1

هنر کامپیوتری چیست؟

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری صبا، کتاب «فلسفه هنر کامپیوتری» نوشته دومینیک مک آِور لوپس با ترجمه حامد زمانی گندمانی به همت انتشارات گیلگمش به چاپ رسید.

در توضیح این کتاب از سوی ناشر آمده است: «هنر کامپیوتری چیست؟ آیا مفاهیمی چون «معنا»، «فرم» یا «بیان» که معمولا برای تفکر درباره‌ هنر به کار می‌گیریم، در رابطه با هنر کامپیوتری به کار گرفته می‌شوند؟ فلسفه‌ هنر کامپیوتری نخستین کتابی است که این پرسش‌ها را بررسی می‌کند.

دومینیک مَک‌آیوِر لوپِس استدلال می‌کند که هنر کامپیوتریْ برخی از مبانی اصلی روش‌های سنتی تفکر درباره‌ هنر و خلق هنر را به چالش می‌کشد، و این‌که برای فهم هنر کامپیوتری می‌بایست بر ایده‌های «برهم‌کنشی بودن» و «کاربر» تأکید ویژه‌ای بکنیم. همچنین به کمک مثال‌های فراوان تشریح می‌کند که چگونه نقش‌هایی که هنرمند کامپیوتری و کاربر هنر کامپیوتری ایفا می‌کنند، آن‌ها را از خالقان و مخاطبین هنرهای سنتی مجزا می‌کند، و استدلال می‌کند که هنر کامپیوتریْ فهم بهتر نقش فناوری به ‌منزله‌ یک مدیوم هنری را برای‌مان ممکن می‌کند.»

لوپِس دانش‌آموخته‌ دانشگاه‌های‌ آکسفورد و مک‌گیل، استادیار سابق دانشگاه ایندیانا، استاد ممتاز دانشگاه بریتیش کلمبیا، از مطرح‌ترین فلاسفه‌ حال حاضر جهان، و عهده‌دار مسئولیت‌های مهمی در حوزه‌ زیباشناسی و فلسفه‌ هنر است و آثارش به یازده زبان نوشته یا ترجمه شده‌اند یا در حال ترجمه شدن‌اند.

کتاب حاضر جایزه‌ «کتاب ممتاز» را از جانب انجمن زیباشناسی آمریکا دریافت کرده است و از جانب انجمن کتابخانه‌ امریکا نیز نامزد کسب «عنوان ممتاز آکادمیک» شده است.

کتاب «فلسفه هنر کامپیوتری» در 260 صفحه با قیمت 88 هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/