نقد و بررسی «عرفان در ادیان جهان» | خبرگزاری صبا
امروز ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۴۵

نقد و بررسی «عرفان در ادیان جهان»

نشست نقد کتاب «عرفان در ادیان جهان» نوشته‌ سیدنی اسپنسر با ترجمه‌ محمدرضا عدلی 1 تیرماه برگزار می‌شود.

به گزارش صبا، شست نقد و بررسی کتاب «عرفان درادیان جهان» نوشته‌ سیدنی اسپنسر با ترجمه‌ محمدرضا عدلی روز سه‌شنبه اول تیر ساعت ۱۱ صبح با حضور انشالله رحمتی، پرویز عباسی‌داکانی و  محمدرضا عدلی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

کتاب «عرفان در ادیان جهان»، چنان‌که از عنوانش پیداست، پدیده «عرفان» را در ادیانِ مختلف بررسی می‌کند، نویسنده کتاب سیدنی اسپنسر معتقد است که کلی‌گویی درباره عرفان راه به‌جایی نمی‌برد، از این رو، به مطالعه مصداقی عرفان در ادیان و فرهنگ‌های گوناگون روی آورده است.

کتاب از ۹ فصل تشکیل شده است، و نویسنده با توجه به سیر تاریخی، مطالعه خود را از قدیمی‌ترین شواهد موجود آغاز می‌کند تا به ادیان و سنت‌های متاخرتر می‌رسد. اسپنسر ردپای آیین‌ها و باورهای عرفانی را در فرهنگ‌های بدوی و ادیان نخستین جست‌وجو می‌کند، سپس به مطالعه سنت‌هایی همچون هندویی، بودایی، مسیحیت، اسلام و … می‌پردازد.

در هر مورد نیز علاوه بر معرفی عارفان شهیر در این سنت‌ها به آثار و گفته‌های آنان استناد می‌کند. سرانجام در فصل ۹ سخنان عارفان فرهنگ‌های مختلف را مقایسه می‌کند و اصول مشترکی را برای سنت‌های گوناگون عرفانی ذکر می‌کند. کتاب عرفان در ادیان جهان به تازگی توسط نشر هرمس منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است