کتابخانه ملی ایران ۲۳ هزار جلد کتاب به آکادمی علوم افغانستان اهدا کرد | خبرگزاری صبا
امروز ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۵

کتابخانه ملی ایران ۲۳ هزار جلد کتاب به آکادمی علوم افغانستان اهدا کرد

23 هزار جلد کتاب در حوزه‌های مختلف به همت اداره کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آکادمی علوم افغانستان اهدا شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، پیرو هماهنگی‌های انجام شده بین کشور ایران و افغانستان، تعداد ۲۳ هزار جلد کتاب در حوزه‌های موضوعی مختلف به زبان فارسی از جمله، ادبیات، علوم سیاسی، اجتماعی، جامعه شناسی و آموزشی توسط اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به کتابخانه آکادمی علوم افغانستان اهدا شد.

گل احمد انوری دبیر اول سفارت جمهور اسلامی افغانستان در تهران و نماینده آکادمی علوم افغانستان در حاشیه انتقال این منابع فرهنگی با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اهتمام و همکاری معاونت کتابخانه ملی ایران در راستای تامین کتاب‌های مورد نیاز کتابخانه آکادمی علوم افغانستان قدردانی کرد.

وی با اشاره به انتقال ۲۳ هزار جلد کتاب به آکادمی علوم افغانستان ادامه داد: به منظور پاسخگویی به این تعامل مثبت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آکادمی علوم افغانستان در نظر دارد حدود یک هزار جلد کتاب به زبان فارسی که توسط نویسندگان افغانستانی به رشته تحریر درآمده است را به کتابخانه ملی ایران اهدا کند.

دبیر اول سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران به جایگاه کتاب در توسعه فرهنگی کشورها اشاره و عنوان کرد: تعداد قابل ملاحظه‌ای از کتاب‌های اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دلیل فرهنگ و زبان مشترک دو کشور ایران و افغانستان به زبان فارسی است.

فرناز محمدی معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این‌باره گفت: اهدای کتاب به کتابخانه‌های کشور افغانستان در سال‌های گذشته نیز انجام شده است، به طوری که در سال ۱۳۸۲ طی توافقات صورت گرفته ۳۷ هزار جلد کتاب از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای تجهیز کتابخانه‌های کشور افغانستان به این کشور اهدا شد.

وی افزود: همچنین در سال ۸۲ در کنار اهدای تجهیزات کتابخانه‌ای، فعالیت‌های دیگری از قبیل توانمندسازی کتابداران کشور افغانستان به همت این سازمان صورت گرفت.

محمدی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تعاملات فرهنگی مطلوب بین دو کشور ایران و افغانستان فرآیند اهدای کتاب تداوم یافت و در روزهای گذشته ۲۳  هزار جلد کتاب به آکادمی علوم افغانستان اهدا شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است