یک هدیه تبلیغاتی مؤثر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ | خبرگزاری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۳۴

یک هدیه تبلیغاتی مؤثر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

مؤثرترین روش‌ برای شناخته شدن و فروش بیشتر هر کسب و کار، ارائه هدایای تبلیغاتی به مشتریان است.

به گزارش واحد بازرگانی صبا، یکی از مؤثرترین روش‌ها برای شناخته شدن و فروش بیشتر هر کسب و کار، ارائه هدایای تبلیغاتی به مشتریان فعلی و بالقوه است. مطابق با نظرسنجی انجام شده توسط انجمن تبلیغاتی بریتانیا (BPMA)در بین ۱۲۰۰ شرکت‌کننده در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که ۹۶% از مشتریانی که هدیه تبلیغاتی دریافت کرده بودند، وفاداری خاصی نسبت به برند مورد نظر پیدا کرده‌اند. در واقع اینطور گفته‌اند که دریافت این هدایای تبلیغاتی باعث افزایش شناخت و آگاهی از برند مذکور بوده است. جالبتر اینکه ۸۳ درصد از افراد مورد بررسی اعلام کرده‌اند که از شرکت‌هایی بیشتر خرید می‌کنند که این اقلام تبلیغاتی را به آن‌ها هدیه می‌دهند.

آیا چاپ لوگوی کسب و کار روی هدیه تبلیغاتی به تنهایی کافی است؟

اگر چه زدن لوگوی کسب و کار و نام شرکت روی هدیه تبلیغاتی یکی از ضروری‌ترین ویژگی‌های آن است، اما به منظور شناخت هر چه بیشتر از برند نمی‌توان تنها به آن بسنده کرد. در این مطلب قصد داریم که مهمترین ویژگی‌های هدیه تبلیغاتی را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

 هدیه تبلیغاتی چه تأثیری برمشتریان دارد؟

هدیه دادن و هدیه گرفتن سنتی قدیمی و داد و ستد احساس و مهربانی است که از دیر باز در هر جامعه‌ای وجود داشته است. احساسی که حس خوب و آثار مثبتش تا مدت‌ها در روح و روان آدمی جای می‌گیرد، اما برای القا این حس دوست داشتنی و خوب باید آداب و اصولی را رعایت کرد. آدابی که در صورتیکه رعایت نشوند، شاید حس شیرین دریافت هدیه را از بین ببرند.

هدایای تبلیغاتی هم اگر چه رنگ و بوی دیگری دارند، اما از جنس مهر هستند و پیام‌آور مهربانی و حس خوب ارزشمندی. تقدیم کردن هدیه تبلیغاتی به مشتریان یک برند علاوه بر این که ارزش‌های والایی مانند عشق و دوستی و ارتباطات انسانی را شکل می‌دهد، باعث ماندگاری نام و تبلیغ تلویحی کسب و کار می‌شود. اما اینکه این هدایا چه خصوصیاتی داشته باشند و به چه شکل و آدابی به مشتریان تقدیم شوند، خود مقوله‌ای بسیار مهم است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

هنگام تهیه هدیه تبلیغاتی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

همانطور که پیشتر نیز گفتیم ایجاد خاطرات خوب و حس ارزشمندی برای مشتریان یکی از اولویت‌های هر سازمانی است، چرا که در این دوران دیگر نمی‌توان به تکنیک‌های بازاریابی برونگرا بسنده کرد و با دمیدن در بوق و کورنا نام خود را ماندگار کرد. باید حرفی تازه داشت و با استفاده از ترفند‌های بازاریابی جاذبه‌ای سرنخ‌های مقاومی به مشتریان بالقوه هر برند ارائه داد.

در این میان هدایای تبلیغاتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می‌توان با در نظر گرفتن یک سری نکات مهم، آن‌ها را تبدیل به رد پای ماندگاری کرد که بتوان با دنبال کردن آن به برند مورد نظر رسید.

  • کاربردی بودن هدیه تبلیغاتی

یکی از ویژگی‌های مهم هدیه تبلیغاتی، مفید و کاربردی بودن آن است. در واقع هدیه باید برای گیرنده آن مفید باشد. سودمندی به این معنا که گیرنده‌اش تمایل داشته باشد که هدیه را با خود به خانه بیاورد و از آن حتی به عنوان تزیین استفاده کند. اقلام کاربردی ضروری مانند ابزار نوشتاری، محصولات فناوری و وسایل آشپزخانه و…. از این دست هستند. مطابق با اظهارات Tweak Your Biz، زمانی که یک محصول تبلیغاتی بین ۱ تا ۳ سال توسط مشتریان نگهداری شود، نام و لوگو شرکت برای مدت طولانی‌تری در ذهن‌ها باقی می‌ماند. علاوه بر این، هرچه مدت زمان بیشتری از کالای تبلیغاتی نگهداری شود، شانس بیشتری برای دیده شدن نام تجاری وجود دارد. در واقع هنگامی که هدیه تبلیغاتی برندی در خانه‌ای وجود داشته باشد، شانس دیده شدنش توسط خانواده، اعضای‌فامیل، دوستان و… افزایش پیدا کرده و حتی ممکن است که تجربیات مثبت استفاده از محصولات برند مورد نظر به اشتراک گذاشته شود. رعایت همین نکته ظریف حین تهیه هدیه تبلیغاتی به مانایی و تأثیر مثبت آن میانجامد. البته در همین راستا تهیه اقلام خوراکی مانند نوشیدنی‌های مارکدار و یا تنقلات به عنوان هدیه تبلیغاتی برای بازدیدکنندگان در نمایشگاه تجاری که ممکن است تشنه یا گرسنه باشند، تأثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

  • طراحی خوب هدیه تبلیغاتی

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام تهیه هدیه تبلیغاتی در نظر گرفت، طراحی خوب هدیه مورد نظر است. امروزه به خاطر دسترسی و استفاده آسان از ابزار‌های گرافیکی باعث شده که بسیاری از صاحبان کسب و کار‌های کوچک و بزرگ طراحی هدایای تبلیغی خود را برعهده بگیرند. شاید صاحبان این کسب و کار‌ها در کار با ابزار‌های گرافیکی مهارت داشته باشند، اما طراحی هدیه تبلیغاتی مقوله‌ای جداگانه است که باید با تخصص و درایت و استفاده از تکنیک‌های تبلیغاتی انجام گیرد که البته از عهده هر کسی ساخته نیست و متخصص خاص خودش را می‌طلبد. در این مسیر باید با کارشناسان طراحی و تبلیغات مشورت کرد تا هدیه مورد نظر از جذابیت‌های فیزیکی کافی برخوردار باشد. جذابیتی که باعث شود دریافت‌کننده هدیه آن را نگهدارد و یا از آن استفاده کند و به داشتنش افتخار کند. مشاوران کار آزموده و کاربلد در امور تبلیغات حس هفتم برای دستیابی به این مهم همواره در کنار شما خواهند بود.

  • انتخاب هدیه تبلیغاتی مرتبط با کسب و کار

اگر بخواهیم یکی دیگر از نکات مهم هدیه تبلیغاتی را عنوان کنیم باید بگوییم که هدیه تبلیغاتی باید با نوع کسب و کار مرتبط باشد. به این معنی که نوع خدمات و کار شرکت در هدیه تبلیغاتی متجلی شود. در واقع هدیه‌ای‌ایده ال است که نشان دهنده نوع کار و خدمات ارائه شده در کسب و کار باشد. مثلاً شرکتی که خدمات چاپ و گرافیک ارائه می‌دهد، بهتر است که هدیه تبلیغاتی تهیه کند که نوع چاپ و خدماتی که ارائه می‌دهد در آن مشهود باشد. مثلاً یک ماگ تبلیغاتی که چاپی زیبا و با کیفیت و از نوع حساس به دما داشته باشد، بهترین گزینه برای معرفی خدمات این شرکت است. در واقع بازار هدف با دریافت این هدیه می‌تواند هدیه تبلیغاتی ارزشمند مرتبط با کسب و کار را به کیفیت خدمات ارائه شده توسط همین شرکت تعمیم دهد. در گذشته معمولاً خودکار‌ تبلیغاتی در دسترس‌ترین هدیه تبلیغاتی بوده که توسط اکثر صاحبان کسب و کار‌ها برای مناسبت‌های خاص تهیه می‌شدند. اگر چه این هدیه تبلیغاتی گزینه خوبی است، اما برای شرکتی که هیچ خدماتی مرتبط با نوشتن ارائه نمی‌دهد، انتخاب مناسبی نیست.

  • کیفیت خوب هدیه تبلیغاتی

مورد دیگری که باید هنگام تهیه هدایای تبلیغاتی در نظر گرفت، کیفیت مناسب و ارزشمندی آن است. کیفیت هدایای تبلیغاتی به طور مستقیم بر نگرش مثبت یا منفی مشتریان تأثیر می‌گذارد. اگر هدیه مورد نظر برای استفاده طولانی مدت طراحی شده است، باید به کیفیت کالا توجه ویژه کرد. مهم است که روی هدیه تبلیغاتی سرمایه‌گذاری شود که کیفیت خوبی داشته باشد و به خوبی کار کند. یک محصول معیوب یا ارزان قیمت، بازتاب ضعیفی بر برند مورد نظر خواهد داشت، خصوصاً زمانی که به عنوان هدیه تبلیغاتی در نظر گرفته شود. در این صورت حتی تصوری منفی از شرکت در ذهن بر جای خواهد گذاشت.

سخن آخر در مورد هدیه تبلیغاتی

بعد از تهیه و طراحی مناسب یک هدیه تبلیغاتی باید به نحوه ارائه آن، مناسبت تقدیم هدیه، زمان اعطای آن، زیبایی و… ‌اندیشید. هنگامی یک هدیه تبلیغاتی رسالت خود را به طور کامل انجام داده است که با در نظر گرفتن فاکتور‌های ذکر شده، بتواند بسیاری از حس‌های مشتری هدف را درگیر کند.

اگر چه ویژگی‌های مهم هدیه تبلیغاتی بیشتر از موارد فوق هستند، اما ذکر همه آن‌ها در حوصله این مقاله نمی‌گنجد و کافیست که کار طراحی و تهیه هدیه تبلیغاتی را به دست کاردان سپرد تا از تمامی زوایا سنجیده شود و همه ویژگی‌های یک هدیه تأثیر‌گذار را دارا باشد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است