انتشار سیاسی‌ترین رمان نویسنده اهل چک در ایران | خبرگزاری صبا
امروز ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۹

انتشار سیاسی‌ترین رمان نویسنده اهل چک در ایران

نشر ثالث رمان تازه‌ای را از نویسنده اهل جمهوری چک به چاپ رساند.

به گزارش خبرنگار کتاب خبرگزاری صبا، رمان «قاضی» اثر ایوان کلیما با ترجمه فروغ پوریاوری توسط انتشارات ثالث به چاپ رسید. این نویسنده اهل جمهوری چک، «قاضی» را که به عنوان سیاسی‌ترین رمان او مشهور است، در سال ۱۹۸۷ نوشته است.

در توضیح ناشر برای کتاب آمده است: در میان ساختمان‌های گوتیک و خیابان‌های مه‌آلود و در دوران تاریک حاکمیت کمونیست‌ها در پراگ، روابط انسان‌ها نیز مبهم و تیره‌‌وتار می‌شود و همه‌چیز در هاله‌ای از تردید قرار می‌گیرد.

صفحه رسمی این ناشر در ادامه نوشته است: قاضیِ داستان کلیما بیش از آن‌که قضاوت کند، قضاوت می‌شود. گاه دستگاه حکومت کمونیستی او را بازخواست می‌کند، گاه همسرش و دوستانش و گاه خود از نگاه آن‌ها خود را محاکمه می‌کند. از دلِ این قضاوت‌هاست که عمیق‌ترین و بنیادی‌ترین تناقض‌های زندگی‌اش بر خواننده فاش می‌شود. قاضیِ درستکاری که تن به صدور احکام ظالمانه رژیم نمی‌دهد، تا کجا می‌تواند خود را پاک بداند؟

در بخشی از کتاب می خوانیم: «جنگ تمام شد؛ کار رژیم اشغالگر هم همین‌طور. منفورترین نمایندگان آن رژیم یا از کشور فرار کرده بودند یا سر از زندان درآورده بودند و در همان حال قربانیان، شهید اعلام می‌شدند. اما همه این‌ها فقط به بخش اندکی از ملت مربوط می‌شد؛ بیش‌تر مردم نه مرده بودند، نه فرار کرده بودند و نه زندانی شده بودند، بلکه فقط به زندگی عادی‌شان ادامه داده بودند. آن‌ها یک‌شبه وارد دنیایی شده بودند که در آن فرمان اعمالی صادر می‌شد که طبق قوانین دیروز جرم شناخته می‌شد، دنیایی که قوانینش جرایم همین دیروز را قهرمانانه معرفی می‌کرد.»

ترجمه رمان «قاضی» که ۶۵۲ صفحه دارد، با جلد گالینگور و در قطع رقعی، با قیمت ۱۵۰ هزار تومان منتشر شده است.

مصطفی قاسمیان

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است