اگر بودجه ندارید انجام ندهید، قول ندهید و به سینماگران توهین نکنید | خبرگزاری صبا
امروز ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۷
بیانیه برگزیدگان جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه نهال؛

اگر بودجه ندارید انجام ندهید، قول ندهید و به سینماگران توهین نکنید

جمعی از برگزیدگان جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه نهال در بیانیه‌ای نسبت به تعویق در پرداخت جوایز برگزیدگان هفدهمین دوره این جشنواره اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا، جمعی از برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه نهال نسبت به برگزاری بی‌کیفیت این جشنواره و بی‌تعهدی نسبت به پرداخت جوایز نقدی برگزیدگان بیانیه‌‌‌ای منتشر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«با نام و یاد آفریدگار

بی­ شک هنر سینما به واسطه جذابیت و فراگیری آن نزد عموم مردم جایگاه ویژه ای دارد و تاثیرگذاری آن انکار ناپذیر است. در این میان اخبار موفقیت فیلمسازان ایرانی در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی هر روز منتشر می شود و هر هنرمندی برای شهر، دیار و کشورش افتخار می آفریند.

اما مساله اصلی این است دلیل وجود این جشنواره ها در چیست؟ ماهیت جشنواره چیست، آیا بدون فیلمساز و فیلم جشنواره معنی پیدا می کند؟ چرا اختتامیه در روزهای پایانی جشنواره برگزار می شود و به برندگان جوایزی اهدا می شود. آیا همان اکران فیلم ها کافی نیست؟

به نظر می رسد که هدف از اعلام برگزیدگان در اختتامیه یک جشنواره، ایجاد شوق، انگیزه و تشویق هنرمند برای ادامه کار و ساخت آثار بعدی اش است. بلکه با این تشویق، جایزه و حمایت مالی بتواند در خلق آثار بعدی اش موفق تر عمل کند. حال چه اتفاقی می افتد که یک جشنواره در اختتامیه اش خلاف این عمل کند و باعث ناراحتی، بدعهدی و توهین به برگزیدگانش شود.

ما جمعی از برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه نهال، بنا به وضعیت پیش آمده و توهین به شعور این اهالی، اعتراض خود را نسبت به برگزاری بی‌کیفیت و بی تعهدی نسبت به پرداخت جوایز نقدی جشنواره فیلم کوتاه نهال اعلام می داریم.

هم اکنون بیش از چهار ماه از برگذاری جشنواره فیلم نهال می گذرد. جشنواره ای که ادعای ۱۷ دوره برگزاری را دارد و به اصطلاح بین المللی است و توسط دانشگاه هنر تهران برگزار می شود، اکنون بعد از چهار ماه از اختتامیه جشنواره نسبت به پرداخت جوایز نقدی به برگزیدگان هیچ اقدامی نکرده اند.

آنچه از این عمل پیداست، تنها ذهن را به یک سو می برد؛ که این برگزارکنندگان دلشان برای سینمای این مملکت نمی سوزد، دغدغه سینمایی ندارند، نگاهشان به برگزیدگان و فیلمسازان در جشنواره‌شان نگاه بی دغدغه و بی اهمیت پندارانه ای است. ما برگزیدگان جشنواره نهال گمان می کنیم آن‌ها فقط می خواستند برگزار کنند، فقط انجام بدهند بروند و دیگر حتی جواب گوشی موبایلشان را ندهند و یا بگویند تا آخر هفته جوایز برایتان واریز می شود، و شما حس می کنید که سرکارتان گذاشته اند!

طبیعتا آنچه ما فیلمسازان و برگزیدگان در جشنواره نهال خواستاریم، احترام است. که این خواسته زیادی نیست. همانطور که همین برگزیدگان به احترام جشنواره شما اثر فرستادند که جشنواره تان اهمیت پیدا کند و برگزار شود. همین برگزیدگانی که از شهرهای مختلف برای مجلل کردن و اعتبار دادن به اختتامیه شما به پایتخت آمدند با اینکه شما حتی نتوانستید یک شب اسکان را به رسم ادب به آن‌ها هدیه دهید.

واقعیت امر این است سکوت در برابر ناسپاسی های این گونه رویدادها فقط باعث تکرار در روند معیوب برگزاری جشنواره ها و همایش ها می شود.

پاینده باشید و ایام به کام

جمعی از برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه نهال

هژیراسعدی، حسام حسینی، زارا مولایی، لیلا اخباری، عباس حسین زاده، متین خیبلی، سید محمدرضا سجادیان، محمدعلی کریمی منش، لیلا طاهری، زهره على اکبرى، حامد کرمی، طاهره شعبانیان، مصطفی داوطلب»

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • دینامیت
  9٬415٬264٬640
 • خورشید
  1٬611٬627٬850
 • هفته ای یکبار آدم باش
  1٬611٬627٬850
 • تک خال
  975٬748٬140
 • خون شد
  195٬693٬596
 • مدیترانه
  93٬873٬900
 • لاله
  90٬988٬050
 • سیاه باز
  66٬293٬500
 • هفت
  624٬000