۱۵۲۷ رمان به دبیرخانه جایزه مهرگان علم رسیدند/ معرفی بهترین رمان زبان مادری | خبرگزاری صبا
امروز ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۵

۱۵۲۷ رمان به دبیرخانه جایزه مهرگان علم رسیدند/ معرفی بهترین رمان زبان مادری

اسامی داوران، تعداد آثار و پیشرفت کار داوری جایزه مهرگان علم معرفی شدند.

به گزارش صبا، دبیرخانه جایزه مهرگان در اولین گزارش خود اسامی داوران، تعداد آثار و پیشرفت کار داوری را در دو بخش «مهرگان ادب» و
«مهرگان علم» اعلام کرد.

تعداد ۱۵۲۷ عنوان رمان و مجموعه داستان چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به دبیرخانه رسیده که بررسی تعداد عناوین و شمارگان کتاب‌ها نشان می‌دهد که نسبت به دوره قبل کاهشی ۲۰ درصدی در تعداد عنوان‌ها و ۴۰ درصدی در شمارگان کتاب‌های منتشر شده در بخش «مهرگان ادب» پدید آمده است.

دبیرخانه جایزه مهرگان همچنین با اشاره به تعداد ۱۶۵ عنوان کتاب علمی- زیست محیطی چاپ اول سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ که به دبیرخانه رسیده گزارش می‌کند که تعداد عناوین نسبت به دوره قبل ۱۵ درصد افزایش داشته ولی شمارگان کتاب‌ها در بخش «مهرگان علم» تغییری نداشته است.

در جایزه مهرگان علم کارنامه و عملکرد سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ تعداد ۷۷ تشکل مردم‌نهاد زیست‌محیطی نیز از سوی داوران ارزیابی می شود. حضور و مشارکت این تعداد تشکل مردم‌نهاد نشان‌دهنده افزایش ۲۵ درصدی تعداد تشکل‌های مستقل در این دوره از جایزه مهرگان علم است.

داوری آثار در بخش «مهرگان ادب» در دو مرحله و با مشارکت ۱۲ داور و در بخش «مهرگان علم» با مشارکت هفت داور انجام می‌شود.

داوری جایزه «مهرگان ادب» را در مرحله اول قباد آذرآئین، مانی پارسا، سودابه سلگی، آرزو چربدست و کرم‌رضا تاجمهر برعهده دارند و داوری در مرحله دوم توسط جواد اسحاقیان، هلن اولیایی‌نیا، حسین آتش‌پرور، لیلا صادقی، سیاوش گلشیری، جواد پویان و ابوالفضل حسینی انجام می‌شود.

داوری جایزه «مهرگان علم» را هوشنگ ضیایی، عبدالحسین وهاب‌زاده، محمد درویش، زهرا قلیچی‌پور، محمدرضا داهی، بهرام معلمی و مژگان جمشیدی برعهده دارند.

علیرضا زرگر مدیر جایزه مهرگان با اشاره به تجربه انتخاب و معرفی بهترین رمان زبان مادری در دوره بیستم جایزه مهرگان ادب گفت: در میان کتاب‌های ارسال شده به این دوه جایزه مهرگان نیز همچون دوره‌های قبل تعدادی رمان و مجموعه داستان وجود دارد که ابتدا به زبان‌های غیرفارسی حوزه فرهنگ ایران- زبان مادری نویسنده- نوشته شده و سپس به فارسی برگردانده و توسط ناشران داخل ایران منتشر شده است،

او در پایان خاطرنشان کرد: با هدف رعایت حقوق معنوی نویسندگان ایرانی اینگونه آثار، امکان داوری و ارزیابی این کتاب‌ها در «بخش ویژه» جایزه «مهرگان ادب» پدید آمده و به «ادبیات زبان مادری» نیز تندیس مهرگان و جایزه اهدا خواهد شد.

گردآوری آثار و داوری کتاب‌های این دوره جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم از پاییز سال ۱۳۹۹ آغاز شده است و همچنان ادامه دارد، در این دوره جایزه در ۹ بخش مختلف به برگزیدگان تندیس مهرگان، جایزه نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • دینامیت
  9٬415٬264٬640
 • خورشید
  1٬611٬627٬850
 • هفته ای یکبار آدم باش
  1٬611٬627٬850
 • تک خال
  975٬748٬140
 • خون شد
  195٬693٬596
 • مدیترانه
  93٬873٬900
 • لاله
  90٬988٬050
 • سیاه باز
  66٬293٬500
 • هفت
  624٬000