1

«بخت بیدادگر» کتابی در ستایش امید، عشق به وطن و هموطنان

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری صبا، کتاب «بخت بیدادگر» نوشته هِدا مارگولیوس کووالی با ترجمه راضیه خشنود به همت انتشارات ماهی به چاپ رسید.

در توضیح ناشر از این کتاب آمده است: «بخت بیدادگر کتابی است در ستایش امید، عشق به وطن و هموطنان.

کووالی در این کتاب از آنچه طی سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۶۸ در پراگ بر او و هموطنانش گذشته می‌نویسد و نشان می‌دهد چطور ایمان به آزادی می‌تواند در سخت‌ترین شرایط در درون یک ملت جان بگیرد و حتی در شب اشغال آن‌ها را بیش از هر زمان دیگری به آینده امیدوار نگه دارد.»

در قسمتی از متن کتاب می‌خوانیم: «چشم‌انداز زندگی مرا سه قدرت مختلف رقم زدند. اولی و دومی همان‌هایی بودند که نیمی از جهان را به ویرانی کشاندند. سومی بسیار خُرد و نحیف و در واقع نامرئی بود: پرنده‌ای کوچک و کم‌رو، پنهان در قفس سینه‌ام، کمی بالاتر از شکم. این پرنده گاهی در نامنتظرترین لحظات بیدار می‌شد، سرش را بالا می‌آورد و شیداوار بال و پر می‌زد. آن‌گاه من هم سرم را بالا می‌گرفتم، چون در آن لحظه‌ کوتاه یقین داشتم که عشق و امید به‌مراتب قدرتمندتر از خشم و نفرتند. می‌دانستم جایی فراتر از افق دید من، زندگی تباهی‌ناپذیر است و همواره پیروز.

اولین قدرت آدولف هیتلر بود و دومی ایوسیف ویساریونوویچ استالین. آن‌ها از زندگی من خُردجهانی ساختند که تاریخ کشور کوچکی در قلب اروپا در آن خلاصه می‌شد. اما این قدرت سوم، یعنی همان پرنده‌ی کوچک، بود که مرا زنده نگه داشت تا این داستان را روایت کنم.»

کتاب «بخت بیدادگر» با عنوان فرعی داستان یک زندگی در ۲۰۸ صفحه متن همراه با ۴صفحه عکس با قیمت ۶۰ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/