تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار | خبرگزاری صبا
امروز ۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۰۵

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار

لوله مانیسمان و لوله درزدار دو نوع کلی از انواع لوله های فولادی هستند.

به گزارش واحد بازرگانی صبا، زمانیکه به دنبال تهیه لوله استنلس استیل هستید، چه کاربری آن برای کارخانه آب شیرین کنی یا سکوی نفتی و یا حتی نیروگاه هسته‌ای باشد، یکی از مهمترین سوالاتی که برایتان پیش می‌آید این است که آیا باید از لوله مانیسمان یا لوله درزدار استفاده کرد. هر کدام از این لوله‌ها مزایای مختلفی دارند و در کاربری‌ها و محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگام انتخاب لوله فلزی برای پروژه خود باید فاکتورهای زیادی را مد نظر قرار دهید.

مهندسان هر پروژه به طور غریزی جواب این سوال را می‌دانند، اما اجازه دهید تا در این مقاله کوتاه ویژگی‌های مختلف لوله مانیسمان و لوله درزدار را مورد بررسی قرار دهیم.

لوله مانیسمان

اول با لوله مانیسمان شروع می‌کنیم که همانطور که از نامش پیداست فاقد هرگونه درز یا جوش می‌باشد. می‌توان لوله مانیسمان را با روش‌های مختلفی تولید نمود، که این موضوع بسیار به قطر لوله و نسبت قطر لوله به ضخامت دیواره آن بستگی دارد. در کل، فرآیند تولید لوله مانیسمان با ریخته‌گری فولاد خام آغاز شده که از این طریق فولاد به قالبی کارآمدتر برای تولید لوله تبدیل می‌گردد، یعنی شمش فولادی داغ. سپس این شمش فولادی در فرآیندی کشیده شده و شکل داده می‌شود. سپس این لوله توخالی تحت فرآیند اکستروژن، حدیده کردن و مندرل قرار می‌گیرد. با این فرآیندها قطر داخلی لوله افزایش و قطر خارجی آن کاهش می‌یابد.

لوله مانیسمان معمولاً برای انتقال سیالاتی مانند آب، گاز طبیعی، فاضلاب و هوا استفاده می‌شود. همچنین در محیط‌های با فشار و خورندگی بالا نظیر صنایع نفت و گاز، نیروگاه‌ها و صنایع داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای لوله مانیسمان

۱- قدرت: از آنجایی که این لوله فاقد هرگونه درز یا جوش می‌باشد، بنابراین احتمال وجود درز یا جوش ضعیف در آن وجود ندارد. این یعنی لوله مانیسمان می‌تواند ۲۰% فشار کاری بیشتری را نسبت به لوله درزدار با متریال، گرید و سایز یکسان تحمل نماید.

۲- مقاومت: عدم وجود درز یا جوش در این لوله به این معناست که مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد زیرا احتمال به وجود آمدن ناخالصی‌ها یا نواقص کمتر می‌شود، در صورتیکه لوله درزدار به دلیل داشتن جوش پتانسیل بیشتری در این زمینه دارد.

۳- نیاز به تست کمتر: نیازی به انجام تست یکپارچگی جوش برای لوله مانیسمان نیست، زیرا نبود جوش یعنی عدم نیاز به انجام تست.

لوله درزدار

لوله درزدار در سه شکل متفاوت تولید می‌شود. جوش بر روی قطر خارجی، جوش بر روی قطر داخلی یا جوش بر روی هر دو قطر. وجه مشترکشان این است که همه آن‌ها دارای درز می‌باشند.

فرآیند تولید لوله درزدار با نَورد کردن یک کویل فولادی به ضخامت دلخواه و تبدیل آن به یک نوار یا صفحه فولادی تخت آغاز می‌شود. سپس این صفحه فولادی رول شده و به شکل لوله در می‌آید و امتداد درز آن در یک محیط شیمیایی خنثی جوش داده می‌شود. از نظر جوش‌پذیری، فولاد آستنیتی جوش‌پذیرترین نوع فولاد و فولاد فریتیک فقط در مقاطع نازک قابل جوش است. فولاد داپلکس کاملاً قابل جوش است اما نسبت به فولاد آستنیتی نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

تکنیک‌های تولید لوله درزدار در چند سال گذشته بسیار بهبود یافته. مسلماً مهمترین پیشرفت توسعه استفاده از جریان‌های الکتریکی با فرکانس بالا به عنوان یکی از تکنیک‌های جوشکاری است. این تکنیک باعث بهبود کیفیت جوش و در نتیجه جلوگیری از خوردگی و خراب شدن جوش شده است.

درست است از نظر تئوری وجود جوش در امتداد لوله آن را ضعیف می‌کند اما روش‌های تولید و فرآیندهای تضمین کیفیت این روزها بسیار پیشرفت کرده است. این یعنی تا زمانیکه دما و فشار برای لوله درزدار مورد استفاده از حد مشخص شده آن نگذرد، جای هیچ نگرانی نیست و می‌توان آن را همپای لوله مانیسمان در پروژه‌ها استفاده کرد.

مزایای لوله درزدار

۱- هزینه: یکی از مزایای بزرگ لوله درزدار این است که نسبت به انواع دیگر لوله قیمت ارزان‌تری داشته، میزان موجودی آن نسبت به لوله بدون درز بیشتر بوده و دسترسی به آن آسان‌تر است.

۲- یکپارچگی: این موضوع به طور کلی پذیرفته شده است که ضخامت دیواره لوله درزدار یکپارچگی بیشتری نسبت به لوله مانیسمان دارد. دلیل این امر آنست که فرآیند تولید این لوله با یک ورقه فولادی تخت آغاز می‌شود.

۳- کیفیت سطح: اجتناب از فرآیند اکستروژن به این معناست که سطح لوله درزدار می‌تواند بسیار هموارتر و صاف‌تر از لوله بدون درز باشد.

۴- سرعت تولید: از آنجایی که فرآیند تولید لوله درزدار ساده‌تر است در نتیجه در مدت زمان کوتاه‌تری عرضه شده و در دسترس مشتری قرار می‌گیرد.

جهت خرید لوله مانیسمان یا لوله درزدار همین حالا با کارشناسان ما در پترو ایلیا تماس بگیرید و از قیمت روز لوله مانیسمان مطلع شوید.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • دینامیت
  356,082,679,90
 • قهرمان
  106,912,867,50
 • درخت گردو
  36,425,464,50
 • گربه سیاه
  8,298,108,00
 • بی همه چیز
  26,115,117,02
 • تک خال
  9,821,831,40
 • پوست
  8,089,579,00
 • منصور
  28,989,114,50
 • بندر بند
  686,190,00
 • خون شد
  1,956,935,96
 • گشت 3
  285,095,039,50
 • آتابای
  38,926,673,00
 • شهر گربه ها
  29,285,025,00
 • تومان
  1,314,570,00