این کتاب می‌کوشد تاریخ قاجار را با «مردم» روایت کند | خبرگزاری صبا
امروز ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۷
معرفی کتاب؛

این کتاب می‌کوشد تاریخ قاجار را با «مردم» روایت کند

کتاب «جامعه‌نگاری عهد قاجار» با تالیف پریسا کدیور به همت نشر ققنوس منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری صبا، کتاب «جامعه‌نگاری عهد قاجار» با تالیف پریسا کدیور به همت نشر ققنوس به چاپ رسیده است. این کتاب تاریخ اجتماعی و زندگی روزمره مردم در دوران قاجار را روایت می‌کند.

در قسمتی از مقدمه نویسنده بر این کتاب می‌خوانیم: «کتاب جامعه نگاری عهد قاجار بر آن است که چشم انداز جدیدی پیش روی علاقه‌مندان تاریخ اجتماعی ایران بگشاید و شاید هم آغاز مسیری تازه در روایتگری تاریخ مردم این سرزمین باشد، تاریخ‌نگاری داستان گشوده‌ای است که پایان ندارد.

به نوعی می‌توان گفت این کتاب می‌کوشد مردم را از حاشیه به متن تاریخ نگاری بیاورد، این اثر با گذر از تقسیم بندی‌های کلاسیک تاریخ نگاری و با اتخاذ روش جدید در تاریخ نویسی اجتماعی ضمن پرداختن به حوزه‌های مورد پژوهش در عرصه‌های عمومی زیست مردم با نگاهی جزئی نگر به توصیف آداب و رسوم و زندگی در عهد قاجار می‌پردازند.»

این کتاب در بخش‌های مختلف با نگاهی بین رشته‌ای که مبتنی بر تاریخی سازی علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی و اقتصادی است، نوع جدیدی از تاریخ مردم را روایت می‌کند. ازجمله فصل‌های این کتاب می‌توان به «نظام طبقاتی در دوره قاجار»، ساختار اقتصادی دوره قاجار»، «ساختار شهری در دوره قاجار»، خلق و خوی ایرانیان در دوره قاجار»، «اعیاد و آیین‌های ملی و مذهبی در دوره قاجار»، «پوشش و آرایش مردن در دوره قاجار» و «اداب و رسوم و روزمرگی‌های مردم عهد قاجار» اشاره کرد.

این کتاب با نگاهی جزئی به زندگی روزانه، مناسبات خانوادگی، کسب و کار و تفریح و سرگرمی، فرهنگ و اندیشه ایرانیان عهد قاجار دارد و به کمک این مطالعات مخاطبان نه‌تنها می‌توانند با بستر فرهنگی و اجتماعی مردمان آن زمان آشنا شوند بلکه زوایای پنهان و برخی تغییر و تحولات سیاسی عهد قاجار نیز برای آن‌ها قابل درک می‌شود.

«جامعه‌نگاری عهد قاجار» در ۴۲۲ صفحه با قیمت روانه بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است