بدرقه هنرمندی که برای ایده‌های خلاق آشیانه می‌ساخت | خبرگزاری صبا
امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۳

بدرقه هنرمندی که برای ایده‌های خلاق آشیانه می‌ساخت

مراسم تشییع پیکر حمیدرضا حکیمی با حضور جمعی از هنرمندان و نزدیکان این هنرمند فقید در محوطه خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
به گزارش صبا به نقل از روابط‌عمومی خانه هنرمندان ایران، مراسم تشییع پیکر حمیدرضا حکیمی هنرمند مجسمه‌ساز صبح روز چهارشنبه ۱۸ خرداد در محوطه خانه هنرمندان برگزار شد.
در ابتدا کامبیز صبری که اجرای این مراسم را بر عهده داشت، بیان کرد: این یک ضایعه بزرگ است و باید بگویم یکی از افرادی که با ازخودگذشتگی رفتار می‌کرد حمیدرضا بود. او یک مرد پرتلاش بود، هر فعالیتی که گروه هنرمندان داشتند او در آن حضور فعال و خلاق داشت. باور دارم که در صفحه زندگی نوشته می‌شود که در سال‌های سخت، آدم‌ها چگونه رفتار کردند و جایی که خودشان باید اسپانسر خودشان باشند چه کردند. او هر کجا بود آشیانه‌ای درست می‌کرد تا ایده‌های خلاق را عملی کند و به عنوان یک دوست می‌گویم او جانش را بر سر این کار گذاشت. حمیدرضا شهید راه خودش بود و این امر برای ما ارزشمند است. او با این راهی که از خود به جای گذاشته همیشه زنده است، مثلا در همین محوطه اگر قدم بزنید اثری از او را می‌بینید که عاشقانه است و معنای زندگی را می‌دهد.
هنر او زندگی کردن بود
سپس رامین صدیقی از دوستان زنده‌یاد حکیمی و تهیه‌کننده موسیقی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: به یاد دارم که در یکی از برنامه‌ها به او سر زدم و دیدم مشغول کار روی یک اثر حجمی است. به او گفتم چه ایده خوبی داری، اما گفت این اثر برای من نیست و برای هنرمند دیگری‌ست. با این حال حمید با ذوق بسیار به آن هنرمند کمک می‌کرد و این شعف و ذوقی که برای همراهی در هر راهی داشت، زیبا بود. حمید خودش بود و این برای من وجه تمایزش با دیگران بود.
وی افزود: حدود ۴۰ سال با حمید دوست بودم. باید بگویم هیچ بازیگری نمی‌تواند ۴۰ سال نمایشی بازی کند چون بالاخره یک جایی نشان می‌دهد که این یک بازی است اما حمید خودش بود و بازی نمی‌کرد. هنر او زندگی کردن بود و این لذت جلو رفتن همیشه در روحیات حمید موج می‌زد‌.
این هنرمند مطرح کرد: او یک بدهی بزرگ به من دارد؛ چهل سال است هیچ اتفاقی رخ نداد که یک لحظه از دست حمید دلخور باشیم و او یک کدورت به ما بدهکار بود. جایش خیلی خالی است، ولی با توجه به ویژگی حمید باید بپذیریم زندگی در جریان است. این اتفاق هرچند ناگوار است اما او همیشه در یاد ما می‌ماند‌.
احمد سلیمانی هنرمند مجسمه‌ساز هم روی صحنه آمد و اظهار کرد: سخت است در این مراسم بخواهیم از آقای حکیمی صحبت کنیم و به خانواده بزرگوار او و خانواده هنرمندان تسلیت می‌گویم. در این چند روزه به بچه‌های مجسمه‌ساز خیلی سخت گذشته است زیرا این دومین نفری است که در چند روز اخیر از دست دادیم.
وی در ادامه اظهار کرد: او در پیش‌برد سمپوزیوم برج میلاد نقش بزرگی داشت زیرا این اولین سمپوزیومی بود که تیم اجرایی آن از مجسمه‌سازان تشکیل شده بود و درنتیجه ما در این زمینه تجربه نداشتیم. یادم است آن زمان در آبان ماه برف می‌آمد، ماشین بالا نمی‌رفت، بارگیری سخت بود و ما مراسم افتتاحیه را پیش رو داشتیم اما با تلاش فراوان حجم‌ها را بالا آوردیم و افتتاحیه برگزار شد و در این میان آقای حکیمی خیلی به ما کمک می‌کرد‌. برای او مهم این بود که به دستیارانش کار یاد بدهد. هر موقع ما با او تماس می‌گرفتیم با روی باز استقبال می‌کرد. آقای حکیمی یک کار بسیار زیبا هم برای مشهد ساخت که جالب اینجاست که یکی از کارمندان مشهد که باید کارهای اداری را انجام می‌داد، یک ایراد به کارش گرفت و آقای حکیمی کمی دلخور شد اما گفت من این مجسمه را با دلم ساختم، واقعا هم چنین بود، او جانش را گذاشت تا چند کار را به یادگار بگذارد.
همه وجود حمید قلب بود
سپس طناز صادقیان همسر برادر حمیدرضا حکیمی خاطرنشان کرد: حمید یک هنرمند واقعی بود. آنقدر آثار زیبا از خود به جا گذاشت که نه نیازی به عنوان کردن است نه مجالی برای بازگو کردنش. همه وجود حمید قلب بود. در همه آثارش روح و قلب او نمایان است. نبودن‌هایی هست که هیچ بودنی جایش را نمی‌گیرد و برخی انسان‌ها تکرار نمی‌شوند. هر آدمی در زندگی رسالت و تاریخ انقضایی دارد، یک جایی در تاریخ آدم‌ها تمام می‌شوند اما آثاری که از خود به جا می‌گذارند، بیانگر زندگی آن‌ها است. به نظرم جاودانگی همین است زیرا بعضی آدم‌ها را هرچقدر هم بخواهی تمام نمی‌شوند. اینجا من احساس می‌کنم چقدر تو را کم دارم بهترین برادر دنیا.
در پایان این مراسم نماز میت بر پیکر این هنرمند اقامه و سپس به سمت خانه ابدی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) بدرقه شد.
انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00