ارکستر فیلارمونیکی باید در شان نام ایران فعالیت کند/ صرفا درگیر انتقاد نباشیم | خبرگزاری صبا
امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۵

ارکستر فیلارمونیکی باید در شان نام ایران فعالیت کند/ صرفا درگیر انتقاد نباشیم

ویژه برنامه شب‌های بخارا با نگاهی به فعالیت‌های «انجمن فیلارمونیک ایران»، سه شنبه ۳۱ خرداد، ساعت ۱۹ در مجموعه فرهنگان فرشته برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از  روابط عمومی فرهنگان فرشته، ویژه برنامه شب‌های بخارا با عنوان «شب انجمن فلارموینک ایران» سه شنبه ۳۱ خرداد، ساعت ۱۹ با حضور نوین افروز، شریف لطفی، مرجان قنبری‌مهر، علی دهباشی و شهرداد میرزایی در مجموعه‌ی فرهنگان فرشته برگزار شد.

در این مراسم، علی دهباشی هم در این مراسم با اشاره به تاریخچه انجمن فیلارمونیک ایران گفت: این انجمن نخستین بار آبان ماه ۱۳۳۲ توسط ادوارد ژوزف راه‌اندازی شد، انجمن نهادی ناسودبر و مردمی بود که همه‌ درآمدهای آن برای گسترش و همگانی کردن موسیقی علمی از راه سامان دادن به کنسرت‌های ارکستر فیلارمونیک تهران استفاده می‌شد.

نوین افروز برنده جایزه صلح آلبرت اینشتین و نوازنده پیانو هم در این مراسم بیان کرد: امروز روز فوق العاده‌ای است و حضورم در این مراسم شبیه یک رویا است. هر فعالیتی که در انجمن در حال رخ دادن است، به دلیل زحمات شریف لطفی و شهرداد میرزایی است. حمایت‌های این دو دوست برای من بسیار ارزشمند و قابل ستایش است و امیدوارم مسیر «انجمن فیلارمونیک ایران» هر روز بهتر از روز قبل پیش برود.

در ادامه مراسم مرجان قنبری‌مهر نوازنده‌ ویولن درباره‌ ضرورت حمایت مردم از فعالیت‌های «انجمن فیلارمونیک ایران» گفت: از همه می‌خواهم برای گسترش فعالیت‌های انجمن ما را حمایت کنند، این یک نهاد مردمی است و تنها به کمک شما زنده است.

شهرداد میرزایی مدیر عامل «انجمن فیلارمونیک ایران» هم در این مراسم عنوان کرد: من امروز از دو بابت بسیار خوشحال هستم، اول اینکه توانستیم  انجمن را به یک نقطه شروعی برسانیم  و دوم اینکه فرهنگان فرشته جایگاهی پیدا کرده است که توان برگزاری چنین مراسمی را دارد.

وی با اشاره به سختی‌های هنر موسیقی در ایران گفت: ما باید بپذیریم که در ایران مشکلاتی هست و سختی‌هایی وجود دارد اما نباید صرفا درگیر انتقاد و اعتراض شویم و باید برای اصلاح امور و حرکت رو به جلو کاری کنیم، قطعا هر فعالیتی فراز و نشیب‌های بسیاری دارد.

میرزایی تصریح کرد: ما در تلاش هستیم تا با یک سیستم کاملا مردمی انجمن را پیش ببریم، ما یک انجمن جدید را ثبت نکرده‌ایم، بلکه همان مسیر  انجمن  فلارمونیکی را که که قبلا توسط افراد دیگر ثبت شده بود، ادامه دهیم.

شریف لطفی رییس هیات امنای «انجمن فیلارمونیک ایران» با اشاره به حضور گسترده‌ مردم در این مراسم اظهار کرد: این حضور باعث دلگرمی ماست، می‌دانیم که کشور‌های بزرگ دنیا دارای انجمن‌های فلارمونیک و انسان‌های فلارمونیک هستند. در کشور ما هم با آنکه موسیقی در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و از حمایت‌های لازم برخوردار نیست، ما باید در عمل نشان دهیم که با وجود تمام سختی‌ها، به فکر ادامه دادن مسیر «انجمن فیلارمونیک» هستیم.

وی در همین زمینه تصریح کرد: با همین نگاه تمام اعضای انجمن بدون هیچ چشم‌ داشت مالی در حال فعالیت هستند و تمام تلاش ما این است که ارکستر فیلارمونیکی در شان نام بزرگ ایران داشته باشیم.

حشمت سنجری از سال ۱۳۴۳ ریاست «انجمن فیلارمونیک ایران» و رهبری ارکستر فیلارمونیک تهران را برعهده‌ گرفت و پس از انقلاب ۱۳۵۷ بیشینه‌ موسیقیدان‌های ارکستر، تهران را ترک کرده و تنها ده نفر از اعضای انجمن در ایران ماندند.

«انجمن فیلارمونیک ایران» با پشتیبانی و پیگیری عبدالحسین مستوفی از ۱۳۷۳ مجددا آغاز به کار کرد و ارکستر فیلارمونیک تهران به مدیریت هنری و رهبری ارکستر شریف لطفی در سال ۱۳۷۸زیر نظر انجمن فیلارمونیک ایران تشکیل شد. از سال ۱۳۹۳ تلاش‌های جدی با محوریت و انگیزه‌ شریف لطفی و پیگیری دانشجویان و علاقه‌مندان او به‌منظور فعالیت دوباره‌ انجمن از سر گرفته شد.

«انجمن فیلارمونیک ایران» با همیاری شهرداد میرزایی، بهرام جمالی، مرتضی دلیری و فواد قهرمانی سرانجام با شخصیت حقوقی مستقل در سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرد.

در پایان این مراسم هم دو نوازی سنتور از سوی هنرمندان «انجمن فیلارمونیک ایران» اجرا شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00