لزوم احداث مرکز همایش‌ها و جشنواره‌های سینمایی/ آیین‌نامه فیلم‌های اول تدوین می‌شود | خبرگزاری صبا
امروز ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۲
در ششمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی مطرح شد؛

لزوم احداث مرکز همایش‌ها و جشنواره‌های سینمایی/ آیین‌نامه فیلم‌های اول تدوین می‌شود

در ششمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی درباره ماموریت‌های جدید برخی از موسسات سازمان و برگزاری جشنواره‌ها و تغییر آیین‌نامه‌ها صحبت شد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی کشور، ششمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی روز سه شنبه ۲۸ دی ماه با حضور رمضانعلی حیدری خلیلی، حبیب ایل بیگی، محمد رحمتی، یزدان عشیری، یاسر شاه پیری، کامران ملکی، سیدمهدی جوادی، محمد حمیدی مقدم،‌ هاشم میرزاخانی، مهران عباسی انارکی، سیدصادق موسوی، لادن طاهری، غلامرضا نجاتی برگزار شد.

در این جلسه درباره ماموریت‌های جدید برخی از موسسات سازمان، توسعه ابعاد برگزاری جشنواره در شهرها و مناطق محروم، اینده حوزه پویانمایی، تاسیس خانه جشنواره‌های سینمایی و …. بحث و بررسی صورت گرفت.

فراهم شدن مقدمات احداث مرکز همایش‌ها و جشنواره‌های سینمایی

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در این جلسه با تاکید بر نیاز حوزه فرهنگ هنر و سینما به مرکزی تحت عنوان مرکز همایش‌ها و جشنواره‌های سینمایی و پیش‌بینی زیرساخت موردنیاز گفت: به موسسه سینماشهر ماموریت داده شد که در این زمینه مطالعات کارشناسی و بررسی‌های مقدماتی لازم را برای احداث چنین مرکزی فراهم آورند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجتمع‌های فرهنگی و سینمایی بسیاری در شهرهای مختلف احداث کرده است و در تهران علاوه بر مراکز موجود به یک مجتمع بزرگ برای میزبانی همایش‌ها و جشنواره‌های متعدد سینمایی نیاز داریم. امیدواریم این مرکز در آینده تحت عنوان «مرکز همایش‌ها و جشنواره‌های سینمایی» به چرخه فعالیت‌های سازمان سینمایی اضافه خواهد شد.

حمایت از موسسات فعال در عرصه بین‌الملل

رییس سازمان سینمایی با اشار به تقویت فعالیت‌های حوزه بین‌الملل و سازمان‌دهی هدفمند‌تر آن‌ها بیان کرد: موسسات زیادی در حال حاضر در حوزه پخش بین‌المللی سینمای ایران فعالیت دارند که لازم است چارچوب فعالیت‌های آن‌ها ذیل آیین نامه‌ای قرار گیرد.

وی ادامه داد: دفتر امور جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌الملل موظف است با همکاری سایر موسسات و معاونت‌های سازمان جلساتی را برای توسعه و حمایت از فعالیت‌های این موسسات تشکیل دهد تا در این زمینه، بر اساس اهداف کلان سازمان و نیازسنجی، اقدام به تدوین نظام نامه‌ای شفاف برای این گونه فعالیت‌ها کند.

حمایت از آرای شورای داوری خانه سینما

خزاعی با بیان اینکه باید کمک کنیم هیچ پرونده‌ای به مراجع قضایی کشیده نشود، تشریح کرد: نیاز است تدابیری پیش بینی شود تا سازمان سینمایی از آرایی که در شورای داوری خانه سینما صادر می‌شود، حمایت کند چراکه این امر باعث صیانت از منزلت و حقوق سینماگران می‌شود و کمک می‌کند آنها وارد پیچ و خم‌های قضایی پرزحمت نشوند.

وی ادامه داد: آرای نهاد داوری خانه سینما از نظر ما حائز اهمیت بوده و مورد حمایت سازمان سینمایی قرار می‌گیرد.

حمایت از فیلمسازان اول مستعد و فاقد امکانات در شهرستان‌ها

رییس سازمان سینمایی کشور عنوان کرد: مصوب شد که با توجه به واگذاری مسئولیت فیلم‌های اول به بنیاد سینمایی فارابی آیین نامه‌ای در این زمینه تدوین شود و شرایط و مقررات در آن مشخص شود.

وی با تاکید بر این نکته که رویکرد حمایت از ساخت فیلم‌های اول باید براساس کشف استعدادها باشد، تصریح کرد: در این سال‌ها بیشتر بر اساس میزان جذب سرمایه توجه شده است. نگاهی که باعث حذف طیف مستضعف و فقیر از جریان فیلمسازی در سینما شد. البته سینماگران جوانی هم وارد چرخه شده‌اند که خوش درخشیده‌اند. اگر در شهرستان‌ها و یا حتی در تهران جوانان مستعدی قدرت جذب سرمایه نداشته باشند چه کسی باید به آن‌ها کمک کند؟ از این رو باید سازوکاری فراهم شود تا صدور مجوز برای فیلمسازان اول براساس استعدادها و شایستگی‌ها باشد.

این مدیر سینمایی اظهار کرد: مبنای نگاه جریان سرمایه داری محور اقتصاد و پول است ولی معتقدم باید در این حوزه رویکردهای فرهنگی و توانمندی و استعدادها ملاک قرار گیرد.

خزاعی در پایان تصریح کرد: رویکرد و نگاه باید مبتنی بر اصل حمایت از استعدادها و ظرفیت‌های فرهنگی و سپس مشارکت‌ها و سرمایه آوری باشد. باید به فیلمسازان جوان فاقد امکانات و مستضعف در شهرستان‌ها و‌ مناطق محروم توجه ویژه‌ای شود.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  27,606,170,00
 • روز صفر
  72,508,835,00
 • سگ بند
  268,957,250,00
 • شادروان
  86,128,730,00
 • قدغن
  2,229,005,00
 • لامینور
  3,402,450,00
 • مرد بازنده
  56,534,990,00
 • مغز استخوان
  1,924,755,00
 • موقعیت مهدی
  101,898,877,50
 • گل به خودی
  6,281,140,00