، یعنی کسی که با شهید کردن خودش، دیگران را می‌خنداند یا سرگرم می‌کند! سرگرم‌سازی و خنداندن با رویه‌ انتقاد از وضع موجود و آرزوی وضع مطلوب، در تمام شاخه‌های بومی سنتی ایران ساری و جاری است. خوشبختانه این رشته به لطف استادانی نظیر استاد فتحعلی‌‎بیگی که دانشگاهی هم بودند، حفظ شد. به قول حافظ «از این سموم که طرف بوستان بگذشت/ عجب که رنگ گلی هست و عطر نسترنی»

در بخش دیگری از آیین شب‌چراغ نمایش «مبارک در ژاپن»، استاد داوود فتحعلی‌بیگی با ابراز خشنودی از گردهمایی هنرمندان عرصه‌ نمایش‌های ایرانی، بیان کرد: خوشحالم که امشب دورِ هم جمع شدیم و مفتخرم به حضور استادان، از جمله جناب ناظرزاده که از متفکران حوزه‌ تئاتر هستند و متاسفم که بسیاری از ایده‌های ایشان هنوز رنگ عینیت به خودش نگرفته است. امیدوارم ایشان عمر باعزت و سلامتی داشته باشند تا آنچه را در حق نمایش سنتی ایران موجود است، ادا کنند و ما هم استفاده کنیم.

او با اشاره به حضور استاد مجید افشار در مراسم خاطرنشان کرد: ایشان یکی از هنرمندان پیشکسوت است که سابقه‌ای طولانی، نزدیک به ۵۰ سال و شاید بیش‌تر در زمینه‌ نمایش سیاه‌بازی دارند. تخصص ایشان بازی در نقش سیاه بوده و به گفته‌ خودشان مدتی در محضر استاد مهدی مصری سیاه‌بازی کرده‌اند. همچنین آقای جواد انصافی که بیش از چهار سال است سیاه‌بازی کرده‌اند و به بهانه‌های گوناگون اجرای نمایش سیاه‌بازی داشته‌اند و من داود فتحعلی‌بیگی که سال‌ها با تمام مشکلات و بدفهمی‌ها و کج‌فهمی‌های موجود ایستادگی و کارگردانی کردم، بازی و مقاله نوشتم، آموزش دادم و سیاه‌‎بازی روی صحنه بردم و خسته نشدم. من جان‌سخت بودم و از رو نرفتم! داوود فتحعلی‌بیگی هنوز کار می‌کند و ان‌شاالله به همت شما ایرانیان عزیز، چراغ نمایش‌های ایرانی همیشه پرنور باشد.

در پایان مراسم، شمع شب‌چراغ به دستان استاد فتحعلی‌بیگی روشن شد.

نویسندگی و کارگردانی نمایش «مبارک در ژاپن» را علی فتحعلی برعهده دارد. داوود داداشی، علی فتحعلی، محمود موسوی، نگار مقدسی، حمیدرضا جهانگیری، حمیدرضا مرادی، مهدی نوری، اسماعیل یوسف‌پور و محمد حاج‌محمدی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

علاقه‌مندان به نمایش‌های ایرانی، می‌توانند هر شب (غیر از شنبه‌ها)، ساعت۱۹:۳۰ در تماشاخانه‌ سنگلج به نشانی خیابان وحدت اسلامی، پایین‌تر از میدان حسن‌آباد، ضلع جنوبی پارک‌شهر، خیابان بهشت، از نمایش «مبارک در ژاپن» دیدن کنند. همچنین امکان رزرو و تهیه‌ بلیت نمایش، از طریق سایت تیوال در لینک https://www.tiwall.com/p/mobarak.japan2 فراهم است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00