ایران و عراق برای همکاری در زمینه موسیقی اعلام آمادگی کردند | خبرگزاری صبا
امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۷

ایران و عراق برای همکاری در زمینه موسیقی اعلام آمادگی کردند

در دیدار مقامات عراقی و ایرانی مقرر شد همکاری های مشترک این دو کشور در زمینه موسیقی افزایش یابد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با علاءمجید مدیرکل اداره امور موسیقی وزارت فرهنگ عراق دیدار کرد و دو طرف به اشتراکات فرهنگی ایران و عراق و لزوم همکاری‌های میان این دو کشور در زمینه موسیقی تاکید کردند.

علاء مجید در این نشست با تاکید به اشتراکات فرهنگی میان ایران و عراق گفت: ایران و عراق در زمینه مقام‌های موسیقی اشتراکات زیادی دارند و حتی طرز نواختن و روح موسیقی بین ایران و عراق یکی است و فقط زبان‌شان است که تفاوت دارد. دستگاه‌های موسیقی که در ایران و عراق استفاده می‌شود، مشترک است و مردم عراق هم علاقه زیادی به موسیقی ایرانی دارند و در خودروهای خود موسیقی ایرانی گوش می‌دهند.

مدیرکل اداره امور موسیقی عراق ادامه داد: خوشبختانه میان دولت‌ها عزم و اراده خوبی برای همکاری وجود دارد و این یک فرصت عالی برای موسیقی هر دو کشور است که بتوانیم همکاری‌های عالی و گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشیم.

وی در پایان عنوان کرد: ما در ماه محرم می‌توانیم از ارکستر سمفونیک که برای حضرت سیدالشهدا (ع) اجراهایی داشته است، دعوت کنیم تا مهمان ما باشند و برای مردم عراق اجرا کنند.

در ادامه، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشریح ساختار فعالیت های موسیقایی در ایران پرداخت و به معرفی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن موسیقی ایران و شعب استانی آن، خانه موسیقی، هنرستان های موسیقی در ایران، دانشگاه‌ هنر و دانشکده موسیقی در ایران، آموزشگاه های آزاد هنری و فعالیت ارکسترهای بنیاد رودکی سمفونیک و ملی و زمینه‌های همکاری متقابل پرداخت. همچنین معرفی فعالیت گروه های سرود در ایران و جشنواره های موسیقی در ایران از جمله جشنواره موسیقی فجر، جشنواره‌ ملی موسیقی جوان‌ و جشنواره موسیقی نواحی از دیگر موارد ذکر شده از سوی اله‌یاری بود.

مدیرکل دفتر موسیقی تاکید کرد: من مایل هستم که ما به پیوند هنرمندان موسیقی در ایران و هنرمندان موسیقی در عراق کمک کنیم.

او خاطرنشان کرد: یکی از زمینه‌های همکاری ما می‌تواند حضور گروه‌های عراقی در جشنواره موسیقی فجر باشد. ما می‌توانیم در بهمن ماه سال جاری از گروه‌های عراقی دعوت کنیم تا در جشنواره موسیقی فجر اجرا کنند.

اله‌یاری گفت: جشنواره دیگر که در ایران بسیار جشنواره ممتازی است، جشنواره ملی موسیقی جوان است که در آن جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال در بخش‌های موسیقی ایرانی، موسیقی اقوام، موسیقی کلاسیک غربی و آهنگسازی، مانند یک کنکور از سراسر کشور در این جشنواره شرکت می‌کنند و به رقابت می‌پردازند. از امتیازهای این جشنواره این است که استادان برجسته موسیقی در ایران عضو هیات داوران این جشنواره هستند.

مدیرکل دفتر موسیقی افزود: این مهم‌ترین جشنواره استعدادیابی و پرورش نسل جوان در ایران است و بسیاری از استادان معتقدند جشنواره‌ای اینچنین در منطقه خاورمیانه کم‌نظیر است.

محمد اله‌یاری بیان کرد: جشنواره سوم که برای همکاری‌های ما زمینه‌های مشترکی دارد، جشنواره موسیقی نواحی است که دوره جدید آن امسال در شهر کرمان برگزار می‌شود و فرصت خوبی وجود دارد که ما بتوانیم چند گروه موسیقی محلی از عراق را در این جشنواره داشته باشیم.

او در پایان پیشنهاد همکاری میان هنرستان‌های موسیقی در ایران و عراق را مطرح کرد و گفت: این آمادگی را داریم که هنرجویان هنرستان‌های این دو کشور بتوانند با یکدیگر اجراهای مشترک بگذارند. همچنین حوزه دانشگاه نیز می‌تواند در زمینه مبادله استاد و دانشجو و بورسیه‌های تحصیلی در رشته موسیقی، دیگر حوزه همکاری ما باشد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00