برگزاری بیش از ۱۰ هزار برنامه کتابخانه‌ای در ایام هفته کتاب | خبرگزاری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۲۳

برگزاری بیش از ۱۰ هزار برنامه کتابخانه‌ای در ایام هفته کتاب

مهدی رمضانی دبیر بیست و نهمین دوره هفته کتاب نهاد کتابخانه های عمومی کشور روند برگزاری برنامه های نهاد در ایام هفته کتاب را تشریح کرد.

به گزارش صبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست خبری بیست و نهمین دوره هفته کتاب در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سه‌شنبه ۱۸ آبان ماه با حضور مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی و دبیر این دوره از هفته کتاب نهاد، مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد، سید باقر میرعبدالهی مدیرکل تامین منابع نهاد، اصغر گودرزی مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌ها، هادی آشتیانی مدیرکل مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد و جمعی از اصحاب رسانه در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران برگزار شد.

مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل در آغاز این نشست ضمن تبریک ایام هفته کتاب و با تجلیل از مشارکت اصحاب رسانه در پوشش فعالیت ها و اخبار نهاد گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور با خانواده وسیع خود برای نیروی انسانی و تعداد کتابخانه ها و اهمیت فعالیت سهم بسزایی در توسعه و ترویج کتابخوانی در کشور داشته  است. به همین دلیل از رسانه ها برای پوشش فعالیت های صورت گرفته به خصوص در ایام هفته کتاب دعوت می کنیم.

در ادامه نشست مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نیز ضمن تبریک ایام هفته کتاب به ارائه گزارشی از برنامه‌های تدارک دیده شده در ایام هفته کتاب پرداخت و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور علی رغم شرایط کرونایی در دو سال گذشته تلاش کرده که روند فعالیت‌های کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌های کشور با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی به صورت مستمر پیش برود و امسال نیز در ادامه همین روند به صورت منظم تر و منسجم‌تر برنامه های متنوع و متعددی را برای هفته کتاب تدارک دیده است.

وی با اشاره به انتخاب «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» به عنوان شعار هفته کتاب امسال، بیان کرد: ما با استفاده از این شعار در تبلیغات خودمان به سوی برنامه‌های هفته کتاب در نهاد رفته‌ایم. اگر هفته کتاب در تقویم به طور رسمی از ۲۴ آبان ماه آغاز می‌شود و در پایان این ماه به پایان می‌رسد، به دلیل حجم بالای فعالیت‌ها و برنامه های تدارک دیده شده در نهاد برنامه‌هایی فراتر از این ایام را تدارک دیده‌ایم.

دبیر بیست و نهمین دوره هفته کتاب در نهاد در ادامه به بیان اهم برنامه‌های ملی تدارک دیده شده پرداخت و اظهار کرد: در آستانه هفته کتاب فردا چهارشنبه ۱۹ آبان برگزاری اختتامیه و مراسم تجلیل از برگزیدگان پنجمین دوره دوسالانه بین المللی کارتون کتاب همراه با برپایی نمایشگاه از آثار برگزیده و رونمایی از کتاب آثار خواهیم داشت.

رمضانی درباره برنامه‌های روز شنبه ۲۲ آبان ماه نیز گفت: بر اساس سنوات گذشته فعالیت‌های خودمان در هفته کتاب را با حضور در مرقد امام راحل و مزار شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی آغاز خواهیم کرد. همچنین در این روز طرح پویش اهدای کتاب، اهدای دانایی در ایام هفته کتاب را با شعار «کتاب را همنشین خانواده های ایرانی کنیم» آغاز خواهد شد. البته ما در طول سال کار اهدای کتاب را همچون سال‌های گذشته خواهیم داشت، اما به عنوان ترویج یک سنت حسنه آن را به طور ویژه در هفته کتاب برگزار خواهیم و از فعالان این حوزه قدردانی خواهیم کرد.

وی افزود: در این هفته مجموعه افتتاح ها و بازگشایی هایی را در سطح کشور خواهیم داشت که بر این اساس حدود ۱۸ بازگشایی و افتتاح شامل کتابخانه های روستایی، سیار و پیشخوان کتابخانه در این ایام انجام خواهد شد. طرح بخشودگی جرائم دیرکرد نیز از دیگر برنامه‌های این ایام است که از ۲۲ آبان لغایت ۱ آذر اجرایی خواهد شد.

دبیر بیست و نهمین دوره هفته کتاب در نهاد ادامه داد: پیش نشست «همایش طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی» با مشارکت انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی ایران و آغاز به کار طرح کتابدار افتخاری از دیگر برنامه های نهاد در روز شنبه ۲۲ آبان خواهد بود. یکی از موضوعات جدی در نهاد افزایش مشارکت آحاد مردم در اداره کتابخانه های عمومی است. ما نمی توانیم خودمان را یک نهاد عمومی بدانیم و از مشارکت مردم در اداره کتابخانه ها غافل شویم. بر این اساس طرح کتابدار افتخاری یا کتابیار را اجرا خواهیم کرد. این طرح با محوریت مشارک دانش آموزان در اداره کتابخانه ها و مدارس به عنوان شعب کتابخانه های عمومی اجرایی خواهد شد.

مهدی رمضانی درباره سایر برنامه های نهاد در هفته کتاب گفت: در روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه برگزاری نشست خاطره‌گویی کتابداران با مشارکت ۱۰ استان خوزستان، قم، خراسان رضوی، مازندران، سمنان، خراسان جنوبی، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان را خواهیم داشت، برنامه‌ای که تا کنون چند دوره آن برگزار شده و آثار ارزشمندی گردآوری و تدوین شده که می تواند دستمایه اقدامات فرهنگی دیگر باشد. همچنین وبینار معرفی و انتشار «جایزه خدمات کتابخانه (برون کتابخانه‌ای)» با مشارکت انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران، ویژه کتابداران نیز در این روز برگزار خواهد شد.

وی درباره برگزاری مراسم «روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار» گفت: روز دوشنبه ۲۴ آبان ماه که به لحاظ رسمی آغاز هفته کتاب  محسوب می‌شود، همایش تجلیل از کتابداران و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی در کشور با حضور وزیر در تالار وحدت برگزار می‌شود که طی آن کتابدار و مسئول برتر کتابخانه، صفحه برتر مجازی، کتابخانه برتر، کتابخوان برتر، انجمن برتر، خیرین، تجلیل وی‍ژه انجام خواهد شد. این برنامه همزمان به صورت منطقه ای در استان‌های مختلف کشور از  ۲۵ آبان الی ۱ آذر برگزار خواهد شد. همچنین در این روز طرح عضویت رایگان در کتابخانه‌های سراسر کشور نیز آغاز خواهد شد.

دبیر بیست و نهمین دوره هفته کتاب در نهاد ادامه داد: دوشنبه ۲۵ آبان ماه آغاز ارسال ۲۰۰ عنوان کتاب به کتابخانه‌های سیار را خواهیم داشت. برگزاری نشست کتابخوان خانوادگی و تقدیر از خانواده برتر در سطح استان با محوریت استان‌های (فارس، اردبیل، گیلان، هرمزگان، آذربایجان غربی، کردستان) نیز از دیگر برنامه های این روز خواهد بود که طی آن از هر استان یک خانواده منتخب کتابخوان در این برنامه به معرفی کتاب خواهند پرداخت.

وی درباره برنامه های روز چهارشنبه ۲۶  آبان نیز توضیح داد: برگزاری نشست مشاوره ای با عنوان «چگونه هر سال ۱۰۰ کتاب بخوانیم» با حضور کارشناسان، هنرمندان کتابخوان و صاحب‌نظران و همچنین رونمایی و عملیاتی کردن «سامانه مشاوره کتابدار» از نشست‌های پیش بینی شده ذر این روز خواهد بود. با توجه به اهمیت توجه به زیرساخت های الکترونیک در در نهاد، این سامانه که امکان ارتباط مستمر بین اعضا با کتابخانه و کتابدار را برقرار می کند و خدمات کتابخانه‌ای را ارائه می کند رونمایی خواهد شد.

رمضانی در ادامه سخنان خود برگزاری نشست مشاعره با موضوع کتاب با محوریت استان های تهران، البرز، چهارمحال، زنجان، لرستان، اصفهان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، مرکزی را از برنامه های روز پنجشنبه ۲۷ آبان ماه، اجرای طرح اعضای کتابخوان قصه گو با محوریت حوزه کودک و نوجوان از برنامه های روز شنبه ۲۹ آبان ماه برگزاری وبینار معرفی و انتشار فراخوان «مسابقه طراحی خدمت» با مشارکت انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران ویژه پژوهشگران از برنامه‌های روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه عنوان کرد.

دبیر بیست و نهمین دوره هفته کتاب در نهاد افزود: روز دوشنبه اول آذر ماه برگزاری نشست کتابخوان ویژه اساتید دانشگاه با موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی و روز چهارشنبه سوم آذر ماه نیز نشست کتابخوان ویژه با موضوع زندگینامه خیرین و کارآفرینان و همچنین مراسم رونمایی اسناد طرح آمایش سرزمینی به عنوان اولین دستگاهی که در این حوزه پیش قدم شده، برگزار خواهد شد. ضمن اینکه در حوزه فعالیت‌های ترویجی با سایر دستگاه‌ها همچون سازمان صدا و سیما و شهرداری برنامه‌هایی تدارک دیده شده و همچون هر سال در این ایام از بستر برگزاری نمازجمعه و ظرفیت های آن برای انجام فعالیت‌های ترویجی در سراسر کشور بهره خواهیم برد.

رمضانی با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب در نهاد در سطح استانی اظهار کرد: برگزاری ۳۳۰ برنامه در سطح استان ها با محوریت معرفی کتاب، ایستگاه‌های مطالعه و برنامه‌هایی از این دست با محوریت حوزه مخاطبین کودک و نوجوان طراحی شده است. همچنین بیش از ۱۰ هزار برنامه کتابخانه‌ای در سرفصل‌هایی چون نقد کتاب، رونمایی کتاب، کارگاه‌های آموزشی در بیش از ۱۱۵ سرفصل، جمع‌خوانی کتاب، جلسات شعرخوانی، نشست‌ها و وبینارهای فرهنگی و ادبی، محافل قرآنی، فعالیت‌های بخش کودک اعم از قصه‌گویی، اوریگامی، نمایش خلاق و… تدارک دیده شده که امکان اتصال جامعه کتابخوان با کتابخانه ها را فراهم می‌آورد.

ادامه این نشست به پرسخ و پاسخ اصحاب رسانه با دبیر بیست و نهمین هفته کتاب نهاد اختصاص یافت.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است