آدم‌هایی نظیر «غلام» را زندگی کرده‌ام/ کاری را که مردم نبیند اهمیتی نخواهد داشت | خبرگزاری صبا
امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۹
پیام احمدی‌نیا در گفتگو با صبا:

آدم‌هایی نظیر «غلام» را زندگی کرده‌ام/ کاری را که مردم نبیند اهمیتی نخواهد داشت

بازیگر سریال «حکم رشد» درباره حال و هوای پشت صحنه و ایفای نقش غلام و کارهای پیش رویش توضیحاتی را ارایه داد.

پیام احمدی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا درباره تجربه بازی در سریال «حکم رشد» که به تازگی پخش آن از شبکه سه سیما به پایان رسیده است، گفت: زمانی که برای حضور در این سریال از من دعوت به عمل آمد برای بازی در کار دیگری قرارداد امضا کرده بودم. در آن مقطع کارگردان به من پیشنهاد نقش افشین کافر را داد چون می‌گفت با توجه به اینکه در مجموعه دیگری بازی خواهم داشت این نقش به آن کار صدمه نخواهد زد ولی من آن پیشنهاد را قبول نکردم. در ادامه نقش نوید ۵۹ به من پیشنهاد شد که آن نیز مقبول نظر من نبود اما وقتی نقش غلام پیشنهاد شد دیگر نتوانستم آن را رد کنم برای همین قرارداد قبلی خود را باطل کردم و حضور در این کار را پذیرفتم چون معتقد بودم این نقش ظرفیت‌های بسیار بالا و خوبی دارد.

وی افزود: نقش غلام شخصیت پردازی بسیار خوبی دارد و همین امر نیز مرا جذب خود کرد. درباره ویژگی‌های این شخصیت باید بگویم او را نمی‌توان سیاه یا سفید دید، چراکه وجه خاکستری کاراکتر بسیار پررنگ است. اینکه چرا شخصیت‌های خاکستری مورد پسند مردم قرار می‌گیرد شاید دلیلش یک امر باشد آن‌هم اینکه، رنگ خاکستری در جامعه به وفور دیده می‌شود. در حقیقت مردم چنین شخصیت‌هایی را از جنس خود دیده و با آن ارتباط برقرار می‌کنند. در مقابل آثاری نظیر «حکم رشد»، در برخی کارها شخصیت‌هایی را می‌‌بینیم که مردم آن را پیرامون خود احساس نمی‌کنند برای همین با آن ارتباط برقرار نکرده و اصطلاحاً آن را پس میزنند.

بازیگر فیلم «حمال طلا» تاکید کرد: شخصاً در کارهایم همیشه تلاش کرد‌ه‌ام نقش‌هایی را بپذیرم که برای مردم باورپذیر بوده و آن را پیرامون خود بینند. در بازیگری هیچگاه به دنبال آثار گیشه‌پسند و پول نبودم برای همین شاید کمتر بازیگری را پیدا کنید که به اندازه من نقش کوتاه یا فیلم کوتاه بازی کرده باشد. برای من در بازیگری بیش از هر چیزی وجه هنری کار مهم است.

برای من بیش از هرچیز خواست و نظر مردم مهم است

وی در پاسخ به اینکه تلویزیون برایش اولویت دارد یا سینما گفت: برای من بیش از هرچیز خواست و نظر مردم مهم است چون معتقدم کاری را که مردم نبیند اهمیتی نخواهد داشت، بنابراین تلاش می‌کنم بیشتر کارهایی را انتخاب کنم که بیشتر در دسترس مردم است زیرا قبل‌تر کارهایی را که خاستگاه خودم بوده است تجربه کرد‌‌ه‌ام.

این بازیگر با بیان اینکه «حکم رشد» پیامش حفظ بنیان های خانواده است، تصریح کرد: فیلم یا سریالی که پیام نداشته باشد کاری بیهوده است. در «حکم رشد» پیام، خانواده است و روی این مطلب تأکید دارد که خانواده هسته اصلی جامعه است و باید در هر شرایطی آن را حفظ کرد.

احمدی‌نیا در پاسخ به این پرسش که در کارهای آینده آیا نقشی مشابه غلام را بازی خواهد کرد چنین توضیح داد: همیشه در انتخاب‌هایم سعی کردم به گونه‌ای عمل کنم که تکرار در کارم دیده نشود. برای مثال در فیلم «صحنه‌زنی» نقش لات را بازی کردم اما آن نقش را نمی‌توان با غلام «حکم رشد» یکی دانست. من حتی تلاش کردم در جنس بازی و گویش و حرکت بدن نیز کارهایم متفاوت با یکدیگر باشد.

بازیگر سریال «سرجوخه» در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: من بچه جنوب شهر هستم برای همین با آدم‌هایی نظیر غلام زیست داشته‌ام، پس وقتی با نقش‌هایی نظیر غلام مواجه می‌شوم که آنها را پیرامون خود دیده‌ام سعی می‌کنم از آنها الگوبرداری کرده و حتی خصائل آنها را با یکدیگر ادغام کنم تا بتوانم به یک شخصیت منسجم دست یابم.

پیگیر «یاغی» هستم

وی به سریال «یاغی» اشاره کرد و گفت: آثار محمد کارت را بسیار دوست دارم چون به خوبی کاراکترهای قصه‌هایش را می‌شناسد. درضمن این فیلمساز با آنها زیست کرده و از زیر و بم آنها خبر دارد. از کار اخیر این فیلمساز نیز (یاغی) بسیار لذت برده و پیگیری آن هستم.

این بازیگر ادامه داد: تلاش خود را کردم تا شخصیتی که بازی می‌کنم تخت از کار در نیاید زیرا فیلمنامه‌هایی که سعید نعمت‌الله نویسنده آن است نیازمند یک بازی پیچیده است تا نقشی که ایفا می‌شود تیپ نشود. برای رسیدن به این خواسته طراحی خاصی داشتم که به من اجازه می‌داد در حجم دیالوگ های زیادی که مجموعه دارد، حرکت بدن به یاری شخصیت بیاید.

وی کار با لفافیان کارگردان «حکم رشد» را مطلوب توصیف کرد و توضیح داد: خوشحالم با این فیلمساز کار کردم چون جدا از داشته‌های فنی، وی به شدت با عواملش همراه است؛ همدلی‌ای که به دیگر عوامل هم تعمیم پیدا می‌کند. در همین راستا در «حکم رشد» موفقیت شخصی اهمیتی نداشت بلکه همه سعی می‌کردند داشته های خود را در اختیار موفقیت کار بگذارند. درباره این فیلمساز باید اضافه کنم من بیست سال پیش دستیاری او را برعهده داشتم ولی امروز پس از سال ها در حکم بازیگر در خدمت او بودم.

احمدی‌نیا در انتها درباره کارهای جدید خود چنین توضیح داد: تا شهریور در دو پروژه شبکه نمایش خانگی مشغول به کار خواهم بود که فعلاً از اطلاع‌رسانی پیرامون آن معذور هستم ولی درباره فیلم‌های آماده نمایشم هم باید بگویم هفت اثر سینمایی از من آماده اکران است.

سریال «حکم رشد» به کارگردانی حسن لفافیان و تهیه کنندگی مهدی فرجی و براساس نوشته سعید نعمت‌الله بعد از فصل دوم سریال ۳۶ قسمتی «نجلا» به عنوان سریال شبکه سوم سیما از شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ روی آنتن رفت.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00