ایران و پرتغال بر سر ساخت فیلم توافق کردند/ پیشنهاد برگزاری فستیوال فیلم پرتغال در ایران | خبرگزاری صبا
امروز ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۰
در دیدار مدیرعامل بنیاد سینمای فارابی با سفیر پرتغال مطرح شد:

ایران و پرتغال بر سر ساخت فیلم توافق کردند/ پیشنهاد برگزاری فستیوال فیلم پرتغال در ایران

در دیدار مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و سفیر پرتغال بر گسترش دیپلماسی سینما و توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور تاکید شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، کارلوس کوشتانهوس سفیر پرتغال، امروز ۶ اردیبهشت ماه ضمن بازدید از بنیاد سینمایی فارابی با سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ضمن خیرمقدم به سفیر پرتغال گفت: نظر به مناسبات خوب ایران و پرتغال در ابعاد فرهنگی و سیاسی، گسترش دیپلماسی سینمایی با این کشور برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

جوادی درباره همکاری‌های ایران و پرتغال اظهار کرد: علاوه بر برگزاری هفته‌های فیلم مشترک در تابستان امسال درصدد هستیم تا برای تولید مشترک نیز برنامه‌ریزی کنیم. مناسبات ما در حوزه‌های سیاسی و فرهنگی با پرتغال مناسبات خوبی است و نظر به اشتراکات فرهنگی دو کشور، تولید مشترک کاری شدنی و قابل تأمل است. امیدواریم در سال جدید بتوانیم حداقل فرآیند تولید یک فیلم مشترک با کشور پرتغال را  آغاز کنیم.

او همچنین با اشاره به ادبیات غنی و گنجینه‌های ادبی پرتغال و نویسندگان شاخص این کشور نظیر آنتونیو لوبو آنتونش و ژوزه ساراماگو بیان کرد: یکی از برنامه‌های همکاری فارابی با کشور پرتغال برگزاری کارگاه فیلمنامه نویسی مشترک است که می‌تواند پایه تولیدات مشترک را نیز فراهم آورد، کارگاهی که در آن درباره موضوعات فرهنگی و سوژه‌های مشترک سینمایی بحث و گفتگو شود و منجر به تولید فیلمنامه‌هایی برآمده از اشتراکات مردم ایران و پرتغال باشد.

جوادی با اشاره به علاقه سفیر پرتغال به موضوعات فرهنگی و سینما و همچنین شناخت خوب همسر او و مدیر فرهنگی سفارت پرتغال  از سینمای ایران، گفت: این علاقه‌مندی فرصت خوبی را برای توسعه روابط فرهنگی ایجاد می‌کند و ما در بنیاد سینمایی فارابی آماده هرنوع همکاری در زمینه سینما با کشور پرتغال هستیم و امیدوارم شاهد اتفاقات خوب و مؤثری در این زمینه باشیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پایان از سفیر پرتغال و اعضای این سفارتخانه برای حضور در جشنواره‌های فیلم فجر و فیلم کودک و نوجوان دعوت به‌عمل آورد.

کارلوس کوشتانهوس سفیر پرتغال نیز در این دیدار عنوان کرد: خیلی دوست داریم بین سینمای ایران و پرتغال رابطه دوجانبه برقرار شود. برای ما غیر از مناسبات سیاسی، فرهنگ بسیار اهمیت دارد و بدون فرهنگ نمی‌توانیم رابطه خوب و محکمی با کشورها داشته باشیم.

سفیر پرتغال خاطرنشان کرد: برای ما برگزاری فستیوال فیلم پرتغال در ایران بسیار مهم است اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و امیدواریم امسال در این زمینه با ایران همکاری داشته باشیم.

همچنین در پایان این دیدار سفیر پرتغال نسخه‌ای از آخرین کتب منتشر شده در پرتغال که مرتبط با رباعیات خیام بود و یکی از آثار بازسازی شده سینمای کلاسیک پرتغال را به مدیر عامل فارابی هدیه کرد.

بر اساس توافق صورت گرفته مقرر شد فعالیت سینمایی درباره برگزاری هفته‌های فیلم، کارگاه‌های مشترک و همکاری‌های بین جشنواره‌‌ای و فراهم‌سازی تولیدات مشترک با مشارکت فارابی و  نهادهای تخصصی سینمایی پرتغال برنامه‌ریزی و اجرا شود.

در این دیدار سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، کارلوس کوشتانهوس سفیر پرتغال، ماریا ژوائو فورتادو مدیر فرهنگی سفارت پرتغال، رائد فریدزاده و علی قاسمی حضور داشتند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  27,606,170,00
 • روز صفر
  72,508,835,00
 • سگ بند
  268,957,250,00
 • شادروان
  86,128,730,00
 • قدغن
  2,229,005,00
 • لامینور
  3,402,450,00
 • مرد بازنده
  56,534,990,00
 • مغز استخوان
  1,924,755,00
 • موقعیت مهدی
  101,898,877,50
 • گل به خودی
  6,281,140,00