وکیل کیفری در مشهد | خبرگزاری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۱۹

وکیل کیفری در مشهد

حقوق کیفری یا حقوق جزا، مجموعه‌ی قوانین و مقرراتی است که در جامعه برای پیشگیری از جرم، رسیدگی به جرائم پیش آمده و تعیین مجازات مناسب با آن، تصویب شده است.

به گزارش واحد بازرگانی صبا، حوزه مسائلی که دربرگیرنده موارد کیفری است بسیار گسترده است و برخورد قانونگذار با جرایم کیفیری بسیار سختگیرانه تر از جرایم حقوقی و مدنی است. یک وکیل کیفری خوب در مشهد باید تجربه کاری مرتبط در زمینه حقوق کیفری داشته باشد و دانش و تخصص کافی در این زمینه داشته باشد. از آنجایی در جرایم کیفری امکان توافق بین طرفین وجود ندارد زیرا مصالح اجتماعی در خطر است ضرورت وجود وکیل بیشتر احساس می شود. بنابراین برای طرح شکوائیه برای دعاوی کیفری در مشهد حتما از یک وکیل کیفری در مشهد کمک بگیرید.

حقوق کیفری چیست و نقش وکیل کیفری در آن چیست؟

حقوق کیفری یا حقوق جزا، مجموعه‌ی قوانین و مقرراتی است که در جامعه برای پیشگیری از جرم، رسیدگی به جرائم پیش آمده و تعیین مجازات مناسب با آن، تصویب شده است.در واقع حقوق جزا رفتار مجرمانه را تعریف می‌کند و حد و مرزهای آن را مشخص می‌کند. راه و روش پیگیری و رسیدگی و اجرای مجازات هم در قسمت آیین دادرسی کیفری به صورت مفصل توضیح داده شده است.

در قانون جزا اصولی کلی وجود دارد که جامعه بر اساس آن رفتار می‌کند. یکی از مهم ترین اصل‌های قانون جزا این است که هر جرم انگاری و یا هر مجازاتی باید در قانون ذکر شده باشد. یکی دیگر از اصل‌های مهم این است که تعیین و اجرای مجازات، به صورت شخصی صورت می‌گیرد و فقط فرد مجرم مشمول مجازات می‌شود.

وکیل کیفری کیست و چه وظایفی دارد؟

یکی از حساس ترین و مهم ترین شاخه‌های حقوق، شاخه‌ی حقوق کیفری است. حیطه‌ی حقوق کیفری از این جهت بسیار مهم است که به طور مستقیم با جان، مال، آزادی و ناموس و …  افراد سر و کار دارد. به همین خاطر داشتن یک وکیل خبره و ماهر و با تجربه در این زمینه بسیار اهمیت دارد، چرا که با کوچک ترین اشتباه و سهل انگاری در روند پیگیری پرونده‌های کیفری، ممکن است اثرات و خسارات جبران ناپذیری به جا بماند.

وکیل کیفری، وکیلی است که در پرونده‌هایی که موضوع آن‌ها مثل سرقت، قتل، خیانت، کلاهبرداری، جعل و … است؛ به طور اختصاصی فعالیت می‌کند.

مجرم یا قربانی می‌توانند از همان اول که جرم اتفاق می‌افتد و تا زمانی که حکم مشخص و اجرا می‌شود؛ برای انجام کارهای مربوط به پرونده، از وکیل کیفری استفاده کنند و پیگیری و اقدامات مربوط به آن را به وکیل خود بسپارند.طبق ‌قانون آیین دادرسی کیفری طرفین پرونده در مرحله مقدماتی و اولیه، تنها می‌توانند یک وکیل کیفری داشته باشند؛ ولی در مراحل بعدی تا ۲ وکیل هم مجاز است. فقط در موارد استثنایی داشتن حداکثر ۴ وکیل هم امکان دارد.

ویژگی های یک وکیل کیفری خوب در مشهد

همانطور که گفتیم، پرونده‌های کیفری بسیار با اهمیت هستند و دفاع و رسیدگی به آن‌ها کار هر وکیلی نیست و نتیجه‌ی آن‌ها خیلی مهم است، به صورتی که گاه پای جان یک انسان در میان است. یک وکیل خوب و حرفه‌ای در زمینه کیفری در مشهد و هر جای دیگری اول از هر چیز باید در این حوزه تحصیلات تخصصی گذرانده باشه و به تمام تبصره‌ها و پیچ و خم‌های قوانین کیفری و دادرسی آن واقف باشد؛ تا بتواند در دوران وکالت خود بهترین اقدامات و دفاع را در زمان مناسب ارائه بدهد و از تضییع حقوق موکل خود جلوگیری کند.

رسیدگی به پرونده‌های کیفری در مشهد

در ابتدا باید گفت گه شکایت‌های کیفری در هر برگه‌ای که نوشته شوند برای مرج قضایی قابل قبول هستند و نیازی نیست حتماً در فرم مخصوص نوشته شوند. پروند‌های کیفری برای رسیدگی در ابتدا به دادسرا فرستاده می‌شوند و بعد از این که مراحل مقدماتی و تحقیقات تکمیل شد؛ به دادگاه صالح برای صدور حکم فرستاده می‌شوند.

در بیشتر پرونده‌های کیفری، به خاطر این که موضوعات آن به حیثیت جامعه آسیب می‌زند، حتی اگر شاکی خصوصی نداشته باشد و یا حتی اگر شاکی از شکایت خود صرف نظر کند؛ باز هم رسیدگی ادامه دارد.برای فراخواندن و دعوت کردن متهم به دادگاه برای روز رسیدگی، احضاریه فرستاده می‌شود. احضاریه مخصوص دعاوی کیفری است و جلسه رسیدگی تا جایی که بشود بدون حضور طرفین برگزار نمی‌شود، حتی ممکن است متهم را جلب کنند. برای تماس از این لینک شماره وکیل در مشهد میتوانید به سایت وکیل مشهد مراجعه کنید .

درست است که در دعاوی کیفری حضور وکیل و داشتن یک وکیل پایه یک دادگستری مشهد خوب بسیار اهمیت دارد؛ ولی بر عکس دعاوی حقوقی، نداشتن وکیل هم مانع رسیدگی نیست. ممکن است در شرایطی که نیاز به وکیل باشد و طرفین وکیل اختیار نکنند، خود دادگاه برایشان وکیل در نظر می‌گیرد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است