«چرخ» ماهی علی دایی و دیگر ماهی‌های ایرانی را بررسی می‌کند | خبرگزاری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۳۰

«چرخ» ماهی علی دایی و دیگر ماهی‌های ایرانی را بررسی می‌کند

چهل‌وهشتمین قسمت فصل هشتم «چرخ» امروز 2 آذر ماه به بررسی ماهی نام‌گذاری‌شده به نام علی دایی می‌پردازد.

به گزارش صبا، چهل‌وهشتمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی ماهی نام‌گذاری‌شده به نام علی دایی و دیگر ماهی‌های ایران اختصاص دارد. این برنامه ساعت ۱۹ امروز سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ از شبکه‌ چهار پخش می‌شود.

در بخش‌ «تازه‌ها» محمود حاج‌زمان روزنامه‌نگار علم از تازه‌های دنیای علم خواهد گفت و علی خورشیدی روزنامه‌نگار فناوری، تازه‌ترین خبرهای جایزه‌ جیمز دایسون ۲۰۲۱ را مرور خواهد کرد. در بخش دیگری از «چرخ»، محمدرضا مقدسیان با اصغر عبدلی عضو هیات علمی پژوهشکده‌ علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی درباره‌ ماهی‌های ایرانی گفت‌وگو می‌کند.

هفته‌ گذشته یک تیم تحقیقاتی ایرانی و آلمانی، به سرپرستی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، گونه‌ جدیدی از ماهی‌ها را کشف و ثبت جهانی کرد. این گروه با توجه به پراکنش این ماهیان در رودخانه های استان‌های غربی و جنوب‌غربی کشور، نام علمی یک گونه از این ماهیان را که در رودخانه‌ سیمره‌ کرمانشاه زندگی می‌کند، به پاس فعالیت های انسان‌دوستانه و میهن‌پرستانه‌ فوتبالیست و مربی پرآوازه‌ ایران بعد از زلزله‌ کرمانشاه، به افتخار او علی دایی (Glyptothorax alidaeii) نام‌گذاری شد.

سید حامد موسوی ثابت عضو هیات علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک گفته است: نام‌گذاری گونه‌های جدید در راستای احترام به مفاخر و بزرگان امری مرسوم در علوم زیستی است، به طوری که در ایران برخی ماهیان بومی توسط کاشفان به نام فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر، محیطبان شهید سعید پرهام و… نام‌گذاری شده‌اند.

در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» گفت‌وگوی حافظ آهی با حجت‌الاسلام حمیدرضا قربانی مبین، رییس دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی قم روی آنتن خواهد رفت.

فصل هشتم مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» محمدرضا مقدسیان است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است