راه‌اندازی سامانه اخطاردهی استفاده نکردن از زبان و خط فارسی | خبرگزاری صبا
امروز ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۰۷

راه‌اندازی سامانه اخطاردهی استفاده نکردن از زبان و خط فارسی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست امروز شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی درباره اهمیت توجه به زبان فارسی گفت.

به گزارش صبا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی امروز ۲۶ مهرماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمود شالویی مشاور وزیر و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و اعضای این شورا برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی در این نشست عنوان کرد: زبان فارسی از مظاهر افتخار و هویت ملی کشور است و توجه به آن ضروری است. در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به زبان و ادب فارسی از اولویت های کاری است.

وی در عین حال تصریح کرد: به بخش طرح و برنامه وزارتخانه ماموریت داده ام سامانه ای راه اندازی کنند تا از طریق آن اخطاردهی در زمینه تخلف استفاده نکردن از زبان و خط فارسی صورت بگیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حوزه حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی باید تعصب و غیرت ایجاد کنیم و این امر در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود و همه باید با تعصب و غیرت نسبت به زبان و ادب فارسی سخن بگویند.

اسماعیلی افزود: زبان فارسی یکی از مظاهر افتخار و هویت ملی کشور به شمار می آید و توجه به آن ضروری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زبان و ادب فارسی به قدری دارای اهمیت است که اگر در مجموعه قوانین آن نیاز به تنظیم قوانین سخت تر هم باشد، آن را دنبال می کنیم زیرا به عنوان یکی از مظاهر غرور ملی محسوب می شود.

وی گفت: با توجه به تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری بر حفظ و صیانت از زبان فارسی و همچنین به اهتمام رییس جمهور و آقای حداد عادل بر این موضوع، بیش از پیش در این زمینه اهتمام خواهیم داشت و بنا داریم دبیرخانه ای قوی تر در این حوزه راه اندازی کنیم تا در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد تغییرات محسوسی در حوزه پاسداشت زبان و ادب فارسی باشیم.

در بخشی از این نشست، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بیان کرد: در هفته های اخیر بزرگداشت هایی مانند روز حافظ، روز شهریار و زبان و ادب فارسی و … داشته ایم که می توان از این روزها در راستای افزایش منزلت زبان فارسی در جامعه استفاده و بهره کافی برد؛ به این معنا که شهرداری ها می توانند با نصب تابلوهای مختلف در سطح شهر به استفاده و بهره گیری از زبان فارسی تاکید داشته و در حفظ و صیانت از این زبان اهتمام داشته باشند و از طریق این تابلوها روز زبان فارسی را به صورت گسترده اعلام کرده و توجه مردم را به آن جلب کنند.

وی افزود: وقتی در این زمینه در سطح شهر فرهنگ سازی شود تخلفات از سوی اصناف و عدم استفاده از زبان فارسی هم کاهش پیدا می کند.

حدادعادل گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حال حاضر با سازمان ها و دستگاه های مختلف جلساتی برگزار می کند. زبان فارسی باید از نظر مسئولان اهمیت خود را پیدا کند و نسبت به آن غیرت داشته باشند.

وی افزود: مسائل زبان فارسی دو دسته است. دسته اول که پیچیده و فنی است و نیاز به تنظیم و تدوین قانون و یا اصلاحیه قانون و هماهنگی میان دستگاه های مختلف دارد و دسته دوم که از بدیهیات است و غیرت و تعصب و عشق به ملیت را می طلبد. بخشی از توجه به زبان فارسی به غیرت و تعصب به زبان فارسی مرتبط است.

در ابتدای این نشست محمود شالویی مشاور وزیر و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی اظهار کرد: از بدو تشکیل این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات و پیگیری های موثری در حوزه پاسداشت زبان فارسی صورت گرفته است و دستگاه های عضو همکاری های خوبی با شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی داشته اند.

وی افزود: نیروی انتظامی در برخورد با متخلفان عدم استفاده از زبان فارسی هم همکاری های خوبی داشته است و باید با ظرافت قانون رعایت از زبان و خط فارسی را در جامعه و در استفاده از تابلوهای سطح شهرها نهادینه کرد.

شالویی به همکاری صدا و سیما در حوزه پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و ادامه داد: این سازمان هم همکاری های خوبی در زمینه پخش آگهی ها و رعایت قوانین شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی داشته ولی تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه طولانی در پیش داریم.

او گفت: لازم است برخی سازمان ها و نهادها همکاری بیشتری با شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی در راستای حفظ و صیانت داشته باشند. در حوزه پخش آگهی از سوی سازمان صدا و سیما باید به گونه ای عمل شود که زبان فارسی مخدوش نشود و رعایت استفاده درست از آن صورت بگیرد.

شالویی در پایان خاطرنشان کرد: همه دستگاه ها و سازمان ها باید به مصوبات شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی توجه و اهتمام داشته باشند، زیرا مصوبات آن در حکم قانون است و باید اجرایی شود.

در این نشست اعضای حاضر گزارشی از عملکرد سازمان خود در حوزه حفظ و پاسداشت زبان فارسی ارایه کردند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • دینامیت
  259,155,928,400
 • قهرمان
  83,506,782,000
 • درخت گردو
  34,748,014,500
 • خورشید
  16,507,348,500
 • هفته‌ای بک بار آدم باش
  15,127,772,500
 • تک خال
  9,821,831,400
 • پوست
  7,398,669,000
 • منصور
  16,253,144,000
 • مدیترانه
  3,218,274,000
 • خون شد
  1,956,935,966
 • گشت 3
  121,849,186,500
 • آتابای
  7,901,638,000
 • شهر گربه ها
  3,164,761,500
 • تومان
  1,026,525,000