امروز ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۸

واگذاری روزنامه‌های تاریخی به کتابخانه ملک

مجموعه‌ای از نشریات کتابخانه گوهرشاد حرم رضوی مربوط به صد سال پیش تاکنون به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، مجموعه‌ای از نشریات نزدیک به ۶۰۰ مجلد روزنامه صحافی‌شده و بیش از یک هزار و ۳۰۰ مجله و سال‌نامه صحافی‌شده از نشریات کتابخانه گوهرشاد حرم رضوی به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا شد که این اهدای فرهنگی با کوشش و همکاری سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به انجام رسید.

نجمه مشهدی‌تفرشی رییس اداره کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک درباره اهدای این نشریات گفت: مجموعه نشریات اهدایی کتابخانه گوهرشاد به کتابخانه و موزه ملی ملک، ۵۹۵ مجلد روزنامه صحافی‌شده و هزار و ۳۱۶ مجله و سال‌نامه صحافی‌شده را دربرمی‌گیرد که در راستای همکاری مشترک و هم‌افزایی هرچه بیش‌تر میان نهادهای فرهنگی آستان قدس رضوی، همچنین با هدف گسترش فرهنگ وقف، نذر و اهدای فرهنگی، به پیشنهاد گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در شهریور ۱۳۹۸ خورشیدی به کتابخانه ملی ملک اهدا شد.

وی افزود: این مجموعه نفیس، پاره‌ای نشریات مهم تاریخی به ویژه مجله‌های سال ۱۲۹۷ خورشیدی به بعد مانند امید انقلاب، پارس، تحقیقات تاریخی، ترقی، پانزده خرداد و روزنامه‌هایی همچون اختر، آزادی، انقلاب اسلامی، خراسان، قدس، کیهان و اطلاعات را دربرمی‌گیرد.

رییس اداره کتابخانه‌ موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با تاکید بر ارزش این مجموعه نشریات یادآور شد: مجموعه نشریات اهدایی، به کتابخانه پیشین گوهرشاد حرم مطهر رضوی تعلق داشت که پس از تبدیل آن به کتابخانه تخصصی اهل بیت علیهم‌السلام در سال ۱۳۸۴، این نشریات به گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی سپرده شده بود.

مشهدی‌تفرشی افزود: گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با فرستادن فهرستی از آن مجموعه نشریات در تیر ۱۳۹۸ خورشیدی، از کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در کشور خواسته بود با بررسی آن فهرست، کسری نشریات و تامین منابع کتابخانه خود و دریافت آن‌ها را در قالب جابه‌جایی اعلام کنند. کتابخانه و موزه ملی ملک، فهرست این مجموعه نشریات را بررسی کرد اما برای پیشگیری از پراکنده‌ شدن این مجموعه نفیس، به گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی پیشنهاد داد همه مجموعه را در قالب اهدای فرهنگی دریافت کند. این درخواست با پذیرش سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همراه شد.

رییس اداره کتابخانه‌ موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با اعلام دریافت مجموعه یادشده، به پایان‌ یافتن مرحله‌های پیش‌آرشیوی، عکس‌برداری و مستندنگاری نشریات در کتابخانه و موزه ملی ملک اشاره کرد و افزود: این مجموعه پس از جای‌گیری در قفسه‌های مخزن کتابخانه و موزه ملی ملک و انجام دیگر مرحله‌ها مانند سازمان‌دهی و فهرست‌نویسی، در بخش مطبوعات تالار محققان و نشریات موسسه در دسترس پژوهشگران و دانشجویان قرار می‌گیرد.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است. حاج حسین آقا ملک، این گنجینه بزرگ را به سال ۱۳۱۶ خورشیدی به آستان قدس رضوی وقف کرده است. این موقوفه می‌کوشد با برآوردن نیات واقف و خدمات‌رسانی گسترده فرهنگی به شهروندان، همچنین در گسترش فرهنگ وقف،‌نذر و اهدای فرهنگی بکوشد و با نگاه‌داری شایسته از گنجینه کتاب‌ها و آثار تاریخی، زمینه گسترش این فرهنگ را فراهم آورد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


  جدول فروش فیلم ها

  عنوان
  فروش (تومان)
  • شکستن همزمان بیست استخوان
   ۲۲۶٬۳۴۴٬۰۰۰
  • مسخره باز
   571٬897٬000
  • کلوپ همسران
   ۱٬۸۶۷٬۵۴۴٬۰۰۰
  • کار کثیف
   ۱۹۷٬۵۷۲٬۰۰۰
  • روسی
   ۸۰۳٬۰۷۸٬۰۰۰
  • ماجرای نیمروز 2
   ۲٬۹۸۷٬۱۷۴٬۰۰۰
  • جانان
   ۳۷۷٬۳۵۰٬۰۰۰
  • صدای منو می‌شنوید؟
   ۳٬۳۱۴٬۰۰۰
  • شاه کش
   ۸۵۵٬۳۷۵٬۰۰۰
  • مردی بدون سایه
   ۹۲۷٬۹۴۶٬۰۰۰
  • سال دوم دانشکده من
   ۳۸۰٬۶۱۰٬۰۰۰
  • درخونگاه
   ۵۸۴٬۰۱۹٬۰۰۰
  • پیلوت
   ۳۹۶٬۶۰۸٬۰۰۰