وزیر فرهنگ آذربایجان نظامی گنجوی را از مفاخر بزرگ فرهنگ آذربایجان نامید | خبرگزاری صبا
امروز ۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۳۹
در حضور رییس کتابخانه ملی ایران؛

وزیر فرهنگ آذربایجان نظامی گنجوی را از مفاخر بزرگ فرهنگ آذربایجان نامید

در راستای افزایش تعاملات فرهنگی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آنار کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان، علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، جاوید رمضان معاون رییس خدمات دولتی برای حفظ، توسعه و بازسازی میراث فرهنگی، عاقل جونش او رییس دپارتمان امور بین‌الملل و عیسی ممد او مدیر همکاری با کشورهای خارجی در دپارتمان بین المللی وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان، با علیرضا مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفتگو کردند.

علیرضا مختارپور ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر فرهنگ آذربایجان در کتابخانه ملی ایران، این دیدار را در راستای ارتقای سطح همکاری های دو کشور در حوزه کتابخانه ای و اسنادی دانست.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به برقراری روابط عمیق، دیرینه و فرهنگی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، افزود: این تعامل همواره برقرار بوده و دو کشور در طول تاریخ هیچگاه از هم فاصله نگرفته اند.

وی همچنین به سوابق تفاهمنامه های همکاری بین کتابخانه های ملی ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در طول دوره های مختلف، تفاهمنامه های همکاری بین این دو کتابخانه منعقد شده است و آخرین مورد آن که دائمی نیز هست، مربوط به سال گذشته است. بر همین اساس لازم است کارگروه هایی برای اجرایی کردن این تفاهمنامه تشکیل شود.

مختارپور در همین رابطه تصریح کرد: این تفاهمنامه به امضای آقای کریم طاهر اف رییس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان رسیده و پیش بینی های قابل توجهی به منظور پیشبرد برنامه های مشترک، همکاری های پژوهشی و تبادلات منابع کتابخانه ای صورت گرفته است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اظهار خوشحالی از کنترل بحران کرونا در جهان، اضافه کرد: بر همین اساس امیدوارم بتوانیم در یک فاصله زمانی کوتاه، برخی از برنامه های پیش بینی شده در تفاهمنامه را به مرحله اجرا برسانیم که ازجمله این برنامه های مشترک، بازدید کتابداران، برگزاری دوره ها‌ی آموزشی و غیره خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نهایت همکاری را با جمهوری آذربایجان خواهد داشت، چراکه ما این کشور را هیچگاه از ایران جدا نمی دانیم و این دو کشور در طول تاریخ، همواره به عنوان دوست و همراه یکدیگر بوده اند. بر همین اساس بی تردید مساعدت ها، کمک ها و تبادلات برقرار خواهد بود.

آنار کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گنجینه ای ارزشمند است، گفت: متاسفانه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ما از این منابع دور ماندیم. بر همین اساس خواستار تقویت و تحکیم همکاری هستیم تا با آثار و کتاب های متعلق به آداب و رسوم آذربایجان آشنا شویم.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با بیان این مطلب که نظامی گنجوی ازجمله مفاخر بزرگ در فرهنگ آذربایجان به شمار می رود، اضافه کرد: رییس جمهور این کشور سال گذشته را سال نظامی گنجوی نامگذاری کرد که در این راستا برنامه های مشترکی با سفارت ایران برگزار شد.

وی در پایان تصریح کرد: ما مطلع شدیم که دست نوشته هایی از نظامی گنجوی در کتابخانه ملی ایران وجود دارد؛ پیشنهاد می دهیم که کارگروه های مشترکی تشکیل شود تا شاهد تبادل اطلاعات و منابع بین دو کشور باشیم.

در ادامه این دیدار عصمت مؤمنی معاون کتابخانه ملی گفت: سابقه تمدنی کشور ایران و آذربایجان در حوزه فرهنگ و ادب بسیار طولانی است و امید است این دیدار رهاورد خوبی را برای پیشبرد پژوهش ها، ‌آموزش ها و مشاوره های علمی – فرهنگی برای کتابخانه های ملی دو کشور داشته باشد.

همچنین فاطمه صدر سرپرست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان عنوان کرد: نسخ خطی و منابع کتابی و غیرکتابی خوبی در جمهوری اذربایجان وجود دارد و در همین زمینه سابقه برادری و اخوت بین کشور وجود داشته که امید است گام های مؤثری در این زمینه برداشته شود.

در پایان ازسوی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، لوح یادبود کتابخانه ملی ایران به همراه اثر هنری ایرانی به وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان اهدا شد و همچنین تعدادی کتب قدیمی ازسوی وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00