خانه نیما یوشیج آماده بهره‌برداری است/ ایجاد موزه شعر نوین ایران | خبرگزاری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۰۰

خانه نیما یوشیج آماده بهره‌برداری است/ ایجاد موزه شعر نوین ایران

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران اعلام کرد که خانه نیما یوشیج آماده بهره برداری است.

به گزارش صبا، رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به اینکه خانه نیما یک خانه موزه ای است و کاربری تعریف شده برای آن «موزه شعر نوین ایران» است، گفت: هفته گذشته تحویل موقت خانه نیما از سوی پیمانکار به سازمان انجام شد و بنا هم اکنون آماده بهره برداری است.

وی با اعلام اینکه با توجه به شرایط بنا، مرمت استحفاظی خانه اولین اقدام ضروری برای حفظ آن بود که صورت گرفت، افزود: مرمت استحفاظی و اضطراری خانه که شامل استحکام بخشی سقف شیروانی و ستون ها بوده، به پایان رسیده است و مرمت و بازسازی دیوارها، کف‌سازی محوطه و بازسازی در و پنجره ها نیز انجام شده است.

صیادی با اشاره به اینکه یکی از فعالیت های این سازمان برنامه‌ریزی، مدیریت، توسعه، اجرا و نظارت بر فعالیت‌های هنری شهری در همه‌ فضاهای عمومی شهر تهران است، گفت: سازمان زیباسازی تلاش می کند به مساعدت و مشارکت در زیباسازی و ایمنی فضاهای فرهنگی، بافت‌ها و آثار تاریخی بپردازد.

خانه نیما یوشیج در کنار خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور در منطقه شمیرانات از ارزش تاریخی، فرهنگی برخوردار است. این خانه در دوره پهلوی دوم ساخته شده و در کنار ارزش فرهنگی از ارزش تاریخی برخوردار است. این مجموعه در سال‌های گذشته در خطر تخریب قرار داشت که با مرمت کامل، امکان بهره‌برداری از آن فراهم شده‌است.

عملیات بهره‌برداری از این بنای تاریخی در حال طراحی است و به زودی توسط سازمان زیباسازی اعلام خواهد شد.

خانه نیما یوشیج در منطقه شمیران تهران، خیابان دزاشیب، خیابان رمضانی واقع شده و در سال ۱۳۸۰ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ثبت و در سال ۱۳۹۸ از سوی سازمان زیباسازی خریداری شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است